امتیاز شما :
امتیاز :

چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ۱۱:۳۵

تازه های پزشکی

راهی جدید جهت یافتن ترکیباتی که مانع از افزایش سن می گردند

محققان انیستیتوی کارولینسکا، روش جدیدی را برای شناسایی ترکیبی که بتواند مانع از افزایش سن شود، ابداع کردند.

April 10, 2019

Karolinska Institute

 

 این روش بر پایه راه جدید تعیین سن در سلول های انسانی کشت داده شده می باشد. نتایج این مطالعه در مجله Cell Reports منتشر گردید. با کمک این روش محققان موادی را کاندید کردند که جوان شدن مجدد سلول های انسانی را پیشگویی می کند و طول عمر را افزایش داده و سلامت ارگانیسم را بهبود می بخشد.

افزایش سن یک پروسه جبران ناپذیر است که با افت پیشرونده در عملکرد مولکولی و سلولی مشخص می گردد.  این فرآیند افزایش سن را به یک کلید تعیین کننده برای طول عمر انسان و  یک ریسک فاکتور ماژور برای بیماری های مرتبط با افزایش سن از جمله آلزایمر، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و سرطان تبدیل می کند. جلوگیری از افزایش سن به کمک دارو می تواند یک استراتژی جذاب برای کمک به زندگی سالم تر و طولانی تر باشد. پیدا کردن ماده ای که از افزایش سن جلوگیری نماید چالش برانگیز است. تحقیقات روی پستانداران هزینه بر و زمان بر می باشد. استفاده از سلول های انسانی کشت داده شده امکان مطالعه تعداد زیادی از مواد را فراهم می نماید. اما افزایش سن یک پروسه پیچیده است که اندازه گیری آن در سطح سلولی دشوار می باشد. راه حل این مشکل توسط محققان ابداع شده است. با این روش سیستم کشت سلولی می توان نحوه اثرگذاری مواد مختلف روی سن بیولوژیک سلول ها تعیین نمود.

این روش بر پایه تفسیر اطلاعات سلولی در transcriptome می باشد. Transcriptome اطلاعاتی در مورد تمام RNA های موجود در یک سلول یا بافت خاص در یک زمان خاص را نشان می دهد. به تازگی نشان داده شده است که transcriptome سلول انسانی می تواند جهت پیشگویی سن یک فرد استفاده شود. محققان از تعداد زیادی از اطلاعات transcriptome منابع منتشر شده برای مطالعات خود استفاده کردند. با استفاده از روش هایی محققان توانستند transcriptome های افراد جوان و مسن را از هم افتراق دهند. این روش برای آنالیز تغییرات در transcriptome های سلول های انسانی القا شده توسط بیش از 1300 ماده استفاده می شود. محققان در صدد شناسایی موادی که بتوانند باعث تغییر transcriptomeهای انسانی به نوع جوان تر شوند برآمدند. دو ماده که توانستد طول عمر نمونه های کرم را افزایش دهند، بلوک کننده های پروتئین موسوم به heat shock protein 90 (Hsp90) می باشند. این دو ماده Monorden و Tanespimycin می باشد. Mondoren علاوه بر افزایش طول عمر سلامت مدل های حیوانی را بهبود بخشید. محققان نشان دادند که موادی با فعالسازی پروتئینی موسوم به heat shock transcription factor 1 (Hsf-1) عمل می نمایند.

اطلاعات بیشتر: 10. 1016/j.celrept.2019.03.044

تهیه کننده وترجم خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : افزایش سن، transcriptome، Monoden، Tanespimycin

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله