پسندیدم : ۰

پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ ۰۷:۴۰

روز شمار سلامت

هفته سلامت روان

هفته سلامت روان امسال با شعار «سلامت روان برای همه: سرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیشتر، برای همه، همه جا» برگزار می شود
بخش مناسبت های پزشکی 

روز شمار سلامت


روز جهانی و هفته سلامت روان با هدف افزایش توجه و آگاهی بخشی درباره سلامت روان در بین مردم و مسئولان از ۱۸ تا ۲۴ مهر و با شعار ۲۰۲۰ سازمان جهانی بهداشت «سلامت روان برای همه: سرمایه گذاری بیشتر،دسترسی بیشتر، برای همه، همه جا» برگزار می شود و هر یک از روزهای این هفته به یک نام نامگذاری شده است.

 بر این اساس، جمعه ۱۸ مهر به نام « نقش زیرساخت های سلامت روان در شرایط کرونا و پساکرونا»، شنبه ۱۹ مهر روز «متخصصین متعهد، مدافعان سلامت»، یکشنبه ۲۰ مهر روز «سیاستگذاران آگاه، سرمایه گذاری بیشتر در حوزه سلامت روان»، دوشنبه ۲۱ مهر روز «نقش نظام مراقبت های بهداشت اولیه در دسترسی به خدمات سلامت روان، سه شنبه ۲۲ مهر روز «مشارکت سازمان های مردم نهاد، در ارتقاء سلامت روان جامعه»، چهار شنبه ۲۳ مهر روز « نقش رسانه در تبیین وضعیت سلامت روان و انگ زدایی» و پنجشنبه ۲۴ مهر روز «بیمه مؤثر، دسترسی بیشتر به خدمات سلامت روان» نامگذاری شده است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت حدود ۲۳ درصد جمعیت کشور به یکی از انواع بیماری ها و اختلالات روانی مبتلا هستند. اختلالات روانی طیف وسیع و متنوعی را از استرس و اضطراب خفیف تا افسردگی، اعتیاد و شیزوفرنی و جنون را شامل می شود.

شایع ترین اختلال روانی افسردگی است که در بین زنان نسبت به مردان شیوع بالاتری دارد. 

سلامت روان علاوه بر مشکلات خلقی به عوامل مختلف محیطی و اجتماعی از جمله بیکاری، طلاق، خشونت های خانوادگی و مشکلات اقتصادی نیز بستگی دارد.


کلمات کلیدی : سلامت روان. روز جهانی و هفته سلامت. سلامت روان برای همه

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله