امتیاز شما :
امتیاز : ۵

پنجشنبه ۶ دي ۱۳۹۷ ۱۹:۲۴

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

شناسایی بیومارکری برای مالتیپل اسکلروزیس

محققان دانشگاه پوردو و ایندیانا دریافتند که acrolein می تواند برای تشخیص مالتیپل اسکلروزیس مورد استفاده قرار گیرد. Acrolein یک ماده زائد متابولیک است که در افراد مبتلا به اختلالات نورولوژیک چون پارکینسون و مالتیپل اسکلروزیس تجمع می یابد.

December 19, 2018

Purdue University

یک بیومارکر برای مالتیپل اسکلروزیس امیدی تازه برای تشخیص زودهنگام این بیماری را فراهم کرده است.

محققان دانشگاه پوردو و ایندیانا دریافتند که acrolein می تواند برای تشخیص مالتیپل اسکلروزیس مورد استفاده قرار گیرد.  Acrolein یک ماده زائد متابولیک است که در افراد مبتلا به اختلالات نورولوژیک چون پارکینسون و مالتیپل اسکلروزیس تجمع می یابد.

مالتبپل اسکلروزیس حدود 2.3 میلیون نفر در سراسر دنیا را مبتلا ساخته است. سن شایع ابتلا به این بیماری 20 الی 50 سالگی می باشد. گرچه درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، سال های اخیر فعالیت های زیادی در حوضه بیومارکرها و درمان این بیماری شده است.

طبق اظهارات دکتر دیوید متسون، در صورتی که یافته ها معنی دار باشد، acrolein می تواند امکان ماتیتورینگ اثربخشی درمان را فراهم نماید. محققان در حال بررسی ارتباط سطح acrolein و فعالیت بیماری MS می باشند. این یافته ها می تواند امکان مانیتورینگ درمان را با کمک آزمایش خون فراهم نماید.

Acrolein یک محصول حاصل از متابولیسم چربی می باشد. تحقیقات نشان داده است که تجمع این مولکول در نمونه های حیوان مبتلا به MS،  پارکینسون و آسیب های مغز و نخاع دیده شود. تصور می شود که acrolein از طریق اختلال در پراکسیداسیون لیپید باعث تخریب بافت عصبی می گردد. محققان دریافتند که سطح acrolein در نمونه ادرار و خون قابل اندازه گیری می باشد. سطح این ماده در ادرار و خون با یکدیگر مرتبط می باشد. سطح بالای acrolein نشان از فعالیت بیشتر بیماری MS دارد. قابل ذکر است که سطح پایین این ترکیب رد کننده بیماری MS نمی باشد. محققان پیشنهاد داده اند که acrolein می تواند به عنوان بیومارکری برای پییگیری درمان مورد استفاده واقع شود.

در حال حاضر داروهایی  تحت عنوان رفتگران acrolein وجود دارد. این داروها می توانند در درمان MS مورد استفاده قرار گیرند. اما از آنجا که این داروها اهداف درمانی دیگری نیز دارند، لازم است که سطوح ایمن آن مورد تخمین واقع شود. دو دارو از این خانواده هیدرالازین و فنلزین می باشد.

اگر نشان داده شود که این دو دارو می توانند باعث کاهش سطج acrolein در بیماران MS شود، این داروها می توانند در درمان بیمارانی که همزمان از فشار خون و یا افسردگی رنج می برند مورد استفاده قرار گیرد.

در زمینه اثبات تاثیر این دست از داروها تحقیقاتی بیشتری نیاز می باشد.

اطلاعات بیشتر: DOI: 10.3389/fneur.2018.00420

تهیه کننده و مترجم خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : مالتیپل اسکلروزیس، بیومارکر، scrolein

نسخه چاپی
حامیان مجله