امتیاز شما :
امتیاز : ۵

پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ۱۷:۲۶

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

داروی جدید میگرن

طبق نتایج منتشر شده در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۸، در صورت عدم پاسخ به داروهای معمول میگرن می توان از دارویی تحت عنوان erenumab استفاده کرد.
April 17, 2018

American Academy of Neurology

 

طبق نتایج منتشر شده در تاریخ 17 آوریل 2018، در صورت عدم پاسخ به داروهای معمول میگرن می توان از دارویی تحت عنوان erenumab استفاده کرد.

نتایج این مطالعه در هفتادمین نشست سالانه آکادمی نورولوژی آمریکا در لوس آنجلس در 21 الی 27 آوریل 2018 مطرح می گردد.

میگرن یک بیماری آزار دهنده است که اغلب درمان دشواری دارد. همانند اکثر بیماری های نورولوژیک شایع، درد های متوسط تا شدید در یک یا دو سمت سر ایجاد می گردد و می تواندهمراه با تهوع یا ترس از نور باشد. مدت آن می تواند از 4 ساعت تا سه روز متغیر باشد و باعث اختلال در فعالیت روزانه افراد گردد. بیماران ممکن است اپیزودهای میگرن تا 14 روز در ماه را تجربه نمایند.

Erenumab یک آنتی بادی مونوکلونال می باشد که گیرنده های پپتید مرتبط با ژن calcitonin(CGRP)را مورد هدف قرار می دهد و از این طریق سیگنال های درد را بلوک می نماید. در واقع این پپتید سیگنال های سردرد میگرنی را انتقال می دهد. این دارو اعصابی را که به CGRP متصل می شوند، اشغال می کند.

طبق اظهارات Dr Uwe Reuter از دانشگاه برلین، درمان بیمارانی که در این مطالعه وارد شدند بسیار دشوارتر بود. طبق این مطالعه، erenumab میانگین حملان ماهانه میگرن را بیش از 50 درصد در حدود 30 درصد بیماران کاهش می دهد که این کاهش باعث بالا رفتن کیفیت زندگی فرد می گردد. از آنجا که درمان ها موجود میگرن به خوبی کار نمی کند و یا اثرات جانبی زیادی دارد که منجر به توقف مصرف می گردد، لذا درمان های جدیدی مورد نیاز است.

در این مطالعه 246 فرد با میگرن های اپیزودیک تحت تزریق 140 میلی گرم enerumab و یا دارونما به صورت ماهی یک مرتبه برای مدت 3 ماه قرار گرفتند. در 39 درصد بیماران درمان با 2 داروی دیگر، در 38 درصد آنها درمان با 3 دارو و در 23 درصد درمان با 4 دارو با شکست روبرو شد. به طور میانگین، بیماران حدود 9 سردرد میگرنی را در ماه را تجربه کردند و مجبور به استفاده از دارو برای 5 مرتبه در ماه شدند.

طبق یافته محققان، بیماران تحت درمان با erenumab سه برابر بیشتر شانس کاهش حملات میگرن را داشتند و در مقایسه با گروه دارونما 50 درصد کاهش در روزهای حملات میگرن را تجربه کردند.در حدود 30  درصد از بیماران تحت درمان با enerumab سردرد ها به نصف کاهش پیدا کرد که تنها در 14 درصد گروه دارونما این حالت دیده شد.

همچنین روزهایی که با سردرد گذراندند و یا مجبور به استفاده از مسکن شدند در بیماران تحت درمان با این دارو کاهش پیدا کرد.

در مجموع ایمنی و تحمل پذیری erenumab همانند دارونما بود و هیچ بیماری به علت اثرا جانبی درمان را متوقف نکرد.

نتایج نشان می دهد که افرادی با تصور غیر قابل پیشگیری بودن حملات میگرن امید تازه ای درجهت کنترل آن پیدا کردند. جهت کشف افرادی که بیشتر از این درمان سود می برند مطالعات بیشتری نیاز است. کوتاه بودن این مطالعه فاکتور محدود کننده آن می باشد در نتیجه مطالعات بیشتری برای کشف ادامه دار بودن فواید آن نیاز است.


کلمات کلیدی : میگرن، erenumab

نسخه چاپی
حامیان مجله