امتیاز شما :
امتیاز : ۳

جمعه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۰۰

تازه های بیماری های پوست و مو

درمان جدید ریزش مو

دکتر هاشاو(Hawshaw) مشخص کرد که دارویی تحت عنوانWAY-۳۱۶۶۰۶ که برای درمان استئوپروز مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند در درمان ریزش مو نیز موثر باشد.
May 8, 2018

University of Manchester

تحقیقات تازه در بخش درماتولوژی دانشگاه منچستر موفق به شناسایی دارویی جدیدی شد که نگرانی مردان و زنان برای طالسی را کاهش می دهد.

این مطالعه توسط دکتر راف(Ralf) در تاریخ هشتم ماه می در مجله PLOS منتشر شد. در این مطالعه مشخص گردید، دارویی که اساسا برای درمان استئوپروز استفاده می گردد تاثیر بسیار مثبتی روی فولیکول مو ها دارد.

در حال حاضر تنها دو داروی ماینوکسیدیل و فیناستراید برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه(آلوپسی آندروژنیک) در دسترس می باشد. اما این دو دارو عوارض متوسطی داشته و تاثیر آنچنانی در رویش مجدد مو ندارد. انتخاب دیگر برای این بیماران کاشت مو می باشد.

یک پروژه تحقیقاتی توسط دکار ناتان هاشاو(Nathan Hawshaw) موفق به شناسایی یک داروی تازه برای تحریک رویش مو با تاثیر گذاری روی آلوپسی آندوژنیک شد. در این مطالعه روی عملکرد یک داروی تعدیل کننده ایمنی قدیمی تحت عنوان سیکلوسپورین تمرکز گردید. این دارو از سال 1980 جهت جلوگیری از رد پیوند و در بیماری های خودایمن مورد استفاده قرار می گیرد. اما دارای عوارض جانبی شدید و مهمی است. اما یکی از جالب ترین اثرات آن افزایش رویش مو می باشد.

یک گروه تحقیقاتی فولیکول موی سر بیماران تحت درمان با سیکلوپورین را از نظر ژن مورد بررسی قرار دادند. مشخص گردید که این دارو بیان SFRP1 را کاهش می دهد. این ژن پروتئینی را کد می کند که رشد و تکامل برخی بافت ها از جمله فولیکول های مو را محدود می سازد. همچنین محققان نحوه تاثیر این دارو در رویش مو را مشخص کردند بدین ترتیب که این دارو منجر به حذف مولکول متوقف کننده رشد مو می گردد.

این اثر محدود کننده کاملا با فعالیت تعدیل کننده ایمنی سیکلوسپورین غیر مرتبط است. به طوری که DFRP1 را یک هدف درمانی امیدوار کننده به عنوان استراتژی ضد ریزش مو تبدیل می کند.

دکتر هاشاو(Hawshaw) مشخص کرد که دارویی تحت عنوانWAY-316606 که برای درمان استئوپروز مورد استفاده قرار می گیرد،  می تواند همانند سیکلوسپورین DFRP1 را مورد هدف قرار دهد. در واقع استفاده از WAY-316606 موضعی یا ترکیبات مشابه آن می تواند باعث رویش هر چه بیشتر مو همانند سیکلوسپورین حتی بیشتر نیز گردد و اثرات جانبی آن را هم نداشته باشد.

 

اطلاعات بیشتر:

Hawshaw NJ, Hardman JA, Haslam IS, Shahmalak A, GilhaA, Lim X, et al. (2018) Identifying novel strategies for treating human hair loss disorder: Cyclosporine A suppresses the inhibitor, SFRP1, in the dermal papilla of human scalp hair follicles. PLoS Biol 16(5): e2003705


کلمات کلیدی : ریزش مو، آلوپسی آندروژنیک، WAY-316606

نسخه چاپی
حامیان مجله