پسندیدم : ۱۱۵

پنجشنبه ۲۷ دي ۱۳۹۷ ۱۶:۱۳

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

محافظت از الیگودندروسیت ها می تواند در کنترل MS موثر باشد

گروهی از محققان دانشگاه شیکاگو نشان دادند که درمان موش های مبتلا به MS با Sephin۱(مهارکننده انتخابی هولوفسفاتاز) توانست تخریب میلین را به تاخیر انداخته و شروع علایم بیماری را عقب اندازد.

January 16, 2019

University of Chicago Medical Center

 

گروهی از محققان دانشگاه شیکاگو نشان دادند که درمان موش های مبتلا به MS با Sephin1(مخارکننده انتخابی هولوفسفاتاز) توانست تخریب میلین را به تاخیر انداخته و شروع علایم بیماری عقب اندازد.

دارویی تحت عنوان guandabenz که برای درمان فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد می تواند فرآیند خود محافظتی الیگودندروسیت ها را افزایش داده و به این ترتیب از دست رفتن میلین را کاهش دهد. اما این دارو عوارض جانبی دارد برای مثال می تواند باعث گیجی، ضعف، سردرد، خشکی دهان و حتی کما شود.

دکتر پوپکو و همکارانش دریافتند که مشتقات guanabenz موسوم به Sephin 1 عوارض جانبی بسیار کمتری دارد. این دارو می تواند پاسخ استرس یکپارچه (ISR) را افزایش دهد. این مکانیسم سلول های در خطر آسیب توسط تخریب های التهابی غیر هدفمند را حفظ می نماید. Sephin 1 باعث افزایش سیگنال مولکولی (p-elF2a) می گردد. این سیگنال باعث آغاز پاسخ های محافظتی علیه آسیب خواهد شد. در واقع این فرآیند الیگودندروسیت های مولد میلین را از استرس های التهابی در امان می دارد.

در مطالعه ای Sephin 1 به موش های مبتلا به انسفالوپاتی خودایمن به عنوان نمونه آزمایشگاهی MS داده شد. نتایج نشان دهنده اثر بخشی درمانی بدون عوارض جانبی قابل توجهی بود. این ساختار شروع علائم بالینی را به تاخیر انداخته، الیگودندروسیت ها و از دست رفتن آکسون ها را کاهش می دهد. همچنین حضور سلول های T را در سیستم عصبی مرکزی را کاهش خواهد داد. با محافظت از الیگودندروسیت ها و کاهش دمیلینیزاسیون تکثیر قطعات باقی مانده های میلین نیز کاهش می یابد. کاهش تماس با قطعات میلین باید باعث محدود شدن پاسخ خودایمنی گردد. این تمرکز محافظتی روی الیگودندروسیت ها باعث فراهمی یک اپروچ تازه درمانی برای MS می گردد. افزودن Sephin 1 به داروهای  ام اس، مانند اینترفرون بتا باعث بالارفتن اثربخشی درمان در نمونه های موش گردید.

مطالعه ای در دانشگاه کمبریج کمتر بودن عوارض جانبی Sephin1 در مقایسه با Guanabenz را تایید کرده است.  Sephin 1 اثر جانبی روی سلامت عمومی و حافظه ندارد. همچنین باعث طولانی شدن ISR در موش شده و به این ترتیب از ابتلا به بیماری های از جمله ALS و شارکوت ماریتوس جلوگیری می نماید.

تهیه کننده و مترجم خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : ام اس، guandabez، Sephin1

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله