پسندیدم : ۱۰۵

شنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ ۰۸:۱۱

کرونا باعث تشدید علائم بیماری ام اس می شود
تحقیقات اخیر نشان می دهد که عفونت  COVID-19 اغلب منجر به تشدید بیماری در بیماران MS می شود. نظرسنجی از بیماران ام اس  نشان می دهد که اکثر افراد مبتلا به ام اس  (MS) پس از ابتلا به بیماری  COVID-19 علائم جدید  را تجربه می کنند و یا علائم قبلی آنها تشدید می شود.

این یافته ها همچنین نشان می دهد که بیماران مبتلا به ام اس که از نظر جسمی ناتوان هستند یا با اضطراب یا افسردگی دست و پنجه نرم می کنند، کمتر به طور کامل از COVID-19 بهبود می یابند.

در نشست سالانه آکادمی نورولوژی آمریکا 2021، عنوان سخنرانی دکتر گرجانی "بهبودی از بیماری کووید -19 در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس ( ام اس)"  بود.

تحقیقات  ایشان نشان داد که : بیش از سه چهارم از این بیماران از COVID-19 بهبود یافتند ، به این معنی که آنها دیگر هیچ علامتی از آن را تجربه نمی کردند. متوسط زمان بهبودی 10 روز بود و بین 6 تا 21 روز متغیر بود.

در این میان بیمارانی که هنوز از علائم COVID-19 بهبود نیافته بودند ، متوسط زمان بیماری 91 روز (حدود سه ماه)  بود. برخی از بیماران تا 196 روز (حدود 6.5 ماه) علائم را تجربه کرده بودند.

این تجزیه و تحلیل ها نشان داد که بیماران MS با ناتوانی بیشتر به طور قابل توجهی کمتر بهبودی کامل از کرونا را تجربه کردند.

علاوه بر این، افرادی که در سال قبل از همه گیری کرونا اضطراب یا افسردگی قابل توجهی گزارش کرده بودند، به طور قابل توجهی، کمتر به طور کامل از COVID-19 بهبود یافتند.


منبع : خبرگزاری تازه های تندرستی 


کلمات کلیدی : کرونا ، ام اس، مالتیپل اسکلروزیس، COVID-19، MS

نسخه چاپی
  • پریناز فراهانی

    واقعا مفید بود

    يکشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ۲۱:۵۱
  • محمد شاه بیگی

    مطلبتون خیلی عالی بود

    سه شنبه ۲ شهريور ۱۴۰۰ ۱۵:۳۲

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله