امتیاز شما :
امتیاز :

چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۱۶:۳۰

تازه های بیماری های زنان

مصرف داروهای آنتی سایکوتیک و دیابت بارداری

طبق نتایج منتشر شده به صورت آنلاین در مجله American journal of psychiatry درمان با داروهای آنتی سایکوتیک از قبل بارداری و ادامه آن در طول بارداری ریسک ابتلا به دیابت بارداری را افزایش می دهد.
May 7, 2018


American Psychiatric Association


نتایج این مطالعه در نشست سالانه انجمن سایکولوژی آمریکا آرائه گردید.

ارتباط قابل توجهی بین مصرف برخی از داروهای آنتی سایکوتیک و بروز عوارض متابولیک از جمله افزایش وزن و دیابت وجود دارد که می تواند ریسک ابتلا به دیابت بارداری را افزایش دهد.

دیابت بارداری یکی از عوارض بارداری می باشد که می تواند منجر به بروز پره اکلامپسی، سزارین و هیپوگلیسمی نوزادی گردد. شیوع دیابت بارداری حدود ۹-۵ درصد تخمین زده شده است. ریسک ابتلا به دیابت تیپ ۲ در آینده در این بیماران ۵۰% می باشد.

این عارضه در برخی از داروهای آنتی سایکوتیک از جمله آریپیپرازول، زیپراسیدون، کوئتیاپین، ریسپریدون و الانزاپین مطرح شده است.

طبق گفته دکتر کریستا هایبرکتس(Krista Huyberchts)، پروفسور دانشگاه هاروارد، نگرانی اصلی در مورد فاکتورهای بالقوه ای از جمله چاقی است که به طور کامل در اطلاعات مطرح نمی گردد. قابل ذکر است که ابتلابه دیابت تنها یک ریسک فاکتور در ارتباط با مصرف داروهای آنتی سایکوتیک در دوران بارداری محسوب می گردد. قابل ذکر است که مزایایی در مصرف و معایبی در تغییر درمان مطرح می باشد. مطالعه در زمینه تغییر داروهای آنتی سایکوتیک در طول بارداری می تواتد تاثیر بسزایی در تصمیمات درمانی دلشته باشد.


اطلاعات بیشتر:

Yoonyoung Park et al, Continuation of Atypical Antipsychotic Medication During Early Pregnancy and the Risk of Gestational Diabetes, American Journal of Psychiatry (2018). DOI:10.1176/appi.ajp.2018.17040393


کلمات کلیدی : داروهای آنتی سایکوتیک، دیابت بارداری

نسخه چاپی
حامیان مجله