امتیاز شما :
امتیاز :

چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۲۹

تازه های بیماری های قلب و عروق

سلول درمانی نوین جهت بازسازی بافت قلب

گروهی از محققان دانشگاه کلمبیا به سرپرستی پروفسور گوردانا وونجاک(Gordana Vunjak-Novakovic موفق به تنظیم یک اپروچ درمانی جهت کمک به رژنراسیون قلب آسیب دیده شدند، در این روش از وزیکول های خارج سلولی مترشحه به وسیله کاردیومیوسیت ها به جای پیوند خود سلول ها استفاده می گردد
 

April 23, 2018

Columbia Universoty School of Engineering and Applied Sciemce

بیماری قلبی یکی از شایع ترین بیماری ها در سراسر جهان محسوب می گردد. انفارکت میوکارد سالانه بیش از یک میلیون نفر در آمریکا را گرفتار می سازد. هم چنان درمانی برای این واقعه وجود ندارد. قلب یک فرد بالغ بعد از آسیب و مرگ سلول های عضلانی توانایی رژنراسیون ندارد. در واقع این آسیب به صورت برگشت ناپذیر باعث ضعف کاردیومیوسیت ها شده و در نتیجه توانایی پمپاژ خون توسط قلب محدود میگردد.

محققلن در حال حاضر روی پیوند سلول های بنیادی برای بازسازی کاردیومیوسیت ها با هدف بهبود تخریب عضلانی متمرکز شدند. وقتی سلول های بنیادی پیش از پیوند به کاردیومیوسیت ها تمایز می یابند ، عملکرد قلب بهبود می یابد. اما این فرآیند دارای عوارضی می باشد که از جمله آن می توان به این موارد اشاره کرد.: کاردیومیوسیت های پیوند شده به صورت هماهنگ با قلب عمل نمی کند که این منجر به ایجاد آریتمی های کشنده خواهد شد.

گروهی از محققان دانشگاه کلمبیا به سرپرستی پروفسور گوردانا وونجاک(Gordana Vunjak-Novakovic موفق به تنظیم یک اپروچ درمانی جهت کمک به رژنراسیون قلب آسیب دیده شدند، در این روش از وزیکول های خارج سلولی مترشحه به وسیله کاردیومیوسیت ها به جای پیوند خود سلول ها استفاده می گردد. نتایج این مطالعه به صورت آنلاین  در Nature Biomedical Engineering مننشر گردید. این مطالعه نشان داد که کاردیومیوسیت های مشتق شده از سلول های بنیادی pluripotent از نمونه خون می تواند یک منبع قدرتمند از میکرووزیکول های درمانی باشد که باعث ایجاد یک درمان اثربخش و تاثیرگذار برای آسیب قلبی باشد.

میکرووزیکول های ترشح شده از سلول ها به آسانی جداسازی شده ومی توانند منجمد و برای مدت طولانی ذخیره گردند. این روش چندین مزایا در برابر سلول درمانی دارد: ۱. قابلیت استفاده سریع در فاز حاد علی رغم اینکه جداسازی و رشد سلول ها چند ماه طول می کشد. ۲. منجر به آریتمی نمی گردد ۳. روش آسان تر در مقایسه با سلول درمانی پایه

نتایج چندین مطالعه بالینی نشان داد که بیشتر سلول های بنیادی ایمپلنت شده در عرض چند ساعت از درمان شسته می شوند اما همچنان اثرات مطلوبی در بر دارند. طبق نظریات ارائه شده مزیت سلول درمانی برای قلب می تواند مربوط به مولکول های بیواکتیو از جمله RNAهای کوچک به جای خود سلول ها باشد. طبق اظهارات دکتر وونجاک محققان مزایای سلول درمانی برای قلب آسیب دیده بدون استفاده از سلول را بررسی کردند. به این ترتیب  فرآیند پیوند در کلینیک آسان گشته و از آریتمی های مربوطه جلوگیری می گردد.

تقریبا تمام سلول ها وزیکول های خارج سلولی  کوچکی را ترشح و برداشت می نمایند که  می توانند سلول های گیرنده را متاثر سازد. این وزیکول های خارج سلولی مانند نامه هایی هستند که سلول ها به طور طبیعی جهت برقراری ارتباط با سلول های مجاور  دور و نزدیک در بدن استفاده می کنند.

کاردیومیوسیت ها می توانند بهترین منبع مولکول هایی باشند که فرآیند بازسازی قلب آسیب دیده را پیش می برند. این سلول ها می توانند باعث ساخت عضله در مدل های مهندسی بافت  شوند.

یک تیم تحقیقاتی کاردیومیوسیت ها را از سلول های بنیادی انسانی بالغ استخراج کردند و آنها را با هدف ترشح وزیکول های خارج سلولی کشت دادند. از وزیکول های ترشح شده توسط سلول های بنیادی تمایزنیافته برای مقایسه استفاده گردید. نتایج نشان داد که وزیکول های خارج سلولی کاردیومیوسیت ها، اما نه آنهایی که از سلول های بنیادی مشتق شده است، حاوی microRNA  های کاردیوژنیک و وازوژنیک هستند که مولکول های تنظیم کننده قدرتمندی می باشند.

این گروه تحقیقاتی وزیکول ها را در یک پچ بر پایه کلاژن، بدون کپسول ساختند که در صورت پیوند به قلب آسیب دیده در مدل های موش با انفارکت میوکارد، به آهستگی در طول ۴ هفته ترشح می گردند. در این مطالعه جهت اندازه گیری عملکرد پمپاژ و بررسی وقوع آریتمی نمونه تحت مانیتورینگ قلبی قرار گرفتند.

طبق نتایج حاصله از مطالعات دکتروونجاک نه تنها وزیکول های خارج سلولی کاردیومیوسیت ها باعث بهبود قلب با آریتمی کمتر خواهند شد بلکه باعث بازگشت عملکرد قلب به صورت اثربخش  و کامل تری می گردند. در واقع ۴ هفته بعد از درمان، قلب درمان شده با وزیکول های خارج سلولی به حالت قبل از آسیب بر می گردد.

 

اطلاعات بیشتر:

Bohao Liu et al, Cardiac recovery via extended celk-free dekivery of extracellular vesicles secreted by cardiomyocytes derived from induced pluripotent stem cells, Nature Biomedical Engineering (2018). DOI: 10.1038/s41551-018-0229-7


کلمات کلیدی : انفارکت قلب، سلول درمانی

نسخه چاپی
حامیان مجله