پسندیدم : ۱۱۲

يکشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۰ ۲۰:۴۶

سندروم گیلن باره چگونه درمان می شود؟
 سندروم گیلن باره، یک فرآیند التهابی خود ایمنی است که ممکن است خوب به خود محدود شود! با این حال، هر کسی که به این بیماری مبتلا باشد باید برای مشاهده دقیق در بیمارستان بستری شود. علایم می توانند به سرعت بدتر شده و در صورت عدم درمان کشنده باشند.

در موارد شدید، مبتلایان به سندروم گیلن باره می توانند به فلج کامل بدن مبتلا شوند. اگر فلج بر روی دیافراگم یا عضلات قفسه سینه تأثیر بگذارد و از تنفس مناسب جلوگیری کند، گیلن باره می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

هدف از درمان، کاهش شدت حمله ایمنی و پشتیبانی از عملکردهای بدن شما مانند عملکرد ریه است، در حالی که سیستم عصبی شما بهبود می یابد.

درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پلاسمافرز (PLEX)

سیستم ایمنی پروتئین هایی به نام آنتی بادی تولید می کند که به طور معمول به مواد مضر خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها حمله می کنند. سندروم گیلن باره زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن، به اشتباه آنتی بادی هایی تولید کند که به عصب های سالم سیستم عصبی حمله می کنند.

پلاسمافرزیس برای از بین بردن آنتی بادی های حمله کننده به اعصاب محیطی استفاده می شود.

در طی این روش، خون توسط دستگاه از بدن خارج می شود. این دستگاه آنتی بادی ها را از خون خارج می کند و سپس خون را به بدن برمی گرداند.

ایمونوگلوبولین وریدی ( IVIG)

دوزهای بالای ایمونوگلوبولین، هم چنین می تواند به مهار آنتی بادی های ایجاد کننده بیماری گیلن باره کمک کنند. ایمونوگلوبولین، حاوی آنتی بادی های سالم و طبیعی از طرف اهدا کنندگان است.

پلاسمافرز و ایمونوگلوبولین وریدی به همان اندازه موثر هستند. این بیمار و پزشک هست که تصمیم می گیرند بهترین روش درمانی چیست.

سایر درمان ها

ممکن است برای تسکین درد و جلوگیری از لخته شدن خون در حالی که بیمار بی حرکت هست، دارو داده شود.

 فیزیوتراپی و کاردرمانی نیز استفاده خواهد شد.

هنگامی که بهبود را شروع می شود، درمان گران در زمینه تقویت عضلات و طیفی از فعالیت های زندگی روزمره ADL) ) کار خواهند کرد. این می تواند شامل فعالیت های مراقبت شخصی مانند لباس پوشیدن نیز باشد.

 

منبع : خبرگزاری تازه های تندرستی


کلمات کلیدی : درمان گیلن باره. GBS

نسخه چاپی
  • علی اکبر قاسمی

    مقاله خوبی بود

    چهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ ۱۶:۱۱
  • امیر

    بسیار عالی بود ممنون آقای دکتر

    شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ۰۸:۴۲

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله