امتیاز شما :
امتیاز : ۵

دوشنبه ۱۰ دي ۱۳۹۷ ۱۰:۲۶

جلسه اعضای هیات تحریره نشریات تندرستی ( ویژه نامه کودک ۲ )

این جلسه در تاریخ ۲/۱۰/۹۷ از ساعت ۱۱:۳۰ الی ۱۳:۳۰ در فرمانداری شمیرانات برگزار شد. حاضرین جلسه: آقایان دکتر سیاوش شهریور، دکترسعید شاه بیگی، دکترمحمد مهدی گلمکانی، دکترسید محمد تقی طباطبایی، مهدی فرامرز اختراعی، دکتر امیر نصیری، محمد شاه بیگی و استاد سعید مطلبی، و خانم ها: استاد فرشته طائرپور، دکترسپیده اربابی، سیما سرخابی، دکتر رکسانا پارسا، دکتر الهام صادقی، الهام خندان، شهره صادقی و دکتر ثنا کرم الهی.
صورت جلسه اعضای هیات تحریره نشریات تندرستی ( ویژه نامه کودک 2 )


این جلسه در تاریخ 97/10/2 از ساعت 11:30 الی 13:30 در فرمانداری شمیرانات برگزار شد.


حاضرین جلسه: آقایان دکتر سیاوش شهریور، دکترسعید شاه بیگی، دکترمحمد مهدی گلمکانی، دکترسید محمد تقی طباطبایی، مهدی فرامرز اختراعی، دکتر امیر نصیری، محمد شاه بیگی و استاد سعید مطلبی،
و خانم ها: استاد فرشته طائرپور، دکترسپیده اربابی، سیما سرخابی، دکتر رکسانا پارسا، دکتر الهام صادقی، الهام خندان، شهره صادقی و دکتر ثنا کرم الهی.


- در ابتدا آقای دکتر شاه بیگی،صفحاتی از مجله دوم دفتر تندرستی را به صورت اسلاید به حاضرین نشان دادند و درباره داستان ها توضیحات لازم را ارائه نمودند.
- بعد از آن فرماندار محترم شمیرانات، جناب آقای دکتر شهریور از مدعوین بابت حضورشان تشکر کرده و درباره ضرورت انتشار مجله کودک و جایگاه فرهنگی این موضوع سخنرانی کردند.
- جناب آقای دکتر شهریور فرمودند که ما مصمم هستیم که به عرصه فرهنگ عمومی جامعه نگاه ویژه ای داشته باشیم. از جمله می توان جلسات جذاب فرهنگی را در لابی برج های معروف تشکیل داد و حتی سعدی خوانی، شاهنامه خوانی، مهارت ها و سبک زندگی و غذا های محلی را در آنجا آموزش داد. می خواهیم گفتگوی اجتماعی تشکیل بگیرد. بدلیل افزایش بسیار زیاد طلاق در محلات مختلف بهتر است گروه های داوری و مشاوره ای را تشکیل دهیم تا دچار ثبات محلی شویم.
- ایشان اظهار امیدواری کردند که چنین کارهای خوبی باعث اتفاقات حسنه ای در منطقه خواهد شد.همچنین مطرح نمودند که ایرانیان انسان های خرد هستند نه انسان های شمشیر. بیایم به عنوان روشنفکران این برش تاریخی، جلای فرهنگی مان را پاس بداریم و همه تلاش کنیم تا سرما یه های فرهنگی شهرمان را گسترش دهیم.
- تلاش مضاعف خواهیم داشت تا مجله (دفتر تندرستی) و دیگر فعالیت های فرهنگی اجتماعی را راه اندازی کنیم و برای این نشریه نو پا مراسم رونمایی بسیار زیبایی را در یکی از کاخ موزه ها شهرستان شمیزانات برگزار کنیم. در ادامه بیان داشتند که بیایید چراغی را روشن کنیم و به ارتقا و شکوفایی فرهنگ مان کمک کنیم. هر کوتاهی یک جریمه تاریخی به حساب خواهد آمد.
- در ادامه خانم فرشته طائر پور،کارگردان و فعال در حوزه کودک از پیوستن سه ارگان وزارت بهداشت، آموزش و پرورش و فرمانداری شمیرانات اظهار خوشحالی کردند و امیدوار شدند ایجاد این مثلث سه ضلع پایدار، باقی بماند. ایشان گفتند تک تک داستان های مجله کودک یک تخصص است وکار در حوزه کودکان نیازمند تخصص است و نباید آن را نوشتن کلمات ساده دانست. ادبیات کودکان فنی بسیار پیچیده است و با این حساب باید با دقت و حساسیت ویژه ای واژه ها را انتخاب کرد. خانم طائر پور پیشنهاد دادند، در صورت احتیاج مجله، می توانند ویراستارهای با تجربه کودک را معرفی کنند. ایشان تاکید کردند جای شعر کودک در مجله خالی است و پیشنهاد دادند می توان از شاعران کودک معروف و بزرگ مثل مصطفی رحماندوست و استاد کشاورز کمک گرفت.
- خانم طائرپور افزودند این نشریه می تواند از لحاظ گرافیکی و حوزه تخصصی کودک، بهتر از این باشد. ایشان گفتند نشریه کودک به حوزه مخاطب شناسی نیازمند است تا مشخص شود این نشریه به کجاها می رود و در اختیار چه کسانی قرار می گیرد و با چاپ شمارگان بالاتر می توان فقط به چند منطقه تهران اکتفا نکرد و به روستاها نیز فرستاد.
- ایشان در ادامه فرمودند به دلیل اقتضای فرهنگی در مناطق مختلف شهر بهتر است در کنار مجله کودک، مجله والدین برای آگاهی بیشتر آنها نیز تولید شود، لذا والدین داناتر، می توانند فرزندانی داناتر را پرورش می دهند. در آخر ایشان پیشنهاد دادند که می توان در مجله صحفه ای را به معرفی فیلم های کودک در سینما اختصاص داد.
- مهندس فرامرز اختراعی،ریاست سندیکای مواد اولیه دارویی کشورسخنران بعدی بودند ایشان مطرح نمودند بسیاری مسائل اجتماعی ما ناشی از معقوله آموزش است وبدون شک این نشریه می تواند فرصتی طلایی در همه حوزه ها از جمله مسائل بهداشتی، درمانی و غیره باشد و لازم است اینگونه فعالیت ها در حوزه سلامت گسترش یابد.
- خوشبختانه امروز در اکثر خانواده ها به دلیل فرزند سالاری، برای آموزش فرزندان ارزش بیشتری قائل هستند و فرصت بیشتری را به آنها اختصاص می دهند،لذا باید از این فرصت استفاده زیادی برد.
- ایشان تاکید کردند که هرچقدر در زمینه بهداشت پیشرفت کنیم، کم است. بحمدالله مجله مثل کتاب نیست و می تواند همه جوانب را زیباتر و رنگی تر برای دانش آموزان بازگو کند در نتیجه آنها می توانند راحت تر با مجله ارتباط برقرار کنند.
- جناب دکترسید محمد تقی طباطبایی،سر دبیر نشریات تازه های تندرستی سخنران بعدی بودند ایشان مطرح نمودند متاسفانه مقوله فرهنگ ملی کشور مدتها است که مغفول مانده است و در این راستا مضامینی هم مثال آوردند و ادامه دادند بهتر است برای جذاب تر شدن مجله از داستان های تاریخی و ادبی کشورمان استفاده نمود.
- سرکارخانم دکترسپیده اربابی بید گلی،داروساز، دکتری سم شناسی، استاد دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی، تهران مطرح فرمودند، بهتر است در مجله داستان هایی درباره حفظ محیط زیست گنجانده شود و چون گنجینه لغات دانش آموزان ضعیف شده است، بهتر است از آنها بخواهیم داستان ها را بنویسند و به دفتر نشریه ارسال کنند.
- در پایان اشاره کردند که بهتر است موسیقی مناسب و اشعار خوب به دانش آموزان معرفی شود چون نشریه را ابزاری برای ارتقا آموخته های کودکان می توان بشمار آورد.
- آقای دکتر امیر نصیری، مسئول برنامه ریزی معاونت اجتماعی وزارت بهداشت ابتدا سوالاتی در مورد نشریه داشتند که مخاطبین این نشریه چه کسانی هستند، آیا این نشریه مکتوب است یا دیجیتال، چطور به دست مخاطب می رسد، در کدام منطقه توزیع می شو؟ آقای دکتر شاه بیگی در جواب به ایشان فرمودند: مخاطبین این نشریه از کلاس اول تا ششم ابتدایی هستند. داستان ها به دو دسته تقسیم می شود. دسته اول کلاس اول تا سوم و دسته دوم کلاس چهارم تا ششم می باشد. در ابتدا قرار بود که دو نشریه جداگانه به چاپ برسد ولی بدلیل مشکلاتی که داشتیم این داستان ها را در یک نشریه به چاپ رساندیم. این نشریه به شکل (پیپر بیس)خواهد بود نه آنلاین و در تمام مدارس منطقه 1 و شمیرانات توزیع می شود. برای نشریه دوم در تلاش هستیم که با کمک سرکار خانم سرخابی و دیگر همکاران آموزش و پرورش توزیع بهتر و گسترده تری را داشته باشیم. در ادامه آقای دکتر امیر نصیری اظهار داشتند، وزارت بهداشت با همکاری آموزش و پرورش در حال تهیه و تدوین کتابی است که تا حدی مسائل و مشکلات دانش آموزان را بیان کند و به زودی آن را به عنوان یکی از کتاب های اصلی دانش آموزان وارد نظام آموزشی خواهد شد، قطعا زاه اندازی نشریه کودک " دفتر تندرستی" می تواند به پربار شدن این مجموعه های آموزشی کمک کند.

- آقای دکتر محمد مهدی گلمکانی، رییس دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت؛ درمان و آموزش پزشکی، ابراز خرسندی کردند و اعتقاد داشتند جمع هایی که به صورت خودجوش، متحدانه و دلسوزانه هستند، باعث رسیدن به نتایج خوبی می شوند. چون گفتگو با کودکان را نمی دانیم، بهتر است از جنس همان مخاطب را در کارهای مان مشارکت دهیم و باید بدانیم نمی توان بدون حضور آنها چیزی نوشت و به آنها غالب کرد.

- نکته دیگری که ایشان گفتند این بود که در مجله "دفتر تندرستی" به دانش آموزان شمیرانات بطور اخص اشاره نماییم و در واقع بخواهیم که این نشریه براند این منطقه شود و طوری برنامه ریزی کنیم که اثرات کارهای مان را بتوانیم رصد نماییم.

- ایشان در ادامه اعلام نمودند به دلیل ندانستن خود مراقبتی، باید چاره اندیشی کرد و با تشکیل تیم های کوچک، کارهای بزرگی را انجام داد و به نتیجه رسید. ایشان اضافه کردند، ما به صورت فردی جلو می رویم و انجام کار گروهی را نمی دانیم. از این روآقای دکتر شاه بیگی همیشه مدل مناسبی بوده اند که توانسته اند کارهای گروهی را ترویج دهند و برای انجام این کارهمیشه موفق و پیشتاز بوده اند.همچنین مطرح نمودند که در نشریه "دفتر تندرستی" باید از خود کودکان کمک بگیریم تا نوشته هایی طبق نیاز آنها نیز تولید شود. ایشان از جناب آقای دکتر شاه بیگی تشکر ویژه داشتند که علاوه بر مطب و ویزیت بیماران شان، پایگاهی برای ارتقاء سلامت را نیز تشکیل داده اند.

- سرکارخانم سیما سرخابی،کارشناس مسئول سلامت و پیشگیری از آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش منطقه یک مطرح نمودند جهت دقت در چاپ مطالب نشریه "دفتر تندرستی" با دعوت از مراقبین سلامتی آموزش و پرورش منطقه یک تهران که همه آنها از مشاورین زبده بهداشتی هستند و از سفیران سلامتی مدرسه ها می باشند کارگروه تخصصی تشکیل دادند و از آنها خواستند تا نقاط قوت مجله را مشخص کنند.

- ایشان اضافه کردند که شرکای اجتماعی بخصوص وزارت بهداشت ما را یاری کنند تا سر فصل های مجله مشخص شود. منبع و سر فصل هایی را که قرار است در مدارس توزیع شود باید بصورت شعر یا داستان باشد زیرا بچه ها بیشتر به سمت شعر و داستان رو می آورند و تمایل چندانی برای خواندن مقاله ندارند.

- جناب استاد سعید مطلبی،کارگردان و فیلمنامه نویس سخنران بعدی بودند. ابتدا ایشان در مورد وظایف شهرداری فرمودند که حمل زباله و تمیز کردن شهر به عهده شهرداری نمی باشد. وظیفه اصلی این ارگان، ارتقاء مسایل فرهنگی، شهرسازی و شهروندی می باشد که در قبال این وظایف کوتاهی می کنند.

- در ادامه ایشان با تشکر از جناب فرماندار و این ارگان دولتی که با وجود نداشتن هیچ گونه وظایفی در زمینه فرهنگی بسیار فعال هستند ابراز خرسندی کردند که بتوان کارهای خوب فرهنگی را به عرصه ظهور در آورد

- ایشان اظهار داشتند که اگر می خواهید یکی از اهداف مجله، فرهنگ سازی باشد، آن را درشت ترو پر رنگ تر انجام دهید و دامنه چنین کاری باید حتی در منطقه محدودی مثل شمیرانات وسیع باشد.

- استاد مطلبی در مورد جشنواره "عکس کودک سلامت" بیان داشتند که از بین عکس های ارسالی با تبلیغات گسترده و شورای داوری قوی ای، 3 گزینه انتخاب شود. با شهرداری قرار داد بسته شود که عکس های منتخب را در بیلبورد های منطقه و شهر نصب کنند. اولا این نقاش ها زمانی که روی بیلبورد شهر قرار بگیرند ارزش خاصی پیدا می کنند. دوما در این حالت نقاشی ها به مزایده گذاشته شده و به بالاترین قیمت به فروش می رسد. که از کسب این در آمدها در جهت گسترش نشریه "دفتر تندرستی" می توان استفاده نمود.

- سرکار خانم دکتر رکسانا پارسا، مسئول مشارکت ملی اجتماعی و پژوهش در نظام سلامت شبکه بهداشت شمیرانات سخنران بعدی بودند. ایشان گفتند که بهتر از اولیا، مربیان و خود دانش آموزان هستند که در مسابقه ها و محتوا و چالش داستان ها دخیل شوند.ایشان ادامه دادند بهتر است بعضی از داستان ها ادامه داشته باشند و برخی دیگر نیمه تمام باشند و از دانش آموزان بخواهید که آن را تمام کرده و برایتان ارسال کنند. یا از والدین درباره داستان ها نظر سنجی کنیم تا محتوای مجله بهتر شود.

- ایشان درباره مسایل مالی و اسپانسر مجله نیز صحبت کردند و پیشنهاد دادند،می توان مثل بخش انگلیسی، قسمتی از مجله را به پارسی گویی اختصاص داد تا فارسی نیز در دانش آموزان تقویت شود و اضافه کردند، چون این مجله بصورت فصلنامه می باشد، بهتر است مسائل سلامتی که برای دانش آموزان در آن فصل مهم هستند با کمک وزارت بهداشت، برایشان بازگو شود.

- در پایان اشاره کردند، چون این مجله فعلا درمنطقه شمیران پخش می شود،می توان درباره جغرافیای منطقه، یا حتی غذاهای آن اشاره کرد.

- سرکار خانم شهره صادقی، مشاورفرهنگی، اجتماعی فرماندار محترم شمیرانات و دبیر کار گروه فرهنگی، اجتماعی نجات سخنران بعدی بودند، ایشان در مورد جناب آقای دکتر شهریور بیان داشتند که جناب آقای دکتر شهریور جزء معدود مدیرانی هستند که در فضای سیاست زده کشور حیثیت برای انجام کار های اجتماعی گذاشتند.ایشان فرمودند ما همگی منتقد شرایط موجود آموزش و پرورش هستیم و می دانیم تغییر نظام آموزشی آسان نیست و خلاءهای زیادی هستند که همگی متوجه آن هستیم.

- ایشان بیان داشتند فکر می کنند با مجله " دفتر تندرستی" قرار است جریان سازی ملی پیش بیاید.اگر نیازهای مهم جامعه را در این مجله بگنجانیم، می تواند راهکار خوبی را در بر داشته باشد.

در پایان مقرر شد که جلسه بعدی با حضور همه اساتید و صاحب نظران برگزار گردد.


آلبوم تصاویر


کلمات کلیدی : تازه های تندرستی

نسخه چاپی
حامیان مجله