امتیاز شما :
امتیاز : ۵

شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۴۳

تازه های بیماری های مغز واعصاب

داروی جدید جهت بهبود حافظه و شناخت در بیماری آلزایمر

محققان دانشگاه پوردو نتایج تحقیقاتی را در Bioorganic & Medicinal Chemistry Letter منتشر کردند که نشان می دهد یک مولکول کوچک فعال کننده SERCA می تواند منجر به بهبود حافظه و شناخت را شود.
May 10, 2018

By Kelsey Henry, Purdue University

 

در نمونه های مبتلا به بیماری آلزایمر، فعال کننده SERCA نتایج امیدوار کننده در زمینه کاهش استرس سلولی و جلوگیری از تخریب نورون ها به دست داده است. این مولکول تعادل کلسیم سلولی را ایجاد کرده و یک استراتژی درمانی برای تولید داروهایی جهت درمان بیماری های نورودژنراتیو ایجاد کرده است.

دکتر کاترین کرجناک(Katie Krajnak) و همکارانش در دانشگاه پوردو موفق به شناسایی ترکیبی شدند که باعث کاهش سرعت پیشروی بیماری آلزایمر می گردد. این ترکیب دارای قابلیت عبور از سد خونی مغزی می باشد.

طبق اظهارات دکتر کرجناک و راسل دال(Russell Dahl)، هدف تازه برای بیماری آلزایمر یک مولکول فعال کننده SERCA می  باشد. این ساختار یک ترکیب نوروپروتکتیو است که منجر به بهبود حافظه و شناخت در موش APP/PS1 می گردد.

در بیماری های نورودژنراتیوی چون آلزایمر و پارکینسون به علت برهم خوردن تعادل کلسیم سلولی، سلول های مغزی از دست می روند. محققان روی تصحیح کلسیم داخل سلولی از طریق مولکولی که پروتئین های تنظیم کننده کلسیم از جمله SERCA را مورد هدف قرار می دهند، متمرکز شدند.

دکتر دال و کرجناک در مطالعه ای نحوه اثرگذاری یک فعال کننده SERCA روی بیماری های نورودژنراتیو را مورد بررسی قرار دادند. این گروه تحقیقاتی روی دو فاکتور حافظه و شناخت و توده سلولی مغز متمرکز شدند. این تحقیقات نشان داد که مولکول مورد مطالعه آنها از توده سلولی مغز محافظت کرد و حافظه را تقویت بخشید. در این مطالعات از ماز آبی برای آزمایش حافظه و شناسایی توانایی فعال کننده SERCA در محافظت از نورون ها استفاده شد.

تمرکز محققان روی تولید مولکولی است که به هدف آنها دسترسی یافته و به عنوان یک محافظ در برابر آسیب سلولی عمل نماید. در حال حاضر دارویی جهت کند کردن روند بیماری های نورودژنراتیو در دسترس نمی باشد اما تحقیقات اخیر می تواند چنین دارویی را وارد عرصه درمان نماید.

در مطالعات قبلی، فعال کننده SERCA میزان پلاک های مغزی بیماران آلزایمر را 60 درصد کاهش داد. مطالعه حال حاضر نشان می دهد که این مولکول علایم شایع آلزایمر را نیز درمان می نماید. این مولکول توانایی نجات سلول ها از آپوپتوز یا مرگ را داشته و از مرگ سلولی و در نتیجه آتروفی مغزی جلوگیری کرده و مانع از دست رفتن حافظه در ارتباط با بیماری را می گردد.

نوردن در دانشگاه پوردو برنامه تحقیقات پیش بالینی  برای تولید قرصی جهت درمان بیماری های نورودژنراتیو را دارد.

 

اطلاعات بیشتر:

Katherine Krajnak et al. Anew target for Alzheimer`s disease: A small molecule SERCA activator is neuroprotective in vitro and improves memory and cognition in APP/PS1 mice, Bioorganic & Medicinal Chemistry Letters (2018). DOI: 10.1016/j.bmcl.2018.03.052


کلمات کلیدی :

نسخه چاپی
حامیان مجله