پسندیدم : ۱۶۸

پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۴۹۷ ۲۰:۴۰

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

نورون های مشتق از iPSCs برای اولین بار به مغز بیماران مبتلا به پارکینسون پیوند زده شد
در ماه اکتبر محققان دانشگاه کیوتوسلول های تولید شده از سلول های بنیادی پرتوان القا شده را به مغز بیماران مبتلا به پارکینسون تزریق کردند و نتایج آن در تاریخ 9 نوامبر در کنفرانس پرس منتشرگردید. این برای اولین بار است که محققان کاربرد سلول های iPSCs را در مغز انسان بررسی کردند.

در بیماری پارکینسون سلول های تولید کننده دوپامین دچار اختلال می گردند که نتیجه آن ترمور و سایر اختلالات حرکتی می باشد. با وجود درمان های که می توانند علائم را کنترل نمایند اما در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد.

سلول های پیوند شده به نورون های تولید کننده دوپامین تبدیل می گردند. امید است که به این ترتیب نقص دوپامین بازیابی گردد و علائم بیمار مرتفع شود. یک پروسچر مشابه در میمون توانست اختلالات حرکتی را در نمونه ای که نورون های دوپامینرژیک آن به فرم بیماری پارکینسون تغییر داده شد، تعدیل نماید.

دکتر جون تاکاهاشی و همکارانش در دانشگاه توکیو از سلول های iPSCs برنامه ریزی شده اخذ شده از پوست اهدا کننده ناشناس استفاده کردند. این سلول ها به نورون های پیش ساز دوپامینرژیک تغییر داده شد و در عرض یک جراحی 3 ساعته حدود 2.4 میلیون سلول به 12 ناحیه از مغز وارد گردید.

حال عمومی بیماران خوب و عوارض ماژوری گزارش نگردید. در صورتی که همه چیز به خوبی پیش رود، بعد از 6 ماه تزریق مجدد انجام خواهد شد.

تهیه کننده و مترجم خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : پارکینسون، دوپامینرژیک، سلول بنیادی، iPSCs

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله