امتیاز شما :
امتیاز : ۵

جمعه ۲۱ دي ۱۳۹۷ ۰۰:۴۳

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

هورمونی با توانایی کاهش سرعت پیشروی آلزایمر

محققان دانشگاه کوئینز و دانشگاه فدرال نشان دادند که هورمونی که با ورزش مرتبط است می تواند پیشروی بیماری آلزایمر را آهسته سازد.

January 8, 2019

Queen`s University

 


نتایج این مطالعه به تازگی در مجله Nature Medicine منتشر گردید.

یافته ها نشان داده است که irisin، هورمونی که با ورزش افزایش می یابد، نقش مهمی در مغز ایفا می کند. سطح این هورمون در مغز افراد مبتلا به آلزایمر کاهش یافته است. این یافته ها محققان را یک گام به سوی ساخت دارویی با قدرت تولید مجدد اثر irisin در مغز نزدیک ساخته است.

در سال های اخیر، محققان از نقاط مختلف جهان نشان داده اند که ورزش راهی اثربخش در جلوگیری از ابتلا به دمانس از جمله آلزایمر می باشد. بنظر می رسد که Irisin  در نجات سیناپس های مختل شده که اساسا در برقراری ارتباط بین مغز و شکل گیری حافظه دخیل است، قدرتمند باشد. این مولکول می تواند در درمانی برای مبارزه با نقص حافظه در بیماری آلزایمر موثر باشد. در واقع دارویی که بتواند باعث افزایش سطح irisin در مغز شود می تواند کلیدی در این زمینه باشد.

قابل ذکر است که بیماری آلزایمر یک بیماری پیچیده می باشد و درمان بیماران پیش از وقوع تخریبات غیر قابل برگشت دشوار می باشد. یافتن یم روش محافظتی از جمله یک ساختار مرتبط با ورزش می تواند یک استراتژی مناسب برای بازسازی مفز پیش از مرگ سلولی محسوب گردد.

گام بعدی محققان یافتن روشی برای رساندن موثر irisin به مغز می باشد.

اطلاعات بیشتر:

10.1038/s41591-018-0275-4


کلمات کلیدی : آلزایمر، ورزش، هورمون، irisin

نسخه چاپی
حامیان مجله