پسندیدم : ۰

دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ ۱۴:۴۷

نظام سلامت

از اول امسال ارز مورد نیاز دارو تخصیص داده نشده است

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: از اول امسال ارز مورد نیاز دارو تخصیص داده نشده است البته با مکاتبه وزیر بهداشت با دولت، بانک مرکزی قول داده است، ۳۸۰ تا ۴۰۰میلیون دلار ارز تا پایان خرداد تخصیص بدهد، بانک مرکزی قول داده که از ۲.۵ میلیارد دلار ارز دارو و تجهیزات پزشکی ۱.۵ میلیارد را تا شهریور تامین کند، البته علاوه بر این بخش دیگر از نیازهای ارزی نیز از محل ارز نیمایی تامین خواهد شد و امسال مکمل‌ها، ملزومات، داروهای بدون نسخه، داروهای تحت لیسانس و مواد اولیه نیمایی خواهد بود.
بخش اخبار صنفی پزشکی

مدیریت بخش : محمد شاه بیگی


محمدرضا شانه ساز روز دوشنبه در نشست با شرکت‌های داروسازی و اعضای هیئت‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی افزود: بانک مرکزی قول داده که از ۲.۵ میلیارد دلار ارز دارو و تجهیزات پزشکی ۱.۵ میلیارد را تا شهریور تامین کند، البته علاوه بر این بخش دیگر از نیازهای ارزی نیز از محل ارز نیمایی تأمین خواهد شد و امسال مکمل‌ها، ملزومات، داروهای بدون نسخه، داروهای تحت لیسانس و مواد اولیه نیمایی خواهد بود. 

رئیس سازمان غذا و دارو درباره قیمت دارو در سال ۹۹ گفت: تلاش می‌کنیم تا داروی موردنیاز مردم تأمین شود. باید به نحوی قیمت دارو را مدیریت کنیم که کمترین افزایش پرداختی از جیب مردم را داشته باشیم البته باید مراقب باشیم که تولیدکنندگان بتوانند دارو را تولید کنند در غیر این صورت مجبور خواهیم شد دارو را به صورت فوریتی با چند برابر قیمت داخلی وارد کنیم و این ارزبری زیادی خواهد داشت، قیمت‌گذاری ماده اولیه دارو با هماهنگی سندیکای تولیدکنندگان ماده اولیه دارو برای اولین بار در کشور انجام خواهد شد و نباید قیمت‌گذاری در شرکت‌ها سلیقه‌ای باشد.

وی افزود: تولیدکنندگان باید به تعهدات تولید داروی خود عمل کنند. به دنبال آن هستیم تا چالش‌های تولیدکنندگان دارو کاهش پیدا کند، تولیدکنندگان هم باید به تعهدات خود عمل کنند. اگر شرکتی به تعهدات خود عمل نکند به‌شدت برخورد می‌کنیم، چرا که اگر شرکتی به تعهد خود عمل نکند، مجبور به واردات فوریتی دارو با قیمت بیشتر می‌شویم و برای کم‌کاری یک شرکت، دیگران آسیب خواهند دید، البته وظیفه داریم همه نیازهای منطقی تولیدکنندگان را برطرف کنیم تا بتوانند به موقع به تعهدات خود عمل کنند.

شانه ساز درباره صادرات دارو گفت: کمیته صادرات تشکیل شده است و باید توجه داشت داروهایی که ارز نیمایی می‌گیرند اگر شرکت تولیدکننده حداقل سه ماه ذخیره موجود در داخل کشور داشته باشند می‌تواند دارو را صادرات کند، در خصوص قیمت‌گذاری داروهای برند ژنریک معتقد هستیم یکی از دلایل اتهامات بی‌کیفیتی داروی ایران به ماده اولیه برمی‌گردد. در کمیسیون قیمت‌گذاری مصوب شده که اگر شرکتی ماده اولیه بهتری وارد کند و این موضوع را مستند ثابت کند آن را در قیمت لحاظ می‌کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: در بانک مرکزی مقرر شده است سقفی برای سازمان غذا و دارو در نظر بگیرند و بتوانیم اعتباری شرکت‌ها را معرفی کنیم. دولت نیز متعهد می شود که به قیمت روز ترخیص نرخ ارز را محاسبه می‌کند. قول داده‌اند که حداکثر تا سه ماه بعد ارز کالای ترخیص شده را تأمین کنند و اگر قیمت ارز بالا رود دیگر تفاوت را شرکت پرداخت نخواهد کرد و قیمت ارز به نرخ روز ترخیص کالا محاسبه خواهد شد که این تصمیم مهم نقش بسزایی در تامین داروهای حیاتی در کشور خواهد داشت.

وی اظهار کرد: صنعتگران نمره قابل قبولی در تأمین داروی مورد نیاز گرفتند و توانستند نیاز مردم را علی‌رغم کمی‌ها و کاستی‌ها برطرف کنند، سال گذشته به دلیل مشکلات ارزی سالی سخت را سپری کردیم چرا که فروش و صادرات نفت برای تأمین ارز ۴۲۰۰ تومانی رقابت‌های بسیاری طلب می‌کرد و با همت شرکت‌های داروسازی و سیاست‌گذاری‌های صورت گرفته و حضور دکتر نمکی به عنوان وزیر بهداشت موفق شدیم سهم ارز تولید به واردات را عکس کنیم و ۶۰ درصد ارز را به تولید داخل تخصیص دهیم، ارقام بورس نیز  در سال رونق تولید نشان داد که خوشبختانه صنعت داروسازی از نظر مالی سال بدی پشت سر نگذاشته است. 

 سازمان غذا و دارو پس از شیوع کووید۱۹ مسئول تأمین ماسک، لباس‌های حفاظتی، ونتیلاتور، دارو و همه اقلام بهداشتی ضد کرونا شد در شرایطی که بسیاری از سازمانها دچار مشکل شد ند اما خوشبختانه توانستیم نیازهای کشور در شیوع کرونا را تأمین کنیم، در سال ۹۸ ما صرفه جویی ارزی داشه‌ایم، براساس هدفگذاری صورت گرفته از سوی وزیر بهداشت و با جدی گرفتن تولید، نیاز ارزی دارو و تجهیزات پزشکی را داوطلبانه ۶۰۰ میلیون دلار کاهش دادیم.


منتشر کننده خبر : محمد شاه بیگی


کلمات کلیدی : ارز دارو. صنایع داروهای انسانی.

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله