امتیاز شما :
امتیاز : ۵

پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۶:۵۳

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

یک پاتوژن باکتریال می تواند در ابتلا به آلزایمر نقش داشته باشد

در یک مقاله، یک تیم تحقیقاتی بین المللی به سرپرستی کمپانی Cortexyme و با همکاری Stephen Dominy و Casey Lynch جزئیات نقش یک باکتری رایج موسوم به Porphyromonas gingivalis (Pg) در پاتوژنز بیماری آلزایمر و نیز نقش یک مولکول کوچک در بلوک این پاتوژنز را به تفسیر بیان کردند.

January 23, 2019

Crtexyme

 

یک شرکت دارویی، درمانی را برای تغییر روند بیماری آلزایمر و سایر بیماری های نورودژنراتیو گسترش داده اند.  نتایج مطالعات آنها در Science Advances منتشر گردید. در یک مقاله، یک تیم تحقیقاتی بین المللی به سرپرستی کمپانی Cortexyme و با همکاری Stephen Dominy و Casey Lynch جزئیات نقش یک باکتری رایج موسوم به Porphyromonas gingivalis (Pg) در پاتوژنز بیماری آلزایمر و نیز نقش یک مولکول کوچک در بلوک این پاتوژنز را به تفسیر بیان کردند.

طبق مطالعات قبلی عوامل عفونی در ایجاد و پیشروی بیماری آلزایمر دخیل هستند. اما شواهدی از نحوه این اثرگذاری در دست نمی باشد.  هم اکنون برای اولین بار شواهدی از ارتباط یک پاتوژن گرم منفی داخل سلولی به نام Pg و پاتوژنز آلزایمر مشخص شده و نیز پتانسیل گروهی از مولکول های درمانی کوچک در جهت تغییر استراتژی این بیماری نشان داده شده است. در مدل های موش آلودگی دهانی با Pg باعث ایجاد کلونیزاسیون در مغز و افزایش تولید بتاآمیلوئید شد. همانگونه که می دانیم این ساختار بخشی از پلاک آمیلوئید است. این پلاک در ابتلا به این بیماری دخیل می باشد.

علاوه بر خود Pg، گروه تحقیقاتی پروتئاز توکسیک یک ارگانیسم یا gingipains را در نورون های بیماران مبتلا به  ADشناسایی کردند. آنها ارتباط بین سطح gingipain با پاتولوژی مرتبط با دو مارکر تائو و ubiquitin را نشان دادند. مطالعات نشان داده است که gingipain نوروتوکسیک می باشد و اثز قابل توجهی روی تائو دارد.

کمپانی Cortexyme مطالعه ای روی دسته ای از مولکول های کوچک برای هدف قرار دادن Pg gingipains طراحی نمود. در مطالعات پیش بالینی نشان داده شد که محدود سازی با COR388 باعث کاهش لود باکتری در مغز آلوده با Pg، بلوک تولید Aβ42، کاهش التهاب نورونی در  بخشی از مغز که حافظه را تنظیم کرده و در بیماری آلزایمر آتروفی می گردد، می شود. این ترکیب امیدوارکننده ترین در مطالعات پیش بالین کمپانی مذکور بوده است. این مطالعات چراغی به سوی شناسایی یک عامل غیر قایل انتظار در پاتوژنز آلزایمر یعنی باکتری مرتبط با بیماری های پریودنتال مزمن و نیز یک اپروج درمانی با کمک COR388 روشن کرده است.

کمپانی Cortexyme نتایج قابل تحسینی از یک مطالعه فاز 1b روی COR388 در یازدهمین کنفرانس مطالعات بالینی آلزایمر در اکتبر 2018 ارائه داده است. این دارو در بیماران آلزایمر به خوبی تحمل شده است و در DNA تخریب شده باکتری ها در نمونه CSF قابل شناسایی بوده است. علاوه بر این، COR388 نتایج مثبتی در چندین تست شناختی در بیماران آلزایمر نشان داده است. این کمپانی برنامه دارد که در سال 2019 در یک مطالعه فاز 3/2 اثر این دارو را در افراد مبنلا به آلزایمر متوسط بررسی نماید.

اطلاعات بیشتر: 10. 1126/sciadv.au3333

مترجم: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : آلزایمر، عفونت ژنژیودنتال، COR388، Pg gingipains

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله