پسندیدم : ۳۱

يکشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ ۰۷:۱۱

درمان های ضد صرع
پزشک برای جلوگیری از تشنج ممکن است داروهای ضد صرع (AED) تجویز کند. اگر این داروها موثر نباشند، برخی دیگر از گزینه های بالقوه شامل جراحی ، تحریک عصب واگ  یا رژیم غذایی خاص مطرح می شود.

هدف پزشکان، جلوگیری از رخداد تشنج در افراد است. هدف آنها جلوگیری از عوارض جانبی صرع است تا فرد بتواند زندگی فعال و پرباری داشته باشد.

داروهای ضد صرع (AED)

به گفته انجمن صرع ، داروهای ضد صرع (AED) در حدود 60-70٪ موارد به کنترل تشنج کمک می کنند. بر اساس نوع تشنج، پزشک تصمیم می گیرد که داروی خاصی را برای بیمار تجویز کند.

اکثر داروهای ضد صرع (AED) از طریق دهان مصرف می شوند. داروهای رایج برای درمان صرع عبارتند از:

فنوباربیتال

فنی توئین

اسید والپروئیک

کاربامازپین

لاموتریژین

لووتیراستام ( لوبل- کپرا)

توجه به این نکته ضروری است که برخی از داروها ممکن است از تشنج در یک فرد جلوگیری کنند اما در شخص دیگری، این امر رخ ندهد. همچنین ، حتی زمانی که داروی مناسب برای بیمار پیدا می شود، یافتن دوز ایده آل ممکن است مدتی طول بکشد.

عمل جراحی

اگر حداقل دو دارو در کنترل تشنج بی اثر بوده باشند ، پزشک ممکن است جراحی صرع را توصیه کند. یک مطالعه در سال 2013 از سوئد نشان داد که 62٪ از بزرگسالان و 50٪ کودکان مبتلا به صرع، پس از جراحی صرع حدود 7 سال هیچ تشنجی نداشتند.

طبق گفته موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی ، برخی از گزینه های جراحی عبارتند از:

لوبکتومی: در طی این روش ، جراح بخشی از مغز را که در آن تشنج شروع می شود، را بر می دارد. این قدیمی ترین نوع جراحی صرع است.

جراحی ساب پیال (subpial): در طی این روش، جراح چندین برش برای کاهش تشنج در یک قسمت از مغز ایجاد می کند.

جراحی جسم پینه ای: جراح اتصالات عصبی بین دو نیمه مغز را قطع می کند. این از سرایت تشنج از یک طرف مغز به طرف دیگر جلوگیری می کند.

برداشت نیم کره مغز: در موارد شدید ، ممکن است یک جراح نیاز به قطع یک نیمکره داشته باشد ، که نیمی از قشر مخ مغز است.

برای برخی از افراد ، عمل جراحی ممکن است دفعات و شدت تشنج آنها را کاهش دهد. با این حال ، معمولاً ادامه مصرف داروی ضد تشنج برای چندین سال پس از عمل مهم است.

یکی دیگر از گزینه های جراحی کاشت دستگاهی در قفسه سینه برای تحریک عصب واگ در پایین گردن است. این دستگاه برای کمک به کاهش تشنج، تحریک الکتریکی از پیش برنامه ریزی شده ای را به مغز ارسال می نماید.

رژیم غذایی

رژیم غذایی ممکن است در کاهش تشنج، نقش داشته باشد. بررسی سال 2014 تحقیقی که در مجله Neurology منتشر شد، حاکی از آن است که رژیم های غذایی با چربی زیاد و کربوهیدرات کم می توانند برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به صرع مفید باشند.

در پنج مطالعه در این بررسی از رژیم کتوژنیک استفاده شده است، در حالی که در پنج مطالعه دیگر از رژیم اتکینز اصلاح شده استفاده شده است. غذاهای معمول این رژیم ها شامل تخم مرغ ، بیکن، آووکادو، پنیر، آجیل ، ماهی و برخی میوه ها و سبزیجات است.

این بررسی نشان داد که 32٪ از شرکت کنندگان در مطالعه که به رژیم کتوژنیک پایبند بودند و 29٪ از کسانی که رژیم اتکینزاصلاح شده را دنبال می کردند، حداقل 50٪ کاهش رخداد تشنج را تجربه کردند. با این حال ، بسیاری از شرکت کنندگان در حفظ این رژیم ها مشکل داشتند.

رژیم های غذایی خاص ممکن است در بعضی موارد مفید باشد، اما برای تأیید این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتری است.


توجه: این اطلاعات، مشمول قانون حمایت از مولفان و مصنفان است. هر کس تمام یا قسمتی از این اثر را بدون اجازه مدیر مسوول سایت تازه های تندرستی، نشر یا پخش نماید، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.


منبع : خبرگزاری تازه های تندرستی


کلمات کلیدی : صرع، تشنج، درمان های ضد صرع، فنوباربیتال، فنی توئین، اسید والپروئیک، کاربامازپین، لاموتریژین، لووتیراستام ( لوبل- کپرا)، جراحی صرع، رژیم غذایی در صرع

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله