پسندیدم : ۰

شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۳۶

نظام سلامت

الزام مطب‌ها به پرداخت ماهیانه ۱۴۱ هزار تومان برای دفع پسماند

در سال جاری بابت دریافت زباله‌های عفونی از مطب‌ها و بیمارستانها ۱۴۱ هزار تومان به طور ماهانه به‌عنوان آبونمان اخذ می‌‌شود؛ بالا بودن این هزینه برای پزشکان عمومی باعث شده برخی مطبها به ناچار زباله‌‌های عفونی خود را در سطل‌های زباله سطح شهر تخلیه کنند!
بخش اخبار صنفی پزشکی

مدیریت بخش : محمد شاه بیگی


  شهرداری تهران قسمتی به نام "تخلیه زباله‌‌های بیمارستانی" دارد که با مراکز درمانی قرارداد دارد؛ امسال برای نخستین بار مبلغ 141 هزار و 700 تومان به عنوان آبونمان ماهانه از همه مراکز درمانی به‌‌طور یکنواخت و یکسان دریافت می‌‌‌شود.

این مبلغ، علاوه بر آن پولی است که برای هر بار تخلیه زباله از مطب‌‌های پزشکان اخذ می‌‌شود؛ سازمان پسماند، سه مخزن برای زباله‌‌ها تعریف کرده است که کمترین حجم آن 240 لیتری است که معادل 25 کیلوگرم زباله خالص می‌‌شود؛ این سازمان می‌‌گوید ما کاری نداریم که شما چند کیلو زباله تولید می‌‌کنید و آنچه برای سازمان مقرون به صرفه است این است که هر بار به اندازه یک مخزن 240 لیتری پول از مطب‌‌ها دریافت کند یعنی چه یک کیلو زباله تولید شود و چه 25 کیلو، باید پول 25 کیلو زباله را بدهیم! (مبلغی معادل 35 هزار تومان) البته باز هم مشکل ما پرداخت این مبلغ نیست چرا که به‌‌هرحال سازمان مدیریت پسماند بر اساس صرفه اقتصادی خود این مبلغ و حجم زباله را تعیین کرده است.

 آنچه ما نسبت به آن معترضیم این است که آبونمان ماهانه 141 هزار تومانی برای تمام مراکز درمانی در نظر گرفته شده است؛ یعنی مبلغ 141 هزار تومان به‌‌طور ماهانه هم از پزشک عمومی که درآمد پایینی دارد و هم از بیمارستان‌‌های جنرال و دی‌‌کلینیک‌‌ها که درآمدهای چندمیلیونی دارند اخذ می‌‌شود!

 منطقی نیست که از پزشک عمومی و متخصص و دی‌‌کلینیک و بیمارستان جنرال، یک مبلغ به طور یکسان گرفته شود! باید برای این مسئله تبصره‌‌ای قائل شوند که با توجه به درآمد مراکز درمانی مختلف، مبالغ متناسبی دریافت کنند مثلاً برای یک بیمارستان جنرال 141 هزار تومان در ماه، مبلغ اندکی محسوب می‌‌شود در حالی‌‌که همین مبلغ برای یک پزشک عمومی که در این شرایط به دلیل کاهش درآمد خود در دوراهی تعطیل کردن مطب یا ادامه به کار، مستأصل مانده است، مبلغ بالایی به حساب می‌‌آید.

 دریافت مبالغ بسیار زیاد باعث شده برخی از پزشکان ناچار شوند زباله‌‌های عفونی خود را مانند زباله‌‌های خانگی دفع کنند! و این مسئله علاوه بر افزایش میزان زباله‌‌ها موجب رهاسازی زباله‌‌های عفونی در سطل‌‌های زباله سطح شهر می‌‌شود که اگر این آبونمان از پزشکان اخذ نشود، این مشکل نیز حل خواهد شد.


منتشر کننده خبر : محمد شاه بیگی


کلمات کلیدی : پسماند مطب ها.

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله