پسندیدم : ۴۲

دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ ۰۷:۵۷

آپنه انسدادی خواب چگونه تشخیص داده می شود؟
تشخیص آپنه خواب با شرح حال کامل و معاینه فیزیکی آغاز می شود. سابقه خواب آلودگی در طی روز و خروپف سرنخ مهمی است. پزشک شما سر و گردن شما را معاینه می کند تا فاکتورهای جسمی مرتبط با آپنه خواب را شناسایی کند. ممکن است پزشک از شما بخواهد پرسش نامه ای در مورد خواب آلودگی در طی روز، عادات خواب  و کیفیت  خواب  پر کنید.

 آزمایشاتی که ممکن است انجام شود شامل موارد زیر است:

پلی سونوگرافی

برای پلی سونوگرافی معمولاً نیاز است که شما یک شب در بیمارستان یا یک مرکز مطالعه خواب بمانید. این آزمایش یک شب کامل طول می کشد. در حالی که می خوابید، پلاسمونوگرام فعالیت سیستم های مختلف ارگان مرتبط با خواب را اندازه گیری می کند. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

الکتروانسفالوگرام (EEG) ، که امواج مغزی را اندازه گیری می کند

الکترواکولوگرام (EOM) ، که حرکت چشم را اندازه گیری می کند

الکترومیوگرام (EMG) ، که فعالیت عضلات را اندازه گیری می کند

الکتروکاردیوگرام (EKG یا ECG) ، که ضربان قلب و ریتم را اندازه گیری می کند

آزمایش پالس اکسی متری، که تغییرات سطح اکسیژن را در خون اندازه گیری می کند

تجزیه و تحلیل گاز خون شریانی (ABG)

 

EEG و EOM

در طول EEG ، الکترودهایی به پوست سر شما متصل می شوند که امواج مغزی را قبل ، هنگام  و بعد از خواب کنترل می کنند.

EOM، حرکت چشم را ثبت می کند. یک الکترود کوچک 1 سانتی متر بالاتر از گوشه خارجی چشم راست قرار دارد و دیگری 1 سانتی متر زیر گوشه خارجی چشم چپ قرار دارد. هنگامی که چشم ها از مرکز دور می شوند، این حرکت ثبت می شود.

امواج مغزی و حرکات چشم در مورد زمان بندی مراحل مختلف خواب به پزشکان می گویند. مراحل خواب، شامل خواب NREM (حرکت آهسته چشم)  و REM (حرکت سریع چشم) است. خواب دیدن ، کاهش تون عضلانی و حرکت و فلج در هنگام خواب REM رخ می دهد.

EMG

در طول EMG ، دو الکترود روی چانه قرار می گیرد: یکی در بالای خط فک و دیگری در زیر آن. الکترودهای EMG فعالیت الکتریکی تولید شده در حین حرکت عضلات را اندازه گیری می کنند. شل شدن عضلات در اعماق خواب  باید رخ دهد. وقتی عضلات در هنگام خواب شل می شوند و حرکت می کنند ، EMG نشان می دهد.

EKG

EKG 12، می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد بیماری قلبی وجود دارد یا خیر. فشار خون طولانی مدت نیز می تواند باعث تغییر در EKG شود. نظارت بر ضربان قلب و ریتم به پزشکان اجازه می دهد تا در صورت بروز اختلالات قلبی در دوره های آپنه ، موارد را تشخیص دهند.

اکسیمتری پالس

در این آزمایش ، دستگاه کوچکی به نام پالس اکسی متر بر روی ناحیه نازکی از بدن شما که جریان خون خوبی دارد ، مانند نوک انگشت یا لاله گوش ، قرار داده می شود. پالس اکسی متر از یک ساطع کننده کوچک با LED های قرمز و مادون قرمز استفاده می کند تا میزان اکسیژن موجود در خون را اندازه گیری کند. میزان اکسیژن موجود در خون یا میزان اشباع اکسیژن در طی دوره های آپنه کاهش می یابد. به طور معمول ، میزان اشباع اکسیژن حدود 95 تا 100 درصد است. پزشک نتایج شما را تفسیر می کند.

گاز شریانی (ABG)

در این مطالعه از سرنگ برای بدست آوردن خون از شریان استفاده می شود. گاز خون شریانی عوامل مختلفی را در خون شریانی اندازه گیری می کند ، از جمله:

محتوای اکسیژن

اشباع اکسیژن

فشار جزئی اکسیژن

فشار جزئی دی اکسید کربن

سطح بی کربنات

این آزمایش به دکتر شما تصویر دقیق تری در مورد میزان اکسیژن ، دی اکسید کربن و تعادل اسید و باز خون شما می دهد. همچنین به پزشک کمک می کند تا بفهمد که آیا اکسیژن اضافی نیاز دارید یا نه.


کلمات کلیدی : آپنه انسدادی خواب، OSA، خروپف، پلی سونوگرافی، الکتروانسفالوگرام، EEG، الکترواکولوگرام، EOM ، الکترومیوگرام، EMG ، الکتروکاردیوگرام، EKG ، ECG ، پالس اکسی متری، ABG

نسخه چاپی
  • فرهناز شیاسی

    عالی لایک

    شنبه ۶ شهريور ۱۴۰۰ ۲۲:۲۰

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله