پسندیدم : ۱۳۷

شنبه ۱۲ آبان ۱۴۹۷ ۱۰:۳۱

تازه های بیماری های زنان و زایمان

اولین گام در جهت درمان اندومتریوز

محققان Northwestern اولین گام ها را در زمینه مهندسی بافت در رحم انسان در درمان اندومتریوز برداشته اند. اندومتریوز ریسک فاکتور ناباروری و کنسر اندومتر می باشد.
November 1, 2018

محققان Northwestern اولین گام ها را در زمینه مهندسی بافت در رحم انسان در درمان اندومتریوز برداشته اند. اندومتریوز ریسک فاکتور ناباروری و کنسر اندومتر می باشد.

اینمطالعه برای اولین بار نشان داد که سلول های بنیادی چندظرفیتی(iPS)  می توانند تحت برنامه ریزی مجدد برای تبدیل به سلول های سالم رحم برای جاسازی در رحم قرار گیرند. سلول های سالم سپس برای کاشت در بدن خود فرد در جهت جلوگیری از رد توسط سیستم ایمنی مناسب خواهند بود.

نتایج این مطالعه درمجله Stem Cell Report در 1 نوامبر منتشر می گردد.

اندومتر لایه داخلی رحم می باشد. اندومتروزیس در اثر کاشته شدن سلول های اندومتریال غیر نرمال در ارگانهای شکمی ایجاد می گردد. این بیماری یک اختلال دردناک و پایدار ژنیکولوژیک است که حدود 10 درصد از زنان سنین باروری به آن مبتلا هستند. این بیماری درمان قطع نداشته و در برخی مواقع می تواند زمینه ساز سرطان تخمدان باشد.

زنان با سلول های غیرنرمال اندومتریال به ناباروری مبتلا هستند. این مطالعه راهی برای جایگزینی سلول های اندومتریال مشکل دار با نوع سالم آن که از خون یا پوست خود فرد تهیه شده می باشد.

اندومتریوز زمانی است که سلول های اندومتر در رحم یک زن به مقادیر کافی هورمون پروژسترون پاسخ نمی دهد. سلول های غیرنرمال که فیبروبلاست استرومال اندومتریال معیوب نامیده می شوند در طول لوله فالوپ حرکت کرده و به بافت شکمی و تخمدان می رسند. رشد خارج رحمی بافت شبه اندومتریوم باعث درد لگنی، ناباروری و چسبندگی شده و ریسک سرطان تخمدان را افزایش می دهد.

این مطالعات نشان می دهد که این سلول ها می توانند مجددا تولید شده و به پروژسترون پاسخ دهند. قدم بعد جاسازی سلول های بیمار در رحم فرد با نوع سازمان یافته جدید می باشد.

تهیه کننده خبر و مترجم: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : اندومتروزیس، سلول بنیادی چندظرفیتی

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله