امتیاز شما :
امتیاز : ۵

جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ ۱۱:۱۲

تازه های سلول های بنیادی

توقف تشنج و بهبود شناخت با کمک نورون های مشتق از سلول های بنیادی
 

December 20, 2018

Texas A & M University

 

حدود 3.4 میلیون آمریکایی (1.2 درصد جمعیت) مبتلا به صرع هستند. گرچه اکثریت آنها به درمان پاسخ می دهند، 40-20 درصد بیماران با وجود مصرف چندین داروی ضد تشنج همچنان دچار تشنج می شوند. حتی اگر داروها تاثیرگذاری داشته باشد ممکن است بیماران اختلالات شناخت و حافظه و افسردگی نتیجه همراهی اختلال تشنج و داروها نشان دهند.

یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی آشوک شتی (Ashok Shetty) در حال مطالعه درمانی بهتر و پایدارتر برای اپیلپسی می باشند. نتایج مطالعات آنها در PNAS منتشر گردید.

تشنج زمانی اتفاق می افتد که نورون های تحریکی در مغز فعالیت بیش از حد دارند و نورون های مهاری به میزان کافی نبوده یا د سطح مناسبی فعالیت نمی کنند. نوروترانسمیتر مهاری اصلی در مغز گابا نام دارد.

در دهه های اخیر، محققان آموخته اند که چگونه می توان سلول های بنیادی پرتوان را از سلول های بالغ معمولی چون سلول پوست تولید کرد. این سلول های بنیادی می توانند سپس به انواعی از سلول ها در بدن از جمله نورون هایی که از گابا استفاده می کنند تبدیل شوند. این نورون ها، نورون های گاباارژیک نامیده می شوند.

محققان سلول های گاباارژیک مشتق از سلول های بنیادی پرتوان را به هیپوکامپ در مدل ای انسانی صرع لوب تمپورال پیوند زده شد. هیپوکامپ ناحیه ای از مغز است که در اپیلپسی لوب تمپورال، تشنج از آن منشا می گیرد. این ناحیه در یادگیری، حافظه و مود نیز نقش دارد. این اقدام در تعدیل تشنج و بهبود شناخت و عملکرد مود در فاز مزمن اپیلپسی بسیار موثر بود.

بررسی های بیشتر نشان داد که این نورون های انسانی پیوند زده شده سیناپس هایی ایجاد کرده و با نورون های میزبان ارتباط برقرار ساختند. آنها همچنین دارای گابا و سایر مارکرهای ویژه زیرگروه نورون های اینترنورون ها بودند. جنبه دیگر این مطالعه این است که نورون های گاباارژیک انسانی پیوند شده به طور مستقیم در کنترل تشنج درگیر می گردند.

این مطالعه گامی مهم در درمان درمان سایر بیماری های غیر قابل درمان می باشد. یکی از جنبه های مهم این مطالعه استفاده از سلول های اتولوگوس می باشد. در این روش ریسک رد پیوند و عدم نیاز به داروهای ضد پیوند می باشد.

لازم است که مطالعات بیشتری برای اطمینان از تبدیل تمام سلول های پیوند شده به نورون حاصل نمود. زیرا سلول های بنیادی پرتوان تمایز نیافته می تواند منجر به تولید تومور و مشکلات دیگری گردد.

طبق اظهارات دکتر شتی این آزمایشات اقدامات اولیه بعد از آسیب مغزی منجر به اپیلپسی پایدار می باشد.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که درمان با سلول های گاباارژیک مشتق از سلول های بنیادی پرتوان امیدی برای کنترل طولانی مدت تشنج و اختلالات همراه آن می باشد.

اطلاعات بیشتر: DOI: 10. 1073/pnas.1814185115

تهیه کننده و مترجم خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد

 


کلمات کلیدی : تشنج، نورون، نورون گاباارژیک، سلول بنیادی، سلول بنیادی پرتوان

نسخه چاپی
حامیان مجله