امتیاز شما :
امتیاز : ۵

دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ۲۱:۴۲

تازه های بیماری های داخلی

درمانی موثر برای بیماران مبتلا به نوع متاستاتیک سرطان ریه

طبق خبر منتشر شده در تاریخ ۱۶ آوریل ۲۰۱۸ توسط NYU Longone Health، داروی ایمیونوتراپی pembrolizumab در ترکیب با شیمی درمانی توانست طول عمر بیماران مبتلا به نوع غیر سنگفرشی غیر سلول کوچک سرطان ریه(NSNSCLC) که فاقد تغییرات در ژن (EGFR(epidermal growth factor receptor یا (ALK(anaplastic lymphoma kinase بودند را در مقایسه با شیمی درمانی تنها، افزایش دهد.
April 16, 2018

NYU Longone Health


دکتر Leena Gandhi در مرکز سرطان Perlmutter در تاریخ 16 آوریل 2018 نتایج این مطالعه را درمجمع مطالعات سرطان آمریکا در گردهمایی سالانه 2018 در شیکاگو منتشر کرد. نتایج این مطالعه در مجله New England Journal of Medicine منتشر شد.

در مجموع 616 بیمار مبتلا به نوع متاستاتیک NSNSCLC بدون تغییرEGFR یا ALK از 118 مرکز بین المللی به طور تصادفی برای مطالعه انتخاب شدند. 405 بیمار تحت درمان با pembrolizumab و platinum+pemetrexed قرار گرفتند و 202 بیمار فقط platinum+pemetrexed و سالین دارونما دریافت کردند.

پاسخ به درمان، میزان طول عمر و میزان طول عمر بدون پیشرفت بیماری در گروه تحت درمان ترکیبی بالاتر بود.

ریسک مرگ در گروه تحت درمان با pembrolizumab و platinum+pemetrexed در مقایسه با گروه دیگر 51% کاهش یافت. در میان بیماران تحت درمان ترکیبی، شانس پیشرفت بیماری یا مرگ 48 درصد کاهش یافت. در واقع شانس بدون پیشرفت باقی ماندن بیماری دو برابر شد.

نتایج نشان داد که درمان ترکیبی pembrolizumab و شیمی درمانی بسیار اثر بخش تر از شیمی درمانی تنها می باشد.

ریسک اثرات جانبی شدید در دو گروه یکسان بود(67.2% در گروه با درمان ترکیبی و 65.8% در بیماران با درمان استاندارد). گرچه ریسک آسیب حاد کلیوی در گروه تحت درمان ترکیبی بالاتر بود(5.2% در برابر 0.5%). عوارض جانبی شایع در هر دو گروه تهوع، آنمی و خستگی بود.

 سرطان غیر سلول کوچک ریه یکی از کشنده ترین سرطان ها می باشد زیرا در تشخیص آن بعد از متاستاز داده می شود. ترکیب درمانی pembrolizumab با شیمی درمانی طبق نتایج فاز 2 مطالعه دکتر Gandhi دارای تاییدیه FDA می باشد.

طبق اظهارات این محقق گرچه برخی از بیماران با سرطان غیر سلول کوچک بهتر است تحت هدف درمانی یا ایمیونوتراپی قرار بگیرند در برخی دیگر شیمی درمانی به عنوان درمان استاندارد در نظر گرفته می شود. اما در بیماران با NSNSLC بدون تغییر EGFR یا ALK این مطالعه می تواند یک درمان استاندارد جدید را پیشنهاد نماید.


کلمات کلیدی : سرطان ریه، pembrolizumab، شیمی درمانی

نسخه چاپی
حامیان مجله