پسندیدم : ۱۵۳

سه شنبه ۱۵ آبان ۱۴۹۷ ۱۴:۳۵

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

شناسایی پروتئینهایی برای ارزیابی پیش آگهی بیماری ALS

محققان دانشگاه کارولینا شمالی موفق به شناسایی پروتئینی شدند که می تواند برای تشخیص زودهنگام AlS و بررسی پروگنوز دقیق آن کمک کننده باشد.
 

November 5, 2018

By Tracey Peake, North Carolina State University

 

محققان دانشگاه کارولینا شمالی موفق به شناسایی پروتئینی شدند که می تواند برای تشخیص زودهنگام AlS و بررسی پروگنوز دقیق آن کمک کننده باشد.

بیماری ALS یک بیماری نورودژنراتیو پیشرونده است که مغز و نخاع را متاثر می سازد. در حال حاضر درمان قطعی و اثربخشی برای این بیماری وجود ندارد.

در حال حاضر فاصله زمانی متوسط از شروع علائم تا تشخیص آن حدود 1.5 سال است که بسیار وابسته به فرد می باشد.

دکتر برمن و همکارانش درصدد شناسایی بیومارکری در بیماران ALS با پتانسیل تشخیص سریع آن و فراهم آوری امکان بیشتر تصویرسازی برای پیش آگهی این بیماری بر آمدند.

این گروه تحقیقاتی نمونه CSF و خون 33 بیمار ALS و 30 فرد سالم را از نظر پروتئین ها مورد ارزیابی قرار دادند.  با استفاده از اسپکترومتری، 1000 پروتئین متفاوت در این مایعات شناسایی گردید. در مرحله بعد از ماشین های پیشرفته برای شناسایی پروتئین های ویژه استفاده شد. پروتئین های موجود در CSF در مقایسه با خون کارامد تر بود. در هر حال محققان بر این باورند که پروتئین های ویژه ای نیز در پلاسما می تواند چنین پتانسیلی داشته باشد.  

برمن و همکارانش 2 پروتئین را انتخاب کردند که به نظر می رسد برای تشخیص و بررسی پروگنوز بیماری کارآمد باشند. پروتئین های chitinase-3 like 1 و alpha-1 antichymotrypsin در ارتباط با فعالسازی ایمنی در مغز قرار دارند و می توانند به عنوان یک روش مفعولی برای اندازه گیری اثربخشی درمان های موجود مورد استفاده واقع گردند.  جالب توجه است که فعالسازی سیستم ایمنی نقش مهمی در سایر بیماری های نورودژنراتیو از جمله پارکینسون و آلزایمرایفا می کند.

هدف محققان ایجاد پنل پروتئینی برای فراهم سازی تشخیص سریع بیماری ALS، بررسی پروگنوز و پاسخ به درمان آن می باشد.

اطلاعات بیشتر:

DOI: 10. 1038/S41598018-34642-X

تهیه کننده و مترجم خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : ALS، پروتئئین، CSF، خون، تشخیص، پروگنوز

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله