امتیاز شما :
امتیاز : ۵

پنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۲:۵۶

تازه های بیماری های روانپزشکی

سازمان غذا و دارو اولین اسپری بینی شبه کتامین را برای درمان افسردگی تایید کرد

سازمان غذا و دارو، روز۳ شنبه esketamine مربوط به کمپانی دارویی Janssen را برای درمان انواع مقاوم افسردگی تایید نمود. این دارو ساختاری نزدیک به کتامین دارد.

این داروکه با نام Spravato به فروش خواهد رسید به ویژه برای بیمارانی که تحت درمان با دو دارو و بدون موفقیت درمانی قرار گرفته اند مفید خواهد بود.

داروی Spravato یک اسپری بینی است که برای تجویز در مطب ها و کلینیک ها تاییدیه دریافت کرده است. این دارو می تواند توسط خود بیمار و در حضور کادر پزشکی آموزش دیده مصرف شود و مناسب مصرف خانگی نبوده و تنها در کلینیک های دارای مدرک مربوطه و در حضور کادر پزشکی تجویز می شود.

بسته به وضعیت بالینی بیمار این داروهفته ای یک مرتبه و یا یک هفته درمیان استفاده می شود. این دارو سریع الاثر بوده و نسبت به سایر داروهای ضد افسردگی سریع تر اثر می گذارد. این دارو با بازسازی سلول های مغزی در بیماران افسردگی مقاوم به درمان عمل می کند.

داروهای موجود برای درمان افسردگی اساسی در 30 الی 40 درصد افراد اثربخش نمی باشد. Symbyax نیزبرای درمان افسردگی مقاوم از سال 2009 تاییدیه FDA دارد.

عوارض Spravato شامل سرگیجه، تهوع، سبکی سر، اضطراب، لتارژی، افزایش فشار خون، استفراغ، گیجی، اختلال قضاوت، افکار خودکشی و گسیختگی شخصیتی می باشد. در نتیجه بیماران لازم است حداقل 2 ساعت پس از مصرف دارو تحت نظر گرفته شوند.

در مطالعات بالینی، 6 بیمار مردند و 3 بیمار خودکشی کردند. اما طبق نظر کمیته FDA به طور قطع این موارد را نمی توان به دارو نسبت داد.

از آنجا که این دارو رابطه نزدیکی با کتامین دارد امکان سو مصرف وجود دارد.

تهیه کننده و مترجم خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : افسردگی اساسی، کتامین، Spravato، esketamine

نسخه چاپی
حامیان مجله