پسندیدم : ۱۳۷

دوشنبه ۲ مهر ۱۴۹۷ ۲۱:۵۹

تازه های بیماری های داخلی

انسولین اثرات مثبت قابل توجهی در درمان کولیت مزمن نشان داده است

دیابت تنها بیماری نیست که در آن انسولین اثر مثبتی دارد. در یک مطالعه جدید روی موش، محققان دانشگاه Copenhagen موفق به کشف روش جدید برای درمان کولیت مزمن با استفاده از انسولین رگولار شدند.
 

September 24, 2018

University of Copenhagen

 

دیابت تنها بیماری نیست که در آن انسولین اثر مثبتی دارد. در یک مطالعه جدید روی موش، محققان دانشگاه Copenhagen موفق به کشف روش جدید برای درمان کولیت مزمن با استفاده از انسولین رگولار شدند.

میلیون ها فرد به صورت روزانه از انسولین برای درمان دیابت استفاده می کنند. اما دیابت تنها بیماری نیست که انسولین در آن اثرگذار است.  طبق مطالعات تازه، التهاب مزمن روده می تواند به طور موثری با استفاده از تزریق انسولین در رکتوم تحت درمان قرار گیرد. این مطالعه به طور مشترک بین دانشگاه های Copenhagen و Roskilde انجام گرفت.

این درمان می تواند برای انواع کولیت های مزمن از جمله کولیت اولسرو مورد  استفاده قرار گیرد. درمان های موجود سیستم ایمنی روده ها را مورد هدف قرار می دهد اما درمان جدید سلول های روده را قدرت مند می سازد. این روش درمانی می تواند به تنهایی یا همراه با درمان های موجود مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج این مطالعه در مجله کرون و کولیت منتشر گردید.

علت این دست از بیماری ها به طور دقیق مشخص نمی باشد. این بیماری ها باعث بروز احساس ناراحتی، اسهال خونی، آنمی و دردشکم و کاهش وزن می گردد.

محققان اثر انسولین را مورد بررسی قرار دادند. در ابتدا آن ها میزان التهاب را با استفاده از بررسی سطح مارکر Cox2 مورد ارزیابی قرار دادند که در گروه درمان 50 درصد کمتر در مقایسه با گروه کنترل بود. در درجه دوم وزن موش ها مورد ارزیابی قرار گرفت. افرادی که از کولیت رنج می برند وزن زیادی را از دست می دهند زیرا نمی توانند به میزان کافی غذا مصرف نمایند. در این گروه درمانی میزان از دست دادن وزن 15 تا 20 درصد کمتر از گروه کنترل بود. بعلاوه اینکه وزن گیری مجدد آنها 50 درصد سریع ترتخمین زده شد.

انسولین ژن هایی را در داخل سلول های روده فعال می سازند که طبق مطالعات انجام شده اثرات آنتی اکسیدانی خواهد داشت و به  این ترتیب از سلول های روده  در برابر التهاب محافظت می گردد. این ویژگی این درمان را از درمان های موجود متمایز می سازد که برعکس درمان های موجود است که سیستم ایمنی حمله کننده به سلول های روده را ضعیف می سازد. در نتیجه این درمان ها در ترکیب با یکدیگر می توانند مفید باشند.

امید است این روش درمانی جهت بررسی اثربخشی روی نمونه های انسان و نیز بررسی از نظر ایمنی درمان در یک مطالعه فاز 1 مورد ارزیابی واقع شود.

اطلاعات بیشتر:

DOI: 10. 1093/ eccojcc/ jjy112

تهیه کننده خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : کولیت مزمن، انسولین، Cox2، التهاب، سیستم ایمنی، سلول روده

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله