پسندیدم : ۸۳

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ۱۸:۲۷

تازه های بیماری های عفونی

درمان HIV با سلول های بنیادی

بیمار اهل لندن به نظر می رسد که دومین فرد مبتلا به HIV باشد که به طور قطع درمان شده است.

طبق یک کیس ریپورت منتشر شده توسط مجله Nature، دومین بیمار بهبودی پایدار از HIV- 1 را تجربه کرده است.

محققان معتقد هستند که بیمار لندنی از عفونت ویروسی HIV رهایی یافته است. این کیس 10 سال از کیس قبلی که در  برلین گزارش شده فاصله دارد.  هر دوی این بیماران توسط سلول های بنیادی اهدا کننده ناقل یک موتاسیون ژنتیکی نادر تحت عنوان CCR5- delta 32 که آنها را نسبت به HIV مقاوم کرده است، درمان شدند.

محققان معتقدند که این روش برای تمام بیماران مناسب نمی باشد اما یک استراتژی درمانی جدید از جمله ژن درمانی را پیشنهاد می دهد. بیمار گزارش شده جهت اطمینان از درمان قطعی HIV پیگیری خواهد شد.

حدود 1 میلیون نفر سالانه در اثر HIV می میرند.  درمان این عفونت شامل داروهای سرکوب کننده ویروس یا همان آنتی ویرال ها می باشد که لازم است تا آخر عمر استفاده شود.

کیس ها:

یک مرد انگلیسی با تشخیص HIV از سال 2003 و تحت درمان با آنتی رتروویرال از سال 2012 می باشد. او به لنفوم هوچکین نیز مبتلا می باشد. بعد از کموتراپی تحت درمان با سلول های بنیادی در سال 2016 قرار گرفت و رتروویرال تراپی 16 ماه ادامه یافت. برای ارزیابی اینکه آیا بیمار در فاز remission می باشد، درمان ضد رتروویروسی متوقف شد. هم اکنون 18 ماه از ماندن بیمار در این فاز می گذرد و آزمایش ها نشان می دهد که لود ویروسی او غیر قابل اندازه گیری است.

بیمار برلین، مبتلا به HIV و AML می باشد. بعد از دو پیوند مغز استخوان، او از نظر عفونت HIV- 1 درمان شده در نظر گرفته شد. مقادیر بسیار اندکی از ویروس سالها بعد از توقف رتروویرال تراپی در خون وی مشاهده شد. در هر حال چون HIV عیر قابل شاناسایی باقی ماند همچنان درمان شده در نظر گرفته می شود.

طبق اظهارات دکتر لوئین، این دو کیس نشان می دهند که پیوند مغز استخوان از اهدا کننده CCR4- negative می تواند باعث از بین رفتن ویروس باقی مانده و جلوگیری از ریباند شود.

برخی از محققان بر اثربخشی این درمان و برخی روی ایمن نبود آن نظر داده اند.

تهیه کننده و مترجم خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : HIV، درمان، سلول بنیادی

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله