امتیاز شما :
امتیاز : ۴

پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۵۷

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

شیوع آسم در بیماران مبتلا به ام اس ۳ برابر جمعیت نرمال می باشد

March 07, 2019


طبق نتایج به دست آمده از یک مطالعه روی 56 میلیون نفر، شیوع آسم در بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس 3 برابر جمعیت نرمال می باشد.

این یافته روی لزوم کنترل بیماری های همراه تاکید می نماید.

درمان بیماری ام اس بعلت همراهی با بیماری های دیگر از جمله افسردگی، اضطراب، خستگی و فشار خون دشوار می باشد. در مورد همراهی بیماری های ریوی و آسم با بیماری ام اس اطلاعات کافی دردسترس نمی باشد.

در مطالعه حاضر در کمیته درمان وتحقیقات مالتیپل اسکلروزیس آمریکا (ACTRIMS)، دکتر بریگز و همکارانش نتایج بدست آمده از مطالعه مقطعی روی اطلاعات الکترونیکی را منتشر کردند. این اطلاعات شامل 141.880 فرد مبتلا به ام اس و 56.416.790 فرد بدون ام اس می باشد.

بعد از کنترل فاکتورهایی از جمله سن و جنس، محققان دریافتند که شیوع آسم در بیماران مبتلا به ام اس 19.6% و در افراد سالم از این نظر 6.6% می باشد. در واقع نسبت شیوع آسم در بیماران ام اس تقریبا 2.97 برابر جمعیت کنترل بدست آمد.

توضیع سنی آسم در جمعیت کنترل به صورت متعادل و در جمعیت مبتلا به ام اس الگوی U داشت. درواقع در این جمعیت شیوع آسم در دو انتهای طیف سنی بیستر بود به طوری که شیوع آسم در جمعیت ام اس با سن زیر 30 سال بالای 20 درصد و در سن بالای 80 سال 30-15 درصد به دست آمد. از طرفی دیگر شیوع آسم در زنان مبتلا به ام اس بیشتر از زنان غیر مبتلا به این بیماری می باشد.

علت دقیق این همراهی مشخص نمی باشد. میدانیم که ام اس و آسم ریسک فاکتورهای مشترکی از جمله سیگار، کمبود ویتامین دی و چاقی دارند. علاوه بر آن ریسک فاکتورهای ژنتیکی نیز مطرح می باشد. این همراهی توسط دکتر بریگز  همکارانش در مجله Multiple sclerosis and related disorders منتشر گردید.

مطالعات زیادی نشان داده است که واریاسیون های ژنتیکی در BACH2 که در کد کردن فاکتورهای ایمینومدولاتوری تاثر گذارنده روی لنفوسیت های T خاطره نقش دارد، ریسک ابتلا به آسم و ام اس را افزایش می دهد.

جهت بررسی دقیق این همراهی مطالعات گسترده تری نیاز است.

اختلالات اتونومیک متعددی در بیماران ام اس دیده می شود که از جمله آن می توان به افت فشار وضعیتی یا سندروم تاکی کاردی وضعیتی حمله ای می تواند باعث بروز خستگی و برونکواسپاسم شود. بیماری های همراه می تواند باعث اختلال در شروع DMT شود. قابل ذکر است که این بیماری های همراه لازم است در انتخاب DMT در نظر گرفته شود.

تهیه کننده و مترجم خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : ام اس، آسم

نسخه چاپی
حامیان مجله