امتیاز شما :
امتیاز :

جمعه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۵۱

تازه های بیماری های پوست

آسپرین و ریسک ابتلا به ملانوم

ریسک ابتلا به ملانوم در مردانی که به صورت روزانه آسپرین استفاده می کنند تقریبا دو برابر بیشتر از سایرین می باشد. این در حالی است که چنین ریسکی در خانم ها مشاهده نشده است.
May 3, 2018

Northwest Univrsity

 

ریسک ابتلا به ملانوم در مردانی که به صورت روزانه آسپرین استفاده می کنند تقریبا دو برابر بیشتر از سایرین می باشد.

این در حالی است که چنین ریسکی در خانم ها مشاهده نشده است.

طبق گفته دکتر بیتریک ناردون(Beatrice Nardone) با توجه به استفاده گسترده آسپرین و همراهی بالقوه آن با ملانوم، لازم است که بیماران و پزشکان از این ریسک برای مردان مطلع باشند.

قابل تاکید است که این به معنای توقف مصرف آسپرین در آقایون نمی باشد.

طبق مطالعات سال 2005 تقریبا نیمی از افراد بالای 65 سال و حتی بییشتر، به صورت روزانه یا یکروز در میان آسپرین مصرف می کنند. در سال 2015 نیمی از تمام مردم آمریکا از این دارو استفاده می کرده اند.

این مطالعه در 27 آوریل در مجله American Academy of Dermatology منتشر شد.

نتایج بدست آمده بسیار تعجب برانگیز است. زیرا طبق گزارشات آسپرین ریسک سرطان معده، کولون، پروستات و سینه را کاهش می دهد.

یکی از علت آسیب پذیرتر بودن مردان نسبت به خانم ها پایین تر بودن سطح برخی از آنزیم های محافظتی از جمله سوپراکسید دسموتاز و کاتالاز می باشد. در نتیجه بالاتر بودن سطح تخریب های اکسیداتیو سلولی می تواند امکان بروز ملانوم را فراهم سازد.

جهت این مطالعه 200000 بیمار در گروه کنترل و کیس با سن 89-18 سال بدون سابقه ملانوم برای مدت حداقل 5 سال بررسی شدند. در گروه کیس بیمارانی وارد شدند که حداقل برای یک سال تحت درمان با 80 یا 325 میلی گرم آسپرین در فاصله سالهای 2005 تا 2006 قرار گرفته بودند. سپس بیماران برای مدت 5 سال پیگیری شدند. از بین 195140 بیمار 1187 فرد تحت درمان با آسپرین بودند که از میان این گروه 26 نفر(2.19 درصد) به ملانوم مبتلا شدند در صورتی که در گروه کنترل که تحت درمان با آسپرین نبودند این ریسک 0.86 درصد بدست آمد. بیماران به دو گروه مردان وزنان تقسیم شدند و مشخص گردید که این ریسک در آقایون در مقایسه با افرادی که تحت درمان با آسپرین نبودند، دو برابر می باشد.


کلمات کلیدی : آسپرین، ملانوم

نسخه چاپی
حامیان مجله