امتیاز شما :
امتیاز :

يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ ۱۸:۵۶

تازه های بیماری های چشم پزشکی

درمان دژنراسیون ماکولا بوسیله سلول های بنیادی

محققان یک پچ RPE متشکل از سلول های بنیادی امبریونیک(hESC) را جهت درمان دژنراسیون ماکولا مورد استفاده قرار دادند.
March 19, 2018

By Julie Cohen,university of California-Santa Barbara

 

دژنراسیون ماکولا حدود 50 درصد از موارد نقص بینایی را به خود اختصاص می دهد. این بیماری در اثر اختلال عملکرد و از دست رفتن سلول های اپیتلیالی پیگمنته شبکیه(PRE) ایجاد می گردد. AMD دید مرکزی را تحت تاثیر قرار داده در حالی که دید محیطی نرمال خواهد بود. یک نوع از آن بوسیله عروق خونی غیر طبیعی که نشت مایع یا خون به مناطقی از ماکولا در مرکز شبکیه ایجاد می گردد.

در جولای 2015، آقای 86 ساله ای دچار دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن(AMD) شد. به طوری که توانایی دیدن اجسام به طور شفاف و واضح حتی در فاصله نزدیک را نداشت. چند ماه بعد وی وارد یک مطالعه بالینی شد که در آن از سلول های چشمی حاصل از سلولهای بنیادی در UC Santa Barbara گردید. یک ماه قبل از جراحی، دید او ضعیف و قادر به دیدن اشیا با چشم راست نبود. بعد از جراحی، بینایی وی بهبود یافت به طوری که قادر به مطالعه روزنامه بود. نتایج این مطالعه در Nature Biotechnology به عنوان یک پیوند موثر و ایمن از سلول های اپیتلیالی پیگمنته شبکیه مشتق از سلول بنیادی جهت درمان بیماران با کوری ناگهانی به دنبال دژنراسیون ماکولا منتشر شد.

طبق گفته Peter Coffey این مطالعه یک پیشرفت واقعی در پزشکی رژنراسیون را مطرح کرده و دری به سوی درمان دژنراسیون ماکولا خواهد بود.

محققان یک پچ RPE متشکل از سلول های بنیادی امبریونیک(hESC) که به صورت تک لایه بر روی غشای پایه سنتتیک مهندسی گردید را مورد استفاده قرار دادند. این سلول ها در فضای ساب رتینال در بیمار مبتلا به AMD با استفاده از روش های میکروسرجری قرار داده شد.

مطالعه همچنین با هدف بررسی اینکه آیا سلول های بیمار در بخش خلفی چشم می توانند با پچ های سلول بینیادی پر شوند انجام شد. این جراحی به مدت 2-1 ساعت و با موفقیت انجام گرفت. این درمان بر روی یک خانم 60 ساله نیز با موفقیت صورت گرفت.

امید است این درمان برای بیماران تا 5 سال آینده در دسترس قرار گیرد.


اطلاعات بیشتر:

Lyndon da Cruz et al, Phase 1 clinical study of an embryonic stem cell–derived retinal pigment epithelium patch in age-related macular degeneration, Nature Biotechnology (2018). DOI: 10.1038/nbt.4114


کلمات کلیدی : دژنراسیون ماکولا، سلول بنیادی

نسخه چاپی
حامیان مجله