امتیاز شما :
امتیاز :

دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۲۰:۵۹

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

کاهش اثرات جانبی دردناک داروهای رایج سرطان یا استفاده از داروهای مالتیپل اسکلروزیس

دارویی که باعث محدود سازی عملکرد S۱PR۱ شود می تواند مانع از بروز CIPN به دنبال مصرف bortezomib گردد. یکی از این محدود کننده ها fingolimod می باشد.
April 27, 2018

Rockefeller University Press

محققان دانشگاه Saint Louis، علت بروز درد شدید در بیماران مبتلا به مالتیپل مایلوما در هنگام درمان با داروی ضد سرطان bortezomib را مشخص کردند. نتایج این مطالعه در تاریخ 27 آوریل در Journal of Experimental Medicine منتشر گردید و نشان داد که دارویی که در حال حاضر برای MS استفاده می گردد، می تواند این اثرات را کاهش دهد.

نوروپاتی محیطی مرتبط با شیمی درمانی(CIPN) یک عارضه شایع دردناک ناشی از داروهای ضد سرطان می باشد که مانع از ادامه درمان خواهد شد. این عوارض می توانند برای سالها پایدار بماند و کیفیت زندگی بیماران را تحت تاثیر قرار دهند.

داروی bortezomib که به طور شایع در درمان مالتیپل مایلوما استفاده می شود در بیش از 40 درصد موارد باعث بروز CIPN می گردد ولی علت آن نا معلوم می باشد. دکتر سالومینی(Salvemini) و همکارانش این گونه دریافتند که bortezomib تولید دسته ای مولکول ها تحت عنوان اسفنگولیپید را افزایش می دهد. این مولکول در ارتباط با درد های نوروپاتیک می باشد. موش های تحت درمان با bortezomib، دو متابولیسم اسفنگولیپید شامل sphingosine 1-phosphate و dihydrosphingosine 1-phosphate در نخاع خواهند داشت. این دو در زمان شروع دردهای نوروپاتیک دیده شده است. بلوک تولید این مولکولها مانع از ایجاد CIPN در پاسخ به bortezomib خواهد شد.

دو ترکیب sphingosine 1-phosphate و dihydrosphngosine 1-phosphate باعث فعال سازی یک پروتئین سطحی تحت عنوان S1PR1 خواهد شد.  محققان مشخص کردند، دو متابولیتی که منجر به بروز CIPN از طریق فعال سازی S1PR1 در سطح سلول های حمایتی عصبی ویژه ای به نام آستروسیت می گردد، باعث بروز التهاب اعصاب و افزایش ترشح انتقال دهنده عصبی گلوتامات می شود.

دارویی که باعث محدود سازی عملکرد S1PR1 شود می تواند مانع از بروز CIPN به دنبال مصرف bortezomib گردد. یکی از این محدود کننده ها fingolimod می باشد. این دارو در درمان MS کابرد دارد. لازم به ذکر است که fingolimod توانایی bortezomib در از بین بردن سلول های مالتیپل مایلوم را محدود نمی سازد. در مقابل، fingolimod باعث محدود شدن رشد تومور و افزایش اثر بخشی bortezomib خواهد شد. در حال حاضر fingolimod توسط FDA به عنوان یک داروی با پتانسیل ضد سرطان تاییدیه دریافت کرده است.

محققان در حال تنظیم مطالعات انسانی جهت تایید استفاده از fingolimod جهت جلوگیری از دردهای نوروپاتیک مرتبط با bortezomib هستند.

 

اطلاعات بیشتر:

Stockstill et al., 2018. J. EXp. Med. DOI: 10.1084/jem.20170584


کلمات کلیدی : مالتیپل مایلوم، شیمی درمانی، fingolimod, CIPN

نسخه چاپی
حامیان مجله