امتیاز شما :
امتیاز :

شنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۱۷:۴۶

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

فعال شدن مغز بیماران مبتلا به آلزایمر با گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی درمان آلزایمر نمی باشد اما ممکن است بتواند علائم را هر چه بیشتر قابل کنترل نماید و کیفیت زندگی بیماران را بالا ببرد.
April 27, 2018

University of Utah Health

 

شبکه salinece مغز مرتبط با احساسات موسیقیایی می باشد. قابل توجه است که یک ناحیه ازمغز از تاثیر بیماری آلزایمر مستثنی می باشد.

دانشمندان در دانشگاه Utah Health در پی یافتن اثر درمانی موسیقی بر روی این قسمت از مغز هستند که از این طریق به کنترل اضطراب در بیماران مبتلا به دمانس کمک نمایند. نتایج این مطالعه در ماه آوریل به صورت آنلاین در مجله The Journal of Preventation of Alzheimer`s Disease منتشر می گردد.

 

طبق گفته دکتر جف آندرسون (Jeff Anderson) بیماران مبتلا به دمانس با دنیایی نا آشنا مواجه هستند که باعث عدم اورینتیشن و اضطراب آنها می گردد. ما بر این باوریم که موسیقی به شبکه قابل توجهی از مغز،  که هنوز هم نیز کارآمد است تلنگر وارد می نماید.

مطالعات قبلی تاثیر یک برنامه موسیقی شخصی روی خلق بیماران مبتلا به دمانس را نشان می دهد. این مطالعه با هدف بررسی مکانیسم فعال سازی بخش مربوط به توجه در شبکه salience مغز تنظیم گردید. نتایج مطالعه یک مسیر جدید برای اپروچ به فرآیند های اضطرابی، افسردگی و آژیتیشن در بیماران مبتلا به دمانس را پیشنهاد کرد. فعال سازی بخش های مجاور این نواحی در مغز می تواند نتایج امیدوار کننده ای در به تعویق انداختن دائمی فرآیند های مرتبط با بیماری بدست دهد.

محققان برای 3 هفته به بیماران کمک کردند که موسیقی های معنادار خود را انتخاب نمایند و به آنها نحوه کار با گوشی های بدون سیم را آموزش دادند.

محققان ازتصویر برداری MRI جهت بررسی نواحی از مغز که با گوش کردن به موسیقی برای مدت 20 ثانیه، روشن می گردد استفاده کردند. آنها 8 کلیپ موسیقی را از بین موسیقی های انتخابی بیماران پخش کردند و نتایج حاصل از MRI در زمان های مختلف پخش موسیقی و سکوت را مورد مقایسه قرار دادند.

محققان دریافتند که موسیقی باعث فعال سازی مغز و ارتباط بین بخش های مختلف آن می گردد. با گوش دادن به موسیقی های شخصی بخش های مختلف مغز از جمله بخش بینایی، salience، اجرایی، سربرال و کورتکس به طور قابل توجهی ارتباط عملکردی برقرار خواهند کرد. طبق کفته دکتر نورمن فاستر(Norman Foster) این شواهد عینی از تصویربرداری مغز است که نشان می دهد یک موسیقی معنادار شخصی می تواند یک راه جایگزین برای برقراری ارتباط با بیماران مبتلا به آلزایمر باشد. زبان و حافظه تصویری در مراحل اولیه پروسه پیشروی بیماری تخریب می گردد. اما برنامه موسیقی شخصی شده به ویژه در بیمارانی که از ارتباط با محیط دور افتاده اند، می تواند مغز را فعال نگه دارد.

در هر حال این نتایج به هیچ عنوان قطعی نیست. محققان این مطالعه را روی تعداد محدودی از بیماران انجام داده اند و از طرفی تنها یک تصویر برداری برای هر بیمار انجام شده است. همچنان نا مشخص است که آیا تاثیرات مشاهده شده در این مطالعه برای مدتی طولانی باقی می ماند.

گوش دادن به موسیقی درمان آلزایمر نمی باشد اما ممکن است بتواند علائم را هر چه بیشتر قابل کنترل نماید و کیفیت زندگی بیماران را بالا ببرد.

 


کلمات کلیدی : آلزایمر، موسیقی

نسخه چاپی
حامیان مجله