پسندیدم : ۶۳

چهارشنبه ۳ شهريور ۱۴۰۰ ۱۰:۲۶

۱۰ کاری که باید در سکته مغزی انجام دهید
سکته های مغزی در ایالات متحده، در بیش از 795000  سالانه رخ می دهد و حدود 130000 نفر را می کشد. بیمارانی که زنده می مانند ممکن است دچار خطر ناتوانی طولانی مدت شوند و در انجام فعالیت های روزانه با چالش هایی روبرو شوند.

توانبخشی بخش مهمی از مراقبت های پس از سکته مغزی است. در مراکز سکته مغزی برخی از انواع توانبخشی تقریباً بلافاصله پس از بستری شدن بیمار در بیمارستان شروع می شود، تا آنها را در مسیر صحیح به بهترین نتایج ممکن سوق دهد.

با این حال، چندین کار وجود دارد که بیماران می توانند برای اطمینان از حداکثر بهبودی خود انجام دهند. در اینجا 10 نکته مهم را با شما مرور خواهیم نمود.

 1.  فوراً به اورژانس یا به ما تماس بگیرید.

در صورت مشکوک بودن به سکته مغزی ، جستجوی مراقبت های اورژانسی بسیار ضروری است. بیمارانی که ظرف 3 ساعت از اولین علائم خود به اورژانس می رسند ، در مقایسه با افرادی که تحت مراقبت دیررس قرار گرفته اند ، ماه ها بعد از سکته مغزی از معلولیت کمتری برخوردارند

 1.  اطلاعات پزشکی خود را در دسترس داشته باشید.

سکته مغزی می تواند بر قسمت هایی از مغز که مسئول شناخت و ارتباط هستند ، تأثیر بگذارد و در نتیجه بیمار نتواند سابقه پزشکی خود را به پزشک بگوید. این می تواند نگران کننده باشد، زیرا برخی از درمان های سکته مغزی را نمی توان با داروهای دیگر انجام داد.

از این رو ما از بیماران عزیز می خواهیم که " پرونده پزشکی " که ما در مطب به شما می دهیم و یا مشخصات سلامت خود را همراه با شرایط پزشکی و داروهای مصرفی خود همراه داشته باشند. این تکه کاغذ که در کیف پول شما است ممکن است حاوی اطلاعات حیاتی باشد که پزشکان می توانند از آنها برای اطمینان از اینکه شما در راه بهبودی مطلوب هستید استفاده کنند.

 

 1. یک مرکز مراقبت مناسب برای توانبخشی خود انتخاب کنید.

داده ها نشان می دهد هر چه توانبخشی حاد و فشرده تری پس از سکته مغزی انجام شود، نتایج بهتری دارد.

از این رو به شما توصیه می کنیم حتما بعد از سکته مغزی خودتان یا عزیزان تان با ما در تماس باشید.

 1. خوب غذا بخورید.

هنگام بهبودی از سکته مغزی، از تخت بیمارستان گرفته تا مراقبت های سرپایی در خانه، یک رژیم غذایی سالم و ثابت بسیار مهم است. یکی از دلایلی که انتخاب غذا مهم است این است که بیماران در مراحل اولیه بهبودی ممکن است ضعف یا ناهماهنگی ماهیچه های بلع را تجربه کنند. یک تیم مراقبت ممکن است غذاهای نرم یا مایعات غلیظ تر توصیه کند ، زیرا مشکلات بلع می تواند منجر به آسپیراسیون مایعات شود که ممکن است منجر به ذات الریه شود.

از این رو قویا توصیه می کنیم با همکاران پاتولوژیست بلع و گفتار ما آقابان دکتر خاتون آبادی، صباغی و یا سرکار خانم ابوطالبی مشاوره بشوید.

 1. ویزیت های دقیق بعد از سکته مغزی ، واجب است.

ما به بیماران عزیزمان می گوییم تنها چیزی که به خاطر داشته باشید این است که برای پیگیری ها و معاینات منظم به متخصص نورولوژیست خود مراجعه نمایید. ویزیت های پزشک شما برای بهبودی پس از سکته مغزی ضروری است و می توانید مطمئن شوید که نیازهای دارویی و مسائل بهداشتی شما به درستی مورد توجه قرار گرفته است.حتما با ما در تماس باشید!

 1. ورزش کنید ، اما ..!

سطوح ایمن فعالیت بدنی که توسط پزشک طب فیزیکی یا کاردرمانی تجویز می شود، می تواند در هنگام توانبخشی ناشی از سکته مغزی بسیار موثر باشد.

 توصیه می کنیم در این زمینه با آقای دکتر مرادیان متخصص طب فیزیکی گروه ما مشورت داشته باشید.

آنچه مهم است این است که در انجام این ورزش ها نه کم کاری کنید نه زیاده روی!  ممکن است افراد از پیشرفت در ورزش خود هیجان زده شوند، اما زمین خوردن به دنبال سکته مغزی یک خطر واقعی است. به همین دلیل مهم است که به روال تجویز شده خود پایبند باشید.

 1. استرس را محدود کنید.

ما از بیماران می خواهیم که پس از سکته مغزی تا حد ممکن زندگی خود را بدون استرس حفظ کنند. متعادل نگه داشتن زندگی بدون فشارهای روانی بی مورد با عموما با نتایج بهتری همراه است.

 1. مثبت بمانید.

بسیار معمول است که پس از یک بیماری جدی نگرش منفی داشته باشیم و برخی از بیماران پس از سکته مغزی ، گاهی هفته ها یا ماه ها بعد، دچار افسردگی می شوند. با این حال، حفظ نگرش واقع بینانه یا مثبت در طول توانبخشی برای به حداکثر رساندن نتایج بسیار مهم است. روان شناسان، روان پزشکان و سایر درمان گران ، که بخشی از تیم مراقبت شما هستند ، ممکن است دارو را توصیه کنند.

توصیه می کنیم با روان شناسان گروه تازه های تندرستی حتما مشاوره داشته باشید.

 1.  تکالیف خود را انجام دهید.

برای هر بیمار سکته مغزی ، درمان های دارویی و توانبخشی واجب است. ضروری است که هر تکلیفی را که به شما می دهیم،  انجام دهید.

 1.  هوشیار باشید.

بیماران بعد از سکته مغزی با خطر سکته دوم، روبرو هستند. مغز شما به شما کمک می کند تا از سکته مغزی رهایی یابید و از مناطق تحت تأثیر مغز بخواهید که وظیفه مضاعف را انجام دهند، این بدان معناست که سکته دوم می تواند عوارض بسیار خطرناک تری ایجاد کند! از این رو به شما می گوییم سخت هوشیار باشید در عین اینکه مثبت هستید، از استرس پرهیز می نمایید و مراجعه منظم دارید ولی مراقب سکته بعدی بیشتر بیشتر باشید. تیم درمانی شما، به شما آموزش های لازم را خواهند داد پس نگران نباشید.

 

منبع : خبرگزاری تازه های تندرستی 
کلمات کلیدی : سکته مغزی، پرونده پزشکی، تازه های تندرستی، ورزش، استرس، توانبخشی

نسخه چاپی
 • اکرم جلیلی

  بسیار مقاله خوبی بود

  شنبه ۶ شهريور ۱۴۰۰ ۱۷:۰۴
 • رسول محمدی

  عالی بود

  شنبه ۶ شهريور ۱۴۰۰ ۱۷:۰۵
 • سمیرا کاظمی

  ممنون از اقای دکتر بابت مطالب اموزنده و از سایت تازه های تندرستی

  يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ ۱۶:۴۴

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله