امتیاز شما :
امتیاز : ۵

شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۳۹

تازه های بیماری های زنان و زایمان

درمان نوع مهاجم سرطان سینه با استفاده از داروی استئوپروز

استفاده از داروی zoledronic acid که برای پوکی استخوان استفاده می شود، می تواند برای درمان سرطان سینه شبه بازال نیز موثرباشد.
May 4, 2018


Rockefeller University Press


محققان در چین نشان دادند که آنزیمی تحت عنوان UGT8 باعث پیشروی سرطان سینه شبه بازال(basal-like breast cancer) که نوع تهاجمی این بیماری می باشد، خواهد شد. این نوع از سرطان غیر قابل درمان می باشد. اما مطالعه ای که در 4 may در Journal of experimental medicine منشر گردید نشان داد که استفاده از داروی zoledronic acid که برای پوکی استخوان استفاده می شود، می تواند برای درمان این نوع از سرطان نیز موثرباشد. این دارو آنزیم UGT8 را محدود ساخته و از انتشار سرطان سینه نوع شبه بازال در موش جلوگیری می کند.

سرطان سینه شبه بازال یک نوع تهاجمی سرطان سینه می باشد که بیشتر خانم های جوان و پیش از یائسگی را گرفتار می سازد. درمان این نوع از سرطان به علت فقدان گیرنده استروژن، پروژسترون و پروتئین HER2 که مهم ترین اهداف درمانی برای سایر انواع سرطان های سینه هستند، دشوار می باشد.

طبق گفته دکتر چنفنگ دانگ(Chengfang Dong) تهاجمی بودن و فقدان درمان مناسب برای این نوع از سرطان لزوم بررسی هر چه بیشتر اهداف درمانی را ایجاد می نماید.

سلول های سرطانی متابولیسم خود را جهت حیات و متاستاز به سایر بخش های بدن تغییر می دهند.

دانگ و همکارانش نمونه بیش از 5000 بیمار مبتلا به سرطان سینه را بررسی کردند و اینگونه دریافتند که سطح آنزیم متابولیک UGT8 به طور قابل توجهی در بیماران با نوع شبه بازال سرطان سینه افزایش یافته  است. این سطح افزایش یافته با اندازه تومور، گرید تومور و کاهش طول حیات بیماران ارتباط مستقیم دارد.

آنزیم UGT8 اولین مرحله سنتز سولفاتید را کاتالیز می کند. سولفاتید لیپیدی است که در سطح سلول ها یافت می گردد و منجر به تقویت پیشروی سرطان خواهد شد. دکتر دانگ و همکارانش مشخص کردند که بیان سطح بالایی از UGT8 منجر به تولید مقادیر بالای سولفاتید می گردد. این فرآیند منجر به  فعای شدن مسیر مهمی برای حیات و متاستاز سلول های سرطانی در این نوع از سرطان سینه خواهد شد. حذف UGT8 از این سلول ها منجر به کاهش سولفاتید و در نتیجه کاهش توانایی سلول ها جهت تومور سازی در نمونه های موش می شود.

داوری Zoledronic acid دارویی است که جهت درمان انواعی از بیماری های استخوان از جمله استئوپروز تاییدیه دارد.

در مطالعات دانگ و همکارانش مشخص شد که zoledronic acid یک محدود کننده مستقیم UGT8 می باشد که می تواند سطح سولفاتید را در سرطان سینه شبه بازال کاهش دهد. درمان با این دارو منجر به تضعیف توانایی سلولی در حمله به اطراف و در نتیجه کاهش متاستاز به ریه بعد از تزریق به موش گشت.

مطالعه دکتر دانگ نشان می دهد که درواقع UGT8 است که باعث مهاجم بودن این نوع از سرطان سینه می گردد و در نتیجه محدودسازی آن با کمک zoledronic acid نتایج امیدوار کننده ای جهت درمان این سرطان به دست داده است.

 

اطلاعات بیشتر:

Cao et al., 2018.J. Exp.Med.DOI: 10. 1084/jem.20172048


کلمات کلیدی : سرطان سینه شبه بازال، zoledronic acid

نسخه چاپی
حامیان مجله