امتیاز شما :
امتیاز : ۵

دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۲۳:۳۳

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

گامی در جهت درمان جدید بیماری پارکینسون

مطالعات اخیر، ارتباط بین بیماری های التهابی روده(IBD) وبیماری پارکینسون را نشان داده است. این یافته می تواند دری به سوی درمان های جدید در جهت جلوگیری و یا درمان پارکینسون باشد.
April 23, 2018

The Mount Sinai Hospital

 

پارکینسون یکی از شایع ترین بیماری های نورودژنراتیو می باشد که ۲-۱ درصد از افراد بالای ۶۰ سال را مبتلا می سازد.

مطالعات اخیر، ارتباط بین بیماری های التهابی روده(IBD) وبیماری پارکینسون را نشان داده است. این یافته می تواند دری به سوی درمان های جدید در جهت جلوگیری و یا درمان پارکینسون باشد.

مطالعه اخیر در JAMA Neurology منتشر گردید. این مطالعه نشان داد که بیماران مبتلا به IBD به میزان ۲۸ درصد در ریسک بالاتر ابتلا به پارکینسون قرار دارند. در هر حال در صورت درمان با anti-TNFa، یک آنتی بادی مونوکلونال که به طور رایج برای کنترل التهاب در بیماران مبتلا به IBD استفاده می شود، به طور چشمگیری ریسک ابتلا به پارکینسون را کاهش می دهد. این ریسک حتی نسبت به جمعیت عمومی نیز پایین تر قرار دارد.

این یافته ها نشان بر لزوم غربالگری بیماران مبتلا به IBD از جهت ابتلا به پارکینسون دارد. این مطالعه نشان می دهد که درمان با anti- TNFa ریسک ابتلا به پارکینسون را در بیماران با ریسک بالا کاهش می دهد.

مطالعات قبلی ارتباط بین عملکرد و ژنتیک را در دو بیماری پارکینسون و IBD نشان می دهد. در واقع مطالعات قبلی انواعی از واریانت های ژنتیکی را نشان می دهند که ریسک ابتلا به هر دو بیماری پارکینسون و کرون را افزایش می دهند که مطرح کننده امکان همزمانی ابتلا به این دو بیماری هستند.

 طبق گفته دکتر اینگا پیتر(Inga Peter) التهاب سیستمیک پایه اصلی ابتلا به IBD می باشد به علاوه این فرآیند منجر به بروز فرآیندهای التهابی نورونی منجر به پارکینسون می شود. محققان در پی یافتن تاثیرanti-TNFa در کاهش ریسک ابتلا به پارکینسون می باشند.

این گروه تحقیقاتی موفق به یافتن ۷۸% کاهش در شیوع پارکینسون در بیماران IBD که تحت درمان با anti-TNFa شدند.

در گذشته محققان بر این باور بودند که anti-TNFa تاثیر محدوی روی سیستم عصبی مرکزی دارد. قابل ذکر است که مکانیسم مولکولی پارکینسون در سیستم عصبی مرکزی قرار دارد. مولکول های بزرگ موجود در ساختمان anti-TNFa توانایی عبور مستقل از سد خونی-مغزی را ندارد. نتایج این مطالعه نشان می دهد که جهت جلوگیری از فرآیند های التهابی در سیستم عصبی لزومی بر عبور این دارو از سد خونی-مغزی ندارد.

 درمان های در دسترس برای این بیماری برعلائم ameliorating تمرکز دارد. تحقیقات دکتر پیتر نشان داد که کاهش التهاب سیستمیک می تواند در درمان و جلوگیری از پارکینسون موثر باشد.

 

اطلاعات بیشتر:

 

JAMA Neurology (2018). Jamanetwork.com/journals/jaman…jamaneurol.2018.0605


کلمات کلیدی : بیماری التهابی روده، IBD، پارکینسون، anti-TNFa

نسخه چاپی
حامیان مجله