پسندیدم : ۸۷

شنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ ۱۱:۲۱

۱ تا ۲ ساعت فعال بودن در طول روز، پیشگیری از عوارض مغزی چاقی
محققان دریافتند که چاقی با کاهش جریان خون در مغز مرتبط است

یک مطالعه جدید در کالج  دوبلین  نشان می دهد که اضافه وزن یا چاقی به طور قابل توجهی جریان خون در مغز را کاهش می دهد. این مطالعه همچنین نشان می دهد که افزایش فعالیت بدنی می تواند این کاهش جریان خون مغز را اصلاح یا حتی منتفی کند.  از آنجا که کاهش جریان خون در مغز ، یا "پرفیوژن خون مغزی"  یک مکانیسم اولیه در زوال عقل عروقی و بیماری آلزایمر است، این مطالعه بسیار حائز اهمیت است .

چاقی و چالش های سلامتی

به گفته سازمان بهداشت جهانی WHO  آمار افراد چاق رو به افزایش است لذا این مشکل به صورت اپیدمی در آمده است . آمار نشان می دهد بیش از 1 میلیارد بزرگسال  دارای اضافه وزن و حداقل 300 میلیون به چاقی مفرط مبتلا هستند .چاقی  همچنان نقش مهمی در آمار جهانی بیماری های مزمن و معلولیت دارد که بر کیفیت زندگی تأثیر می گذارد ، در حالی که فشار بیشتری بر سیستم ایمنی بدن وارد می کند که این روزها با توجه به وضعیت COVID-19 از اهمیت زیادی برخوردار است. چاقی همچنین با توجه به تأثیر منفی آن بر عملکرد فیزیولوژیکی ، به ویژه با افزایش سن ، یکی از نگرانی های مهم بهداشت عمومی است .

 یافتن روشهای آسان و مقرون به صرفه برای مقابله با تأثیر چاقی برای کمک به محافظت در برابر نتایج منفی بر روی  سلامتی  افراد جامعه  بسیار مهم است.

یافته های مطالعه TILDA چیست؟

جهت بررسی عوارض چاقی برسلامت سیستم مغزی، مطالعه TILDA در دوبلین انجام شد. این مطالعه براساس سه معیار مختلف چاقی -  شاخص توده بدن BMI و همچنین فعالیت بدنی  در بزرگسالان بالای 50 سال اجرا گردید.

جریان خون مغز با استفاده از روش اسکن و تجزیه و تحلیل MRI پیشرفته اندازه گیری شد.

یافته ها نشان می دهد که اضافه وزن یا چاقی با کاهش خون رسانی به مغز ارتباط مستقیم دارد. در حالی که  مطالعات قبلی نشان داده بودند که جریان خون مغز با افزایش سن کاهش می یابد ، در این مطالعه تأثیر منفی چاقی در جریان خون مغز، بیشتر از تاثیر سن نشان داده شد. با این حال ، تحرک بدنی به لغو تأثیرات منفی چاقی در جریان خون مغز کمک می کند.

توصیه ها

این مطالعه حداقل 1 تا دو ساعت "فعال بودن" در طول روز را توصیه می کند . این فعالیت ها شامل فعالیت هایی است که باعث می شود فرد سریع تر از حد معمول نفس بکشد، مانند پیاده روی سریع یا دوچرخه سواری.

خوب است بدانید که هرگونه افزایش فعالیت بدنی به صورت مرتب به حفظ و بهبود بالقوه جریان خون مغز کمک کند.

دکتر سیلوین نایت ، محقق تحقیق در TILDA گفت:

خون رسانی مداوم و سالم به مغز بسیار مهم است ، زیرا مغز اکسیژن و مواد مغذی کافی برای عملکرد صحیح مغز فراهم می کند. اگر جریان خون مغز مختل شود، می تواند با افزایش سن به موارد جدی سلامتی، از جمله افزایش خطر ابتلا به زوال عقل و بیماری آلزایمر منجر شود. چاقی می تواند فرد را مستعد بیماری های مربوط به سن کند  و حتی امید به زندگی را در مردان تا شش سال و در زنان بعد از چهل سال تا هفت سال کاهش دهد. مطالعه ما ارتباط واضحی بین چاقی و کاهش خون رسانی  به مغز را نشان می دهد .

پروفسور رز آن کنی ، محقق اصلی TILDA ، و یکی از نویسندگان این تحقیق ، گفت: "بسیاری از کارشناسان نشان داده اند که چاقی و پیری تأثیرات بسیار مشابهی در روند پیری دارند و آن را سرعت می بخشند. لازم به ذکر است بیماری های مرتبط با چاقی، پیری  زودرس ،بیماری های قلبی ، دیابت ، فشار خون بالا ، نارسایی کلیه ، آرتروز، حساسیت به عفونت ها و از جمله امکان ابتلای بیشتر به COVID-19. " می باشند .


مطالعه ما نه تنها نشان می دهد که بین چاقی و کاهش جریان خون مغز رابطه وجود دارد ، بلکه ثابت می کند. می توان با ورزش منظم از عواقب منفی چاقی محافظت کرد. این یافته ها در زمینه جهانی دارای اهمیت است ، زیرا آمار جهانی، افزایش جمعیت افراد دارای اضافه وزن را نشان می دهد.


منبع : خبرگزاری تازه های تندرستی 

 


کلمات کلیدی : چاقی، جریان خون مغز ، آلزایمر

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله