امتیاز شما :
امتیاز : ۴

شنبه ۱ دي ۱۳۹۷ ۱۷:۱۸

صورتجلسه انجمن سلول های بنیادی با همکاری بسیج جامعه پزشکی، وزارت بهداشت و آموزش پزشکی

جلسه کمیته علمی کنگره استم سل تراپی در تاریخ ۲۷ آذر ۹۷

جلسه کمیته علمی کنگره استم سل تراپی در تاریخ ۲۷ آذر ۹۷ ، در وزارت بهداشت با بیان خیر مقدم به اساتید توسط آقای دکتر یوسفی، رییس مرکز بسیج جامعه پزشکی کار خود را رسما آغاز نمود. دکتر یوسفی با اشاره به فعالیت بسیج پزشکی در خصوص برگزاری کنگره های مختلف، اضافه نمودند که اولین کنگره سلول های بنیادی توسط انجمن سلول های بنیادی و این ارگان در سال ۹۶، برگزار گردید. وی در ادامه با توضیحاتی درخصوص علت برگزاری این جلسه مقدمه ای را در راستای برگزاری دومین کنگره ا ستم سل تراپی (در بهار ۹۸ ) بیان نمودند.
 

صورتجلسه

انجمن سلول های بنیادی  با همکاری بسیج جامعه پزشکی،

وزارت بهداشت و آموزش پزشکی

 

عنوان جلسه: کمیته علمی دومین کنگره

"نقش سلول های بنیادی در بیماری های مختلف "

شماره جلسه: یک

موضوع جلسه: تعیین محورهای اصلی کنگره و راه کارهای موثر در بالا بردن کیفیت آن

رئیس جلسه: دکتر صیاد یوسفی

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی،

وزارت بهداشت و آموزش پزشکی

 

دبیر جلسه:

دکترسعید  شاه بیگی

مدیرعامل انجمن سلول های بنیادی

مدیر داخلی:

دکتر سیما کیانپورراد

تاریخ تنظیم:

29/ 9/97

محل برگزاری: سالن جلسات وزارت بهداشت

 

تاریخ و زمان جلسه:97.9.27

تاریخ و شماره دعوتنامه:97.9.21

192/و/235/م

دستور جلسه:

جلسه کمیته علمی کنگره استم سل تراپی در تاریخ ۲۷ آذر ۹۷ ، در وزارت بهداشت با بیان خیر مقدم به اساتید توسط آقای دکتر یوسفی، رییس مرکز بسیج جامعه پزشکی کار خود را رسما آغاز نمود. دکتر یوسفی با اشاره به فعالیت بسیج پزشکی در خصوص برگزاری کنگره های مختلف، اضافه نمودند که اولین کنگره سلول های بنیادی توسط انجمن سلول های بنیادی و این ارگان در سال ۹۶، برگزار گردید. وی در ادامه با توضیحاتی درخصوص علت برگزاری این جلسه مقدمه ای را در راستای برگزاری دومین کنگره ا ستم سل تراپی (در  بهار ۹۸ ) بیان نمودند.

 

اهم مطالب مطرح شده :

دبیر جلسه، آقای دکتر شاه بیگی ادامه جلسه را با معرفی اساتید حاضر در جلسه به عهده گرفتند. سخنان ایشان در راستای معرفی انجمن سلول های بنیادی که فعالیت رسمی و قانونی خود را از دو سال پیش آغاز نموده و تا هم اکنون مورد استقبال اساتید و مسوولین کشور قرار گرفته است در جهت ارتقا اطلاعات متخصصان بین گروهی راه اندازی شده است و کمکی خوهد بود برای انجام فعالیت های پژوهشی در این راستا. وی در ادامه افزود که کنگره استم سل تراپی به شکل ۲ سالانه خواهد بود و بهار ۹۸، کنگره دوم برگزار خواهد شد.

همچنین در سخنان وی اشاره به این شد که جناب استاد سید محمد تقی طباطبایی، به عنوان دبیر علمی کنگره و سرکار خانم دکتر محی الدین بناب دبیر اجرایی، خواهند بود. همچنین ایشان از زحمات آقای دکتر بیات به عنوان دبیر اجرایی و هماهنگی کنگره قدردانی نمودند.

در همین راستا، استاد محترم جناب آقای دکتر موفق به عنوان سر دبیر مجله بین المللی تازه افتتاح شده به نام Cell, Gene, Therapy (CGT)’ ‘در برگزاری این کنگره همکاری خواهند نمود. مجله Cell, Gene, Therapy’ ,تازه ترین یافته های استم سل تراپی در سراسر دنیا را به زبان انگلیسی چاپ خواهد نمود و تا 1 ماه دیگر رسما کار خود را آغاز می کند. لازم بذکر است که این مجله نیز از فعالیت های انجمن سلول های بنیادی محسوب خواهد شد. دیگر این که مقرر گردید که مقالات منتخب کنگره دوم سلول های بنیادی در این مجله منتشر گردند.

در ادامه جلسه اساتید نظرات خود را در خصوص برگزاری هرچه بهتر این کنگره با توجه به زمینه تخصصی خود بیان نمودند که در زیر به خلاصه ای از این نظرات خواهیم پرداخت.

آقای دکتر طباطبایی دبیر علمی کنگره فرمودند که هم اکنون نیروی انسانی کافی در کشور ما وجود دارد که می توانند کمک بزرگی در برگزاری این نوع کنگره ها باشند. به عنوان مثال هم اکنون ۴ میلیون دانشجو در ایران وجود دارد  و نیز ۲۵ میلیون فارغ التحصیل در رشته های مختلف و همچنین حدود ۶ میلیون دانشجوی ایرانی که هم اکنون در خارج از ایران تحصیل می کنند. همه این نیروها کمک بزرگی هستند برای یاری رسانی اجرای و علمی فعالیت های پژوهشی کشوردر خصوص اهمیت استم سل تراپی ایشان فرمودند که هم اکنون علم پزشکی همانند گذشته نیست و تفاوت های عمده ای نموده است که از آن بین میتوان به عرصه ژن تراپی و سل تراپی اشاره نمود. در این ۲ حوزه کشورهای پیشرفته جهان به دستاوردهای زیادی رسیده اند که البته کشور ما نیز جز پیشگامان میباشد. این امید وجود دارد که از طریق این علم نوین  بتوان تا چند سال آینده ارگان های مهمی چون کلیه، قلب، ریه، اعصاب را در محیط آزمایشگاهی ساخت.

دکتر محی الدین بناب، که خود از پیش کسوتان سلول درمانی در کشور هستند، معتقدند که یکی از عوامل موثر در موفقیت کنگره، هماهنگی و همکاری برگزارکنندگان کنگره های متعدد استم سل در سراسر ایران میباشد. وی در ادامه به اهمیت پزشکی باز ساختی، سلول های بنیادی، و نیز نانوتکنولوژی در تعیین سرنوشت کشورها پرداخت.

آقای دکتر موفق  بعد از خیر مقدم گفتن به اساتید، به  ضرورت مطالعات پژوهشی در زمینه علوم پایه اشاره داشتند و اعلام نمودند که در ژورنال تخصصی CGT از کمک آنها استفاده خواهیم نمود، وی همچنین به شرکت در  کنگره the 8th annual meeting of the middle-eastern association for cancer research مسقط که چند روز پیش برگزار شده بود اشاره نمودند و اینکه افراد شرکت کننده و نیز برگزار کننده ها که ازدانشمندان  سراسر دنیا بوده اند به توانایی های ایران در عرصه های گوناگون پزشکی اذعان داشتند و این امید را دارند که کنگره بعدی در ایران برگزار گردد.

آقای دکتر اقدمی که سابقه بس طولانی در حوزه استم سل تراپی دارد و هم اکنون بعنوان معاون پژوهشی در سازمان رویان در حال فعالیت هستند به کنگره مشابه که  توسط پروهشگاه رویان برگزار گردیده اشاره نمود. این کنگره در خصوص استم سل درمانی در زمینه های مختلفی پزشکی و درمانی , چون، پوست، کلیه، اعصاب، قلب و غیره به دستاوردهای زیادی رسیده است. وی در ادامه صحبت هایش اضافه نمود که کنگره آتی حتما باید تخصصی تر انجام گردد، بعد از پوست، استخوان، سرطان، بیماری های مغزو اعصاب بیشترین حوزهای پزشکی هستند که از روش استم سل تراپی بهره برده اند. همچنین در خصوص همکاری های بینالمللی با این کنگره وی عقیده دارد که میتوان از ایرانیان خارج از ایران که در زمینههای مشابه فعالیت دارند بهره جست تا پلی باشند برای انتقال اطلاعات با کشورهای پیشگام.

آقای دکتر مرادی، رئیس بخش پاتولوژی دانشگاه شهید بهشتی تمایل خود و تیمش را برای همکاری در برگزاری این کنگره اعلام نمودند و مطرح ساختند هم اکنون شبکه فعالی برای ارتباطات بین متخصصان پاتولوژی کشور وجود دارد که می توان از امکانات این شبکه استفاده بهینه را انجام داد.

استاد محترم آقای دکتر حیدری، اشاره ای به شرکت در کنگره مشابه که در ژاپن برگزار گردیده بود، داشتند. نکته بارز در سخنان وی پروژه در حال انجام توسط ایشان و تیمشان بر روی استم سل در درمان  پارکینسون بود که به موفقیت های بسیار چشمگیری رسیده است. وی در ادامه توضیح داد که بخش انسانی این پروژه نیز به صورت پروپوزال آماده شده است و مراحل قانونی خود را طی میکند. وی تاکید کرد که سلول های بنیادی که از بافت چربی گرفته می شود، قرار است در پروژه انسانی به کار رود و امید تازه ای است برای درمان  بیماری پارکینسون.

سرکار خانم دکتر اوحدی متخصص ژنتیک دانشگاه شهید علوم پزشکی شهید بهشتی با توجه به حیطه کاری خود, اثر استم سل در درمان بیماری های نورو سایکیاتریک از طریقه دستکاری توالی های تکراری ژن در سلول های بنیادی را اشاره نمودند. ایشان عقیده دارند این روش می تواند عملکرد این سلول ها را در جهت درمان قویا بالا ببرد. بنابراین اختصاص دادن قسمتی از کنگره به اهمیت دستکاری های ژنتیکی سلولی و نیز به کارگیری آنها در درمان بیماری های سایکیاتریک از نظرات سازنده این جلسه میباشد.

آقای دکتر ربانی که در زمینه استفاده از سلول های بنیادی آلوژن در درمان بیماری های قلبی فعالیت دارد، با توضیحاتی در مورد  ۲ پروژه انجام شده کلینیکال ترایال در حوزه بیماری های قلبی یادراور شد که خوشبختانه نتایج بسیار ارزنده ای را در درمان مشکلات قلبی با کمک سلوهای آلوژن به صورت in vivo بدست آورده اند، ولی متاسفانه در زمینه انسانی نتایج قابل قبول نیستند. وی توضیح داد که علت این عدم موفقیت می تواند به این دلیل باشد که سلول ها در حیوان به علت شرایط آزمایشگاهی و القأ و کنترل بیماری توسط محقق  می تواند  درMI حاد تزریق و مطالعه گردند. اما در مقایسه با حیوانات، در انسان زمانی استم سل تراپی انجام می شود که فاز حاد MI رد شده است و بافت فیبروز در قلب تشکیل شده است، که این به نوبه خود دلیل محکمی است برای نگرفتن نتیجه مورد دلخواه. از سمتی  چون قلب ارگان پیچیده ای است، محققین  تمایل زیادی به استفاده از درمان های غیر متداول چون استم سل تراپی ندارند. بنابراین وی نظر قطعی خود را برای اختصاص دادن به یافته های ارزنده پژوهشی در حوزه استفاده از سلول های بنیادی  به خصوص سلول های بنیادی آلوژن در مشکلات قلب و عروق اعلام نمود.

از نظرات بسیار سازنده مطرح شده در این جلسه میتوان به سخنان سرکار خانم دکتر شالبافان اشاره کرد. ایشان در زمینه استم سل تراپی با تاکید بر سلول های آلوژن در بیماری های کودکان فعالیت دارند و پروژه در حال جریان ایشان و تیمشان ۲ سال پیش کار خود را شروع کرده و نتایج شگفتی بدست آورده اند. وی در ادامه توضیحات خود در مورد تاکید آشنایی هرچه بیشتر استم سل تراپی و گسترش آن در درمان بیماری ها افزودند که ایران جز پیشگامان این علم نوین است و اساسا این علم بیشتر در کشورهای شرقی رشد و در حال گسترش عظیمی است. ایشان همچنین  با بیان مثالی از پروژهایی که انجام شده و البته با شکست همراه بوده اند تاکید داشتند که هر شکست پلی است برای پیروزی های بیشتر. همچنین ایشان در خصوص برگزاری این کنگره تاکید داشتند که علوم پایه و حوزه کلینیکال باید دست به دست هم دهند تا بتوان با به کار گیری تجارب هر دو گروه و اصلاح نتایج ناخواسته به موفقیت های ازرشمند وکاربردی تری در عرصه سلول تراپی دست یافت. همچنین از نکته مهمی که می شد از سخنان ایشان برداشت نمود، گسترش و به کارگیری این علم در ایران برای جذب بیماران موجود در کشورهای همسایه به خصوص ناحیه خلیج فارس می باشد که می توانند با این روش درمان شوند.

استاد محترم جناب آقای دکتر جامعی رییس مرکز تحقیقات نروساینس علوم پزشکی ایران، تاکید خود را بر این مهم اعلام داشتند که حاصل این جلسه باید بالا بردن هرچه بیشتر کیفیت کنگره استم سل باشد. وی اشاره نمود که باید این کنگره با بقیه کنگره ها تفاوت چشمگیری داشته باشد و مشخص گردد که هدف اصلی این کنگره چیست و از هم اکنون مطالب، موضوعات، پنل ها کاملا باید مشخص گردد. ایشان به یاداوری کنگره ای که در خصوص آلزایمر برگزار گردیده بود و بسیار مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفته بود، اعلام داشت که علت این جذابیت کنگره، ساد گی، شرکت خود بیمار و خانواده ایشان بوده است. در حقیقت ما باید دنبال برون ده خوبی از این کنگره باشیم و بهتر است که مطالب محدود اما کامل و جامع باشند تا بتوانند مسیر اصلی این مجمع علمی را مشخص کنند. پیشنهاد ایشان در خصوص مطالبی که می تواند کیفیت کنگره را بالا ببرد این بود که بهتر است هدف اصلی کنگره را بر این بنا نهاد که مسایل و مشکلات مشترکی که متخصصین فعال در زمینه استم سل تراپی با آنها مواجه می شنود مانند اخلاق پزشکی و چالش های روبروی استم سل تراپی را یافته و راه های غلبه با آنها را به بحث بگذاریم.

آقای دکتر قنبریان متخصص پزشکی ملکولی، به اهمیت RNA تراپی در حوزه سلول و ژن تراپی اشاره کرد. برای آماده سازی سلول های بنیادی در حوزه کلینیکالی متأسفانه سلول ها دستخوش تغییرات عمده ای می گردند که مشکلاتی را در زمینه درمان ایجاد می کنند. وی اعتقاد دارد که برای جلوگیری از این تغییرات ناخوشایند، RNA می تواند هدف اصلی باشد. یعنی با استفاده از داروهایSiRNA که به تازگی approval گرفته می توان سلول های مزانشیم را جوانتر کرد که این به نوبه خود کمکی است بزرگ در جهت تولید و تکثیر بیشتر سلول و در نهایت انتظار بهتری از کیفیت سل تراپی در حوزه کلینیکالی در بحث درمان می توان داشت. بنا به این سخنان، ایشان نظر خود را با اختصاص دادن بخشی از کنگره در خصوص RNA تراپی سلول های بنیادی و ارگانوید اعلام دا شت.

 

از بین نظرات ارائه شده توسط اساتید، نظری بسیار سازنده از طرف سرکار خانم دکتر نصیر مطرح گشت، ایشان به مسائل درگیراقتصادی در این زمینه و اهمیت آن اشاره نمودند. یکی از اهداف اصلی این کنگره باید جذب سرمایه گذارها در حوزه سل تراپی باشد که خود هزینه بسیاری را هم در زمینه تحقیقات و هم در زمینه کلینیکالی و به کار بری این سلول ها در درمان بیماری به پژوهشگر و بیمار تحمیل میکند. پس میتوان بستری را آماده سخت تا در این کنگره بتوان با زبان ساده و البته موثرمفاهیم استم سل در درمان بیماریها را به افراد نه صرفا پژوهشگر توضیح داد که در این زمینه به جذب سرمایه گذاران و نیزتامین مالی پرداخت.

و در نهایت، آقای  دکتر محمد کریمی، رییس گروه نورولوژی بیمارستان میلاد  با اهمیت تبادل اطلاعات در زمینه به کار گیری روش های موثر در سل تراپی در زمان تزریق مثل تزریق سلولبا غلظت حداکثر در نزدیکترین محل ضایعه مورد هدف درمان در جهت خروجی و نتایج موثر و نیز نظر دکتر جوانمرد درمورد اهمیت استم سل تراپی در سرطان که در حقیقت هم بخش علوم پایه و کلینیکال را در بر می گیرد به بخش نظرات این جلسه پایان دادند.

البته لازم به ذکر میباشد که سوال مهمی توسط اساتید بیان شد و آن اینکه بعد از تزریق سلول به بیمار میتوان سلول را ردیابی کرد. به عنوان مثال با نشاندار کردن سلولها و اینکه نشان دار کردن میتواند در مطالعات in vivo به کار رود یا فقط در in vitroکاربرد دارد. و یا اینکه از اسکن یا MRI می شود استفاده نمود. آقای دکتر غلامرضا بخشنده پور، نورورادیولوژیست  با اشاره به اینکه مطالعات  بیشتری در این زمینه  باید صورت گردد و اینکه دستگاههای imaging حال حاظر با بزرگ نمایی بالا و کافی برای ردیابی سلولی وجود ندارد . بدین وسیله  لزوم  اختصاص دادن بخشی از کنگره به تازهای imaging و tracking cell بعد از تزریق در بدن روشن گردید.

 

در آخر آقای دکتر سعید بیات اشاره فرمودند که کارهای اجرایی و برگزاری کنگره در تاریخ های فوق الذکر و همچنین دریافت مجوز و امتیاز بازآموزی آن در دست انجام است. به حول قوه الهی و با استعانت پروردگار و راهنمایی ها و همکاری های ریاست  و دبیر محترم کنگره آقای دکتر یوسفی و آقای دکتر شاه بیگی و سایر همکاران محترم، امتیاز مربوطه را اخذ خواهیم نمود و این کنگره در تاریخ مقرر به نحوه مطلوبی برگزار خواهد شد.

خلاصه جلسه

سرکارخانم دکتر بناب با توجه به نظرات اساتید، به یک جمع بندی کلی اشاره نمود: باید بدانیم چه پنل هایی به عنوان محور این کنگره قرار بگیرند. مثلا در بخش گوش حلق و بینی و درمان بیماری های مربوطه، سل تراپی بسیار کمرنگ واقع شده است. و یا در زمینه دیابت که حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد جمعیت ایران و ۲۰ درصد جمعیت منطقه را تشکیل میدهد باید در سرفصل های اصلی این کنگره به بحث گذاشته شود. همچنین با توجه به نیاز بالای درمان زخم در ایران به علت تعداد بالای عزیزانی که در جنگ تحمیلی دچار این ضایعات شده اند میتوان قسمتی را به سل تراپی دردرمان زخم و تروما اختصاص داد. و نیز پاتولوژی و مهندسی بافت نیز از مباحثی است که میتواند جایگاه ویژه ای را در این کنگره به خود اختصاص دهند.

جمع بندی

 

  • محورهای اصلی کنگره با توجه به نظرات اساتید و نیازهای علمی و کلینیکالی

علوم پایه

سلول ترپی و ژن تراپی

چالشهای وزارت درمان بهداشت و علوم پزشکی

بیماری های مغز و اعصاب، مثل آلزایمر، اماس و غیره

بحث نگرانی پزشکان و متخصصین از بکار گیری سلول درمانی در درمان بیماری ها

 

  • پنل های پیشنهادی در کنگره استم سل سال 98

زخم و تروما

ethic یا همان اخلاق کاری در به کار بری استم سل درمانی

آلوژن سل تراپی

استم سل دردرمان بیماری های قلب و عروق

استم سل دردرمان بیماریهای پوست

استم سل دردرمان بیماریهای چشم

استم سل دردرمان بیماری های مغزو اعصاب

استم سل دردرمان بیماری های داخلی

ژنتیک

دیابت

سرطان

نقش هوش مصنوعی در زمینه سل تراپی

جذب سرمایه گذار

 

_________««مصوبات جلسه»»_________

ردیف

شرح مصوبه:

اقدام کننده:

1

مقرر گردید پنل های پیشنهادی و محورهای اصلی برای تصویب نهایی مورد بررسی قرار گردد.

اعضای کمیته علمی کنگره استم سل

2

مقرر گردید با مصوبات جلسات در اسرع وقت با اهتمام و جدیت و اولویت کاری انجام شود

اعضای اجراییه کنگره استم سل

3

لزوم تشکیل جلسه دوم

انجمن سلول های بنیادی و بسیج جامعه پزشکی،

وزارت بهداشت و آموزش پزشکی

 


کلمات کلیدی : استم سل تراپی Cell Gene Therapy ، جلسه کمیته علمی

نسخه چاپی
حامیان مجله