امتیاز شما :
امتیاز : ۵

يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۲۳:۰۲

تازع عای بیماری های چشم پزشکی

گامی تازه در جهت تشخیص و درمان رتینوپاتی دیابتی

فعالسازی NLRP۳ در تغییرات پرولیفراتیو دخیل در رتینوپاتی دیابتی نقش بسزایی دارد که می تواند مورد هدف داروهایی قرار بگیرد.
April 25, 2018

By Jeff Sossamon, University of Missouri-Columbia

 

رتینوپاتی دیابتی یک بیماری میکرووسکولار شبکیه می باشد که اغلب منجر به بروز کروی در بالغین مبتلا به دیابت ملیتوس بعد از گذشت مدت بیش از ده سال از شروع بیماری، می گردد. تخمین زده شده است که حدود 600 میلیون نفر به درجاتی از رتینوپاتی دیابتی تا سال 2040 مبتلا خواهند شد. در گذشته، مدل های حیوانی مناسبی جهت تحقیقات در زمینه تشخیص و درمان این بیماری در دسترس نبود. در حال حاضر گروهی از محققان دانشگاه Missouri نمونه موش مبتلا به رتینوپاتی دیابتی ایجاد کردن که امکان تحقیقات هر چه بیشتر در این زمینه را فراهم می سازد.

طبق گفته دکتر شیام چارازیا(Shyam Chauraasia) رتینوپاتی دیابتی یک عارضه شایع دیابت می باشد که در درجاتی متفاوتی بروز می نماید. مسیرهای مختلفی از جمله اختلال عملکرد سیستم ایمنی باعث بروز این تخریب سلولی خواهد شد. این آنومالی های عروقی و نورونی در شبکیه منجر به لکه های کور یا کوری کامل می گردد. با توجه به شیوع رو به رشد دیابت کشف روش هایی جهت مباره با این عارضه بسیار مهم می باشد.

این گروه روی یک مولکول التهابی ویژه  تحت عنوان NLRP3 متمرکز شدند. این ساختار پروتئینی مسئول فعالسازی پاسخ های التهابی می باشد. هایپرگلیسمی باعث فعالسازی فاکتور التهابی NLRP3 می شود که در نهایت منجر به نشت عروقی و در نهایت نئوواسکولاریزاسیون در شبکیه خواهد شد.

محققان با استفاده از از روش های تصویر برداری از شبکیه NLRP3 را بررسی نمودند. با کمک روش جدید laser speckle flowgraphy امکان تهیه نقشه گرمایی حجم جریان خون فراهم گردید و به این ترتیب مشخص شد که سطح NLRP3  در نمونه موش به طور چشمگیری کاهش یافته است. همچنین در این نمونه ها نشان داده شد که شیوع ساخت ماکروفاژها در شبکیه افزایش یافته است که باعث بروز پاسخ های التهابی دخیل در التهابات مزمن منجر به رتینوپاتی دیابتی خواهد شد.

روش های جدید تشخیصی برای اولین بار در این مطالعه مطرح گردید که از جمله آن می توان به laser speckle flowgraphy اشاره کرد. این روش در انسان بسیار قابل استفاده می باشد. در این مطالعه برای اولین بار مشخص شد که فعالسازی NLRP3 در تغییرات پرولیفراتیو دخیل در رتینوپاتی دیابتی نقش بسزایی دارد که می تواند مورد هدف داروهایی قرار بگیرد. نتایج این مطالعه در Scientific Reports منتشر گردید.

 

اطلاعات بیشتر:

Shyam S. Chaurasia et al, The NLRP3 Inflammasome May Contribute to Pathologic Neovacularization in the Advanced Stages of Diabetic Retinopathy, Scientific Report (2018). DOI: 10.1038/s41598-018-21198-z


کلمات کلیدی : رتینوپاتی دیابتی، NLRP3

نسخه چاپی
حامیان مجله