امتیاز شما :
امتیاز : ۵

سه شنبه ۲۵ دي ۱۳۹۷ ۱۶:۲۵

تازه های بیماری های داخلی

داروی جدید لوکمی موثرتر بوده و استفاده آسان تری دارد

مطالعه ای نشان داده است که یک داروی هدفمند در مقایسه با درمان استاندارد برای افراد مسن مبتلا به CLL موثرتر می باشد. دارویی به نام ibrutinib سلول های سرطانی را بدون تخریب سلول های نرمال مورد حمله قرار می دهد.
 

January 11, 2019

Loyola University Health System

 

مطالعه ای نشان داده است که یک داروی هدفمند در مقایسه با درمان استاندارد برای افراد مسن مبتلا به CLL موثرتر می باشد.

دارویی به نام ibrutinib سلول های سرطانی را بدون تخریب سلول های نرمال مورد حمله قرار می دهد. در نتیجه اثرات جانبی کمتری در بر خواهد داشت. این دارو به صورت قرص روزی یک عدد مورد استفاده قرار می گیرد که در مقایسه با داروهای استاندارد که به صورت تزریقی و ماهی 3 مرتبه استفاده می شود پذیرش بهتری توسط بیمار خواهد داشت.

داروی ibrutinib می تواند به عنوان یک درمان استاندارد جدید مورد استفاده قرار گیرد. نتیجه این مطالعه در The New England Journal of Medicine منتشر گردید. در سال 2016، سازمان غذا و دارو این دارو را برای درمان CLL تایید نموده است.

تا کنون درمان استاندارد ترکیب داروی شیمی درمانی (bendamustine) و یک داروی ایمونوتراپی مثل ریتوکسی مب بوده است. در این مطالعه 547 بیمار CLL در 219 مرکز آمریکا و کانادا وارد این مطالعه شدند. همه آنها سن بالای 65 سال داشتند. این بیماران به طور تصادفی در 3 گروه درمانی قرار گرفتند: درمان استاندارد با bendamustineو ریتوکسی مب، ibrutinib به تنهایی، ibrutinib و ریتوکسی مب.  بعد از 2 سال، 87 درصد از بیماران دریافت کننده ibrutinib تنها علائمی مبنی بر پیشرفت بیماری نشان ندادند. این در حالی است که 74 درصد بیماران تحت رژیم درمانی bendamustine و ریتوکسی مب اینگونه بودند. قابل ذکر است که تفاوت قابل توجهی بین بیمارانی که ibrutinib را به تنهایی و یا با ترکیب با ریتوکسی مب دریافت کرده بودند مشاهده نگردید.

حدود 17 درصد بیماران که تحت درمان با ibrutinib به تنهایی قرار گرفته بودند دچار AF شدند. در هر حال این درمان در مقایسه با درمان استاندارد عوارص کمتری دارد.

اطلاعات بیشتر: 10. 1056/NEJMoa1812836

تهیه کننده و مترجم خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : لوکمی، CLL، ibrutinib

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله