پسندیدم : ۶۱

دوشنبه ۲۱ آبان ۱۴۹۷ ۲۲:۴۸

تقویم پزشکی

هفته جهانی و یادآوری حفاظت از تاثیر آنتی بیوتیک ها

دوازدهم تا هجدهم نوامبر (۲۱ تا ۲۷ آبان ماه) با هدف افزایش آگاهی از میکروارگانیسم های مقاوم به آنتی بیوتیک و تشویق برای اتخاذ بهترین شیوه مقابله با این معضل هفته جهانی آگاهی از آنتی بیوتیک نامیده شده است.
تهران – ایرنا –دوازدهم تا هجدهم نوامبر (21 تا 27 آبان ماه) با هدف افزایش آگاهی از میکروارگانیسم های مقاوم به آنتی بیوتیک و تشویق برای اتخاذ بهترین شیوه مقابله با این معضل هفته جهانی آگاهی از آنتی بیوتیک نامیده شده است.
سازمان جهانی بهداشت سال های قبل شعاری را برای هفته آگاهی از آنتی بیوتیک انتخاب می کرد؛ ولی در سال جاری به منظور ارایه راهکارهای انعطاف پذیر و عملی، انتخاب شعار را به عهده مخاطبان گذاشته است.
کمپین آگاهی از آنتی بیوتیک مجموعه ای شامل پوستر، آگهی، اینفوگراف و فایل های چندرسانه ای به تمام زبان های سازمان ملل تنظیم کرده و خواهان مشارکت تمام افراد و نهادها در سراسر دنیا در این موضوع است تا تمام افراد برای تمرکز روی این معضل تشویق شوند.
از زمان کشف آنتی بیوتیک،این داروها نقش سنگ بنای پزشکی مدرن را ایفا کرده اند
با این حال استفاده نابجا و مستمر از این منبع دارویی در انسان و حیوان،باعث ظهور معضلی به نام مقاومت در برابر آنتی بیوتیک شده است.
مقاومت ضد میکروبی به مقاومت یک میکروارگانیسم (شامل باکتری، قارچ، ویروس و انگل) در برابر داروهای ضد میکروبی، برای درمان عفونت ناشی از آن گفته می شود.

زمانی که این میکروارگانیسم ها نسبت به داروهای ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس مقاوم شوند، داروهای استاندارد بی اثر می شوند، عفونت در بدن باقی می ماند و به راحتی منتقل می شود.
درمان بسیاری از بیماری های کشنده مانند سل، فقط با آنتی بیوتیک امکان پذیر است و همین یک مورد نشان می دهد مقاومت در برابر این گروه درمانی تا چه اندازه می تواند خطرناک باشد.
یک برنامه جهانی برای مقابله با مشکل رو به رشد مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها و سایر داروهای ضد میکروبی در شصت و هشتمین مجمع جهانی بهداشت در ماه می سال 2015 میلادی تایید شد
یکی از اهداف اصلی این طرح بهبود آگاهی و درک مقاومت در برابر آنتی بیوتیک از طریق ارتباطات موثر، آموزش و تعلیم است.

 
کلمات کلیدی : تقویم پرشکی، آنتی بیوتیک

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله