امتیاز شما :
امتیاز : ۵

جمعه ۵ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۵۷

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

آزمایش خونی برای تشخیص آلزایمر قبل از بروز علائم

یک آزمایش قابل اعتماد خون می تواند نشانه های تخریب مغز را در افراد در معرض ابتلا به آلزایمر حتی پیش از بروز نشانه های نقص حافظه، شناسایی نماید.

January 21, 2019

Washington University School of Medicine

 

نتایج این مطالعه در تاریخ 21 ژوئن در مجله Nature Medicine منتشر گردید. این روش ممکن است روزی به طور گسترده ای برای شناسایی تخریب مغز در افراد مبتلا به انواعی از بیماری های نورودژنراتیو از جمله آلزایمر، مالتیپل اسکلروزیس، آسیب های تروماتیک مغز و استروک مورد استفاده قرار گیرد. این روش می تواند به راحتی به عنوان یک تست غربالگری در کلینیک مغز و اعصاب مورد استفاده قرار گیرد. طبق اظهارات دکتر برایان گوردن این تست در بیماران آلزایمر به عنوان یک نمونه اعتبارگزاری شد ولی قابل ذکر است که این مارکر برای آلزایمر اختصاصی نبوده و سطوح بالای آن می تواند نشانه انواعی از بیماری های نورودژنراتیو باشد.

این تست زنجیره سبک نوروفیلامنت ها را شناسایی می کند. این مارکر یک ساختار پروتئینی است که در بخشی از قسمت داخلی اسکلت نورون شرکت دارد. هنگامی که نورون های مغزی تخریب می گردد این پروتئین وارد مایع مغزی نخاعی و حتی سرم می گردد. سطح بالای این پروتئین در مایع مغزی نخاعی فرد قویا مطرح کننده تخریب سلول های مغزی در او می باشد. قابل ذکر است که بررسی مایع مغزی نخاعی نیازمند LP می باشد و بسیاری از بیماران از انجام آن خودداری می کنند. محققان مطالعاتی در جهت ارزیابی ارتباط سطح این پروتئین در سرم و تخریب نورولوژیک انجام داده اند. آنها گروهی از افراد با نوع نادری از واریانت ژنتیکی منجر به آلزایمر در سنین پایین را ارزیابی کردند. افراد با این موتاسیون 50 درصد شانس انتقال آن را به فرزندان خود را دارند. این نوع از بیماری این امکان را برای محققان فراهم می کند که بتوانند بیماران را  سالها پیش از بروز علائم شناختی بررسی نمایند. محققان بیش از 400 فرد شامل 247 فرد حامل واریانت ژنتیکی مذکور و 162 بیمار فاقد این ژن را در مطالعه DIAN بررسی کردند. هر شرکت کننده از قبل در کلینیک DIAN  ویزیت شده و نمونه خون، اسکن مغزی و تست های شناختی کامل اخذ شد. نیمی از آنها بیش از یک بار، دو تا سه مرتبه در سال، بررسی شدند.

نتایج نشان داد که سطح پروتئین مذکور در افراد با موتاسیون ژنتیکی در بدو ورد به مطالعه و در ارزیابی های بعدی بالاتر بود. این در حالی است که این پروتئین در افراد بدون موتاسیون پایین تر بود. این تفاوت حدود 16 سال پیش از بروز علائم شناختی قابل انتظار است.

بعلاوه محققان ارتباط معنی داری بین سطح پروتئین و سرعت درگیری precuneus در اسکن مغز پیدا کردند.

این مارکر می تواند یک بیومارکر پیش بالینی مناسب برای شناسایی بیماران در رسیک بالای ابتلا به این بیماری در طی 16 سال آینده باشد.

محققان با هدف بررسی اینکه آیا سطح خونی این پروتئین می تواند پیشگویی کننده افت شناختی باشد، 39 بیمار را دو سال بعد بررسی کردند. این افراد تحت اسکن مغزی و دو تست شناختی Mini- Mental State Exam و Logical Memory test قرار گرفتند.  تحقیقات نشان داد که افراد با سطح بالاتر پروتئین خون و نیز سرعت بیشتر افزایش آن، ریسک بیشتری برای بروز نشانه های آتروفی مغزی و اختلالات شناختی دارند.

لازم است که این یافته در انواعی دیررس آلزایمر نیز تایید گردد و همچنین بهترین زمان برای بررسی تغییرات نوروفیلامنت ها تعیین گردد.

همه انواع تخریبات نورولوژیک می تواند باعث ورود نوروفیلامنت ها به مایع مغزی نخاعی و خون شود.  سطح این پروتئین در افراد مبتلا به دمانس لوی بادی و هانتینگتون نیز بالا می باشد. این پروتئین به طور قابل توجهی در افراد مبتلا به MS در طی شعله وری و نیز در بازیکنان فوتبال درست بعد از ضربه سر افزایش یافته است.

یک کیت تجاری بسیار نزدیک به کیت مورد استفاده توسط نویسنده این مقاله برای بررسی سطح پروتئین در خون در دسترس می باشد. اما این کیت تاییدیه FDA برای تشخیص و شناسایی افراد در ریسک آسیب مغزی ندارد. برای اینکه این تست در افراد مبتلا به آلزایمر و انواعی از بیماری های نورودژنراتیو مورد استفاده قرار گیرد لازم است که تعیین شود که چه سطحی از آن در خون بالا در نظر گرفته می شود. در واقع سطح خطر این پروتئین تعیین گردد.

تهیه کننده و مترجم: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : تورودژنراسیون، آلزایمر، نوروفیلامنت، آزمایش خون

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله