امتیاز شما :
امتیاز :

يکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۲۲:۳۲

تازه های بیماری های روان پزشکی

دارویی جهت کاهش عود مصرف کوکائین

تحقیقات مختلف نشان داد که داروهایی که گیرنده های پپتید شبه گلوکاگن (GLP-۱) را فعال می کنند، می توانند میزان تمایل مجدد به مصرف کوکائین را کاهش دهند
April 28, 2018

By Michele W.Berger, University of Pennsylvania

 

کوکائین و سایر مواد مورد سو مصرف، چرخه طبیعی مغز را تحت تاثیر قرار می دهند. به همین علت ترک این مواد دشوار می باشد. در واقع میزان عود مصرف این مواد حدود 40 الی 60 درصد است.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا و neuroscience Health Schmidt در پی کشف نحوه اثرگذاری موادی چون کوکائین، نیکوتین و اپیوئید های درمانی روی مغز هستند که به این ترتیب علت عود مصرف این مواد بعد از ترک مشخص گردد. مقاله منتشر شده در Nature journal Neuropsychopharmacology، یک درمان تازه برای اعتیاد به کوکائین را معرفی می کند.

محققان در پی بررسی عملکرد مغز در طول عدم مصرف کوکائین و سایر مواد و نحوه تظابق نورون ها که منجر به مصرف مجدد آنها می گردد، هستند. محققان در حال جستجو برای جلوگیری از این عود می باشند.

Schmidt و همکارانش دریافتند که مکانیسم ها و چرخه نورونی در مغز که نقش مهمی در تمایل به مصرف مواد غذایی ایفا می کنند در مصرف این داروها نقش کلیدی خواهند داشت. تحقیقات مختلف نشان داد که داروهایی که گیرنده های پپتید شبه گلوکاگن (GLP-1) را فعال می کنند، می توانند میزان تمایل مجدد به مصرف کوکائین را کاهش دهند. لازم به ذکر است که این پپتید یک هورمون است که مصرف غذا را افزایش داده و سطح گلوکز خون را بالا می برد. داروهای زیادی که جهت درمان دیابت و چاقی تاییدیه دارند این گیرنده را مورد هدف قرار می دهند.

سوالی که مطرح است این می باشد که آیا سطح در گردش  فاکتورهای متابولیک مانند لپتین، انسولین و GLP-1 که مصرف غذا را تنظیم میکند، اثرگذار است.

گروه تحقیقاتی جواب این سوالات را از یک مطالعه ساده روی رت ها دریافتند. این مطالعه نشان داد که سطح هورمون GLP-1 بعد از 21 روز از مصرف کوکائین کاهش می یابد. سلول های اولیه ترشح کننده این هورمون در روده کوچک قرار دارد، اما یک منبع ترشحی آن در مغز تحت عنوان nucleus tractus solitaries می باشد.

گروه تحقیقاتی روی گیرنده GLP-1 و داروهایی که آنها را فعال سازد تمرکز کرده اند. با هدف بررسی اثربخشی این دارو ها محققان مطالعاتی روی موش ها تنظیم کردند. برای مدت 3 هفته کوکائین به صورت مستمر با توجه به نیاز به موشها به صورت وریدی تزریق شد. به طور متوسط 28 تزریق به طور روزانه برای هر موش انجام شد. در مرحله بعد کوکائین با سالین جایگزین گردید تا علائم ترک ایجاد شود و از روش هایی برای تایید آنکه موش ها به دنبال مصرف مجدد کوکائین هستند استفاده شد.

در مرحله بعد موش ها تحت درمان با دارویی تحت عنوان Exendin-4 که برای درمان دیابت و چاقی تاییدیه FDA دارند، قرار گرفتند تا مشخص شود که آیا این دارو می تواند جستجو برای کوکائین را کاهش دهد. نتایج نشان داد که تمایل شدید و جستجو برای کوکائین به طور چشمگیری کاهش یافت.

در واقع مشخص شد که مصرف Exendin-4 می تواند تاثیر کوکائین را بلوک نماید. این یافته بسیار جالب می باشد زیرا این برای اولین بار است که نشان داده شده که سیستم GLP-1 و دارویی که آن را مورد هدف قرار دهد می تواند نقش مهمی در عود مصرف کوکائین داشته باشد.

آگونیست گیرنده GLP-1 منجر به بروز تهوع و استفراغ می گردد. در نتیجه محققان در تلاش برای پی بردن به این موضوع برآمدند که آیا این اثر است که باعث کاهش تمایل به مصرف کوکائین می گردد؟ آنها دوزی از دارو را مشخص کردند که تمایل به مصرف کوکائین را کاهش داده ولی باعث بروز عوارض جانبی نمی گردد. در واقع دوز پایین آگونیست گیرنده GLP-1 این اثر مناسب را خواهد داشت.

در مرحله آخر مسیر مغزی که باعث تقویت سیگنال GLP-1 می گردد را با استفاده از فلوئورسنت مشخص کردند. این همان مسیری است که دارو از طریق آن اثر می گذارد.

در نهایت مشخص شد که دوزهایی از آگونیست گیرنده GLP-1 به صورت سیستمیک و داخل مغزی تمایل به مصرف مجدد کوکائین را کاهش می دهد.

محققان فاز بعدی این مطالعه را روی انسان تنظیم نمودند

 

اطلاعات بیشتر:

Nicole S. Hernandez et al. Glucagon-like peptide-1 receptor activation in the ventral tegmental ara attenuates cocaine seeking in rats, Neuropsychopharmacology(2018). DOI: 10.1038/s41386-018-0010-3


کلمات کلیدی : کوکائین، Exendin-4, GLP-1

نسخه چاپی
حامیان مجله