پسندیدم : ۲۹

جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ۱۴:۰۷

روز شمار سلامت

روز جهانی بدون دخانیات

شعار سازمان جهانی بهداشت به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات در سال جاری با عنوان " محافظت از جوانان در برابر فریبکاری و ترفند های صنایع دخانی و پیشگیری از مصرف دخانیات و نیکوتین در آنها " براهمیت اقدامات لازم برای افزایش آگاهی عمومی در خصوص تاثیرات مضر دخانیات می باشد.
بخش مناسبت های پزشکی ( روز شمار سلامت )

مدیریت بخش : محمد شاه بیگی


تمرکز موضوعِ روز ‌‌جهانی بدون دخانیات در سال جاری، ۳۱ ماه مه، محافظت از نوجوانان و جوانان در برابر بازاریابی و تبلیغات شرکت‌های بزرگ دخانیات و کمک به آن‌ها برای جلوگیری در استفاده از دخانیات و نیکوتین است. هر ساله، سازمان بهداشت جهانی (WHO)، از این روزِ آگاهی برای برجسته‌سازیِ خطراتِ سلامتی ناشی از مصرف دخانیات و ترغیب دولت‌ها به تصویب و اجرای سیاست‌هایی در جهت کمک به کاهش استعمال سیگار و سایر محصولات دخانی، حمایت می‌کند.

براساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، مصرف دخانیات سالانه بیش از ۸ میلیون نفر را در سراسر جهان به کام مرگ می‌کشاند. تعدادی که پیش‌بینی می‌شود در صورت عدم افزایش اقدامات ضد‌دخانی و پیشگیرانه، رشد کرده و بیشتر شود. در ایالات متحدهٔ آمریکا، مصرف دخانیات بزرگ‌ترین عامل بیماری و مرگ و میر است که قابل پیشگیری است. استعمال دخانیات انواع مختلفی از سرطان‌ها و همچنین بیماری‌های قلبی، سکتهٔ مغزی، بیماری ریه و سایر مشکلات سلامتی را ایجاد می‌کند.

مقرر است فعالیت ها و اقدامات برای افزایش آگاهی عمومی، به خصوص جوانان، در خصوص تاثیرات مضر دخانیات، از سرطان تا بیماری های تنفسی مزمن، اهمیت کاهش مصرف دخانیات و همچنین خطرات مواجهه با دود دست دوم و سوم تمرکز یابد.

 سازمان جهانی بهداشت توصیه کرده است تا بر ضرورت پررنگ شدن تاثیرات مخرب ترفند ها و روش‌های اغوا کننده و فریبنده صنایع دخانی بر افزایش مصرف دخانیات توسط نوجوانان و جوانان به ویژه بانوان و خنثی کردن آنها به هر شکل تاکید شود.

 با توجه به اپیدمی کووید 19 و ترفندهای صنایع دخانی برای سوء استفاده از این فرصت برای منافع خود و گسترش بازار مصرف، شعار ملی امسال "محافظت از سلامت عمومی در برابر ترفندهای صنایع دخانی و بیماری کرونا" تعیین شده است.

عناوین شعارهای ایام هفته ملی بدون دخانیات 

1. سه شنبه مورخ 6 خرداد 99 " مصرف دخانیات عامل تشدید کننده بیماری کرونا ویروس"

2. چهارشنبه مورخ 7 خرداد 99 " ترک دخانیات یک ضرورت برای پیشگیری از بیماری کرونا ویروس"

3. پنجشنبه مورخ 8 خرداد 99  " محصولات نوپدید دخانی، گمراه کننده و اعتیاد آور"

4. جمعه مورخ 9 خرداد 99  " صنعت دخانیات، تهدیدی برای سلامت همگانی"

5. شنبه مورخ 10 خرداد 99  " اماکن عمومی عاری از دخانیات حقی برای همه"

6. یکشنبه مورخ 11 خرداد 99  " نوجوانان و جوانان، در تیررس صنایع دخانی"

7. دوشنبه مورخ 12خرداد 99 " افزایش مالیات بر محصولات دخانی، راهکار جهانی کاهش مصرف"کلمات کلیدی : دخانیات. روز جهانی دخانیات. هفته ملی بدون دخانیات. نیکوتین.

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله