پسندیدم : ۷۹

پنجشنبه ۲۰ دي ۱۳۹۷ ۲۲:۲۵

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

سلول های ایمنی روده التهاب مغز را کاهش میدهند

دانشمندان دریافتند که با افزایش تعداد سولهای ایمنی میتوانند به طور کامل التهابات نورولوژیک موشهای مبتلا به ام اس را ریشه کن کنند
سلول های ایمنی روده التهاب مغز را کاهش میدهند

دانشمندان دریافتند که با افزایش تعداد سولهای ایمنی میتوانند به طور کامل التهابات نورولوژیک موشهای مبتلا به ام اس را ریشه کن کنند.

بر اساس یک تحقیق جدید نشان داده شده است که یک نوع از سلول ایمنی که از روده به سمت مغز مهاجرت میکند، میتواند در بیماران مبتلا به ام اس التهاب مغزی را کاهش دهد.

این سلولهای ایمنی در واقع سلولهای پلاسمایی هستنند که در مغز استخوان به صورت BCell زندگی میکنند که تحت تاثیر میکروارگانیسم های روده بوده اند.

در تحقیقات گذشته این سلولهای ایمنی در سیستم اعصاب مرکزی مبتلایان به ام اس یافت شده بود اما توضیحی برای اینکه آنها از کجا آمده اند وجود نداشت.

در حال حاضر محققان در دانشگاه کالیفرنیا و تورنتو پس از مطالعه ی این سلولهای ایمنی در موش و نمونه پلاسمای مبتلایان به ام اس به جوابهایی برای پرسش فوق دست یافتند.

یک ویژگی فعالیت پلاسماسل تولید IgA میباشد.این انتی بادی ها که 80 درصد انتی بادی های بدن را شامل میشود در بسیاری از بیماریهای اتوایمیون و التهابی  نقش حیاتی در جلوگیری از تخریب بافتی ایفا میکنند.

محققان در مطالعه فوق دریافتند که سطح IgA در نمونه مدفوع مبتلایان به ام اس که دچار شعله ور شدن بیماری شده اند کاهش یافته است که این یافته میتواند بیانگر این باشد که سلولهای پلاسمایی از روده به مغز مهاجرت کرده تا التهاب را سرکوب کنند.

تیم تحقیق اظهار دارند که افزایش تعداد سلولهای پلاسمایی در روده که با مهاجرت خود به سمت مغز التهاب را کاهش میدهند میتواند راهکاری برای درمان بیماری ام اس باشد.

یافته فوق میتواند برگی جدید در دفتر بیماریهای التهابی مغز باز کند و همچنین قدم بزرگی به سمت درمان و تعدیل بیماری ام اس باشد.

تهیه کننده و مترجم خبر: دکتر سحر مافی بردبار


کلمات کلیدی : MS، پلاسماسل، روده، التهاب، IgA

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله