امتیاز شما :
امتیاز : ۵

پنجشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۱۸:۴۷

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

اولین دارو با تاییدیه FDA برای درمان دیسکینزی تاردیو

داروی Ingrezza)Valbenazine)، اولین دارویی است که برای درمان دیسکینری تاردیو در سال ۲۰۱۷ تاییدیه دریافت نمود. این اختلال شامل حرکات غیر ارادی در صورت، اندام ها و تنه می باشد.

 

April 30, 2018

 

By Quinn Eastman, Emory University

 

داروی جدیدی که به تازگی توسط FDA برای درمان اختلالات حرکتی تاییدیه دریافت کرده است در درمان دیسکینزی تاردیو ایمن واثر بخش می باشد.

نتایج این مطالعات در نشست آکادمی نورولوژی آمریکا در لوس آنجلس توسط استوارت فکتور(Stewart Factorارائه گردید.

داروی (Ingrezza)Valbenazine، اولین دارویی است که برای درمان دیسکینری تاردیو در سال 2017 تاییدیه دریافت نمود. این اختلال شامل حرکات غیر ارادی در صورت، اندام ها و تنه می باشد.

دیسکینزی تاردیو در ارتباط با درمان مزمن اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و افسردگی به وسیله داروهای آنتی سایکوتیک که به عنوان آنتاگونیست دوپامین عمل می کنند ایجاد می گردد.

دریافت تاییدیه FDA توسط دارویی برای درمان دیسکینزی تاردیو اتفاقی مهم برای این بیماران محسوب می شود. پیش از آن پزشکان داروهای مختلفی از جمله tetrabenazine که مشابه valbenazine می باشد را برای این بیماران تجویز می کردند. مطالعه مروری دکتر فکتور و همکارانش در این متن آورده شده است.

این محققان نتایج مطالعه KINECT4 روی ایمنی دو دوز valbenazine(40 و 80 میلی گرم روزانه) را ارائه دادند. در این مطالعه بیماران مبتلا به دسکینزی تاردیو و با سابقه اسکیزوفرنی، اسکیزوافکتیو و اختلالات خلقی بررسی شدند. نتایج حاصل به این شرح بود:

  • بهبود حرکات ارادی بر  پایه یافته های بالینی مشاهده شد.
  • بعد از توقف valbenazine، برخی از بهبود های حرکتی برگشت یافت که مطرح کننده لزوم ادامه درمان می باشد
  • این دارو به خوبی تحمل شد و عوارض غیر معمولی مشاهده نگردید

بیش از 60 درصد بیماران مورد مطالعه حداقل یک عارضه مرتبط با درمان از عفونت مجاری ادراری و یبوست تا سردرد و افکار خودکشی را تجربه کردند. لازم به ذکر است که این عوارض به صورت وابسته به دوز نبودند. حدود 15 درصد بیماران به علت بروز عوارض جانبی از ادامه درمان خودداری کردند.

طبق گزارش FDA، Ingrezza دارای عوارضی چون آریتمی(QT طولاتی) و اختلال خواب می باشد. در نتیجه لازم است که از مصرف این دارو در بیماران با سابقه بیماری قلبی خودداری شود.

دو داروی valbenazine و deutetrabenazine از طریق کاهش ترشح دوپامین عمل می کنند. این انتقال دهنده در بخشی از مغز که کنترل کننده حرکات و عملکرد موتور هستند ترشح می گردد. این داروها VMAT2 را مورد هدف قرار می دهند. این آنزیم در انقال دوپامین و سایر انتقال دهنده به عروق عمل می کنند.


تهیه کننده خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد

اطلاعات بیشتر:

Laura M. Scorr et al. VMAT2 inhibitors for the treatment of tardive dyskinesia, Journal of Neurological Science(2018). DOI: 10. 1016/j.jns.2018.02.006


کلمات کلیدی : دیسکینزی تاردیو، valbenazine

نسخه چاپی
حامیان مجله