امتیاز شما :
امتیاز :

شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۲۳:۵۲

تازه های بیماری های پوست

درمان جدید پسوریازیس

یک ترکیب جدید مشتق گرفته از سلول های ایمنی موفق به درمان پسوریازیس در موش شد.
 

April 18, 2018

Washangton University School of Medicine


این ترکیب مسیرهای التهابی را تعدیل می نماید. این مسیر در بسیاری از بیماری های خودایمن بیش فعال می گردد. در واقع این درمان می تواند در مالتیپل اسکلروزیس، آرتریت روماتوئید، لوپوس و سایر بیماری های خودایمن اثریخش باشد.

طبق گفته دکتر ماکسیم آرتریومو(Maxim Artyomov) می توان از قدرت ضد التهابی خود بدن استفاده کرد و نشان داد که می تواند در شرایطی که سیستم ایمنی به خود بدن آسیب می زند، کمک کننده باشد.

نتایج این مطالعه در 18 آوریل 2018 در مجله Nature چاپ گردید.

التهاب در واقع سیستم دفاعی بدن علیه عفونت می باشد. قرمزی، و تورم اطراف محل عفونت بسیج سلول و مولکول ها در پاسخ به آسیب و میکروب های مهاجم می باشد. اما در صورتی که این فرآیند به اشتباه علیه بافت های طبیعی بدن واکنش دهد بیماری های خود ایمن ایجاد می گردد. به همین علت داروهای ضد التهاب انتخاب اصلی در بیماری های خودایمن محسوب می گردد.

آرتریومو و همکارانش در گذشته نشان دادند که سلول های التهابی که حضور باکتری ها را شناسایی می کنند، ترکیبی تحت عنوان itaconate تولید می کنند. اما جالب توجه است که به جای تشدید التهاب، آن را تعدیل می سازد.

با هف کشف علت و چگونگی این فرآیند، محققان سلول های التهابی در موش و انسان را با dimethyl itaconate، فرم تعدیل شده itaconate درمان کردند.

طبق یافته محققان این ترکیب سطح یک پروتئین کلیدی تحت عنوان IkappaBzeta را در مسیر التهابی مرتبط با IL17 کاهش می دهد. لازم به ذکر است که این مسیر در برخی عفونت های باکتریال نقش مهمی دارد، اما می تواند اولین مسیر در پیشبرد بیماری های خودایمن باشد.

مطالعات ژنتیکی در بیماران با پسوریازیس نشان داد که ارتباط بین انواع ژن برای IkappaBzeta و افزایش ریسک ایجاد بیماری پوستی وجود دارد. در نتیجه تاثیر کاهش سطح این پروتئین با ترکیب itaconate در درمان پسوریازیس در موش مورد آزمایش قرار گرفت.

محققان علائم شبه پسوریازیس را در گوش موش القا کردند. آنها همزمان موش ها را تحت درمان با dimethyl itaconate و دارونما به صورت روزانه برای مدت یک هفته قرار گرفتند. در پایان هفته گوش گروه تحت درمان با دارونما، قرمز و ملتهب بود این در حالی است که گوش موش های تحت درمان با dimethyl itaconate به نظر نرمال بود.

از آنجا که IL17 نقش مهمی در بسیاری از بیمای های خودایمن ایفا می کنند، ترکیبی که کنترلی در پتانسیل این مسیرایجاد کند، می تواند در درمان این بیماری ها مفید واقع شود. آرتریومو و همکارانش در حال مطالعاتی برای بررسی پتانسیل itavonate در کاهش علائم MS در موش هستند. این نظریه بر پایه شباهت ساختمانی بین dimethyl itaconate و dimethyl fumarate که در درمان MS تاییدیه FDA دارد، بنا نهاده شده است.

در حال حاضر می دانیم که itaconate می تواند به درمان پسوریازیس و MS کمک شایانی نماید.

 

اطلاعات بیشتر:

 

(Elevtrophilic properties of itaconate and derivative regulateIkB/ATF3 inflammatory axis Nature (2018


کلمات کلیدی : پسوریازیس، سلول های ایمنی، itaconate

نسخه چاپی
حامیان مجله