پسندیدم : ۷۹

سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ ۰۶:۵۳

سطح آمیلوئید خون، پیشگویی مهم در پیدایش آلزایمر
آمیلوئید در طول آلزایمر در مغز تجمع می یابد و توده های چسبنده ای ایجاد می کند که تصور می شود در بیماری آلزایمر نقش دارند.

چندین شکل مختلف از پروتئین آمیلوئید وجود دارد که برخی از آنها چسبنده تر و مضرتر از بقیه هستند.

تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به آلزایمر بیشتر از افراد سالم، آمیلوئید از نوع مضر در خون خود دارند. در مطالعه ای جدید، محققان سطح انواع مختلف آمیلوئید را در نمونه های خونی 2284 نفر بدون مشکل حافظه در میانسالی بررسی کردند، آنها به طور متوسط ​​59 سال سن داشتند.

محققان دریافتند که نسبت آمیلوئید در خون به پیش بینی اینکه آیا فرد مبتلا به اختلال شناختی خفیف (MCI) و یا آلزایمر می شود، کمک می کند.

دکتر رزا سانچو ، سرپرست تحقیقات آلزایمر انگلستان، گفت:

"افزایش دقت آزمایش خون آلزایمر از دیرباز یک هدف مهم برای محققان بوده است، اما این یک کار پیچیده است، زیرا سطح پروتئین می تواند تحت تأثیر عوامل زیادی باشد که بین افراد متفاوت است"

 

بیماری آلزایمر می تواند تا دو دهه قبل از شروع علائم در مغز شروع شود. داروهایی که برای هدف قرار دادن آمیلوئید طراحی شده اند، پیشگامان رقابت برای درمان های بهتر آلزایمر هستند و به احتمال زیاد در مراحل اولیه بیماری موثرتر هستند. تشخیص افراد سالم که سال ها بعد علائم آن را نشان می دهند بسیار دشوار است. آزمایش خون و ارزیابی مقادیر آمیلوئید، می تواند غربالگری سریع را انجام دهد و تعداد افرادی را که قبل از ورود به مطالعات دارویی به اسکن PET که گران قیمت است را کاهش دهد.

اگرچه این یافته ها می تواند از تحقیقات آینده پشتیبانی کند، اما پیشرفت های جدید هیجان انگیز در آزمایش خون که بر پروتئین مختلف آلزایمر، از جمله پروتئین تاو متمرکز است، بیشترین وعده را برای حمایت از تشخیص آلزایمر دارد.

"یک آزمایش خون قابل اطمینان می تواند یک عامل بزرگ برای تشخیص زودهنگام زوال عقل باشد."


منبع : خبرگزاری تازه های تندرستی


کلمات کلیدی : آلزایمر ،پروتئین آملوئید ، آزمایش خون

نسخه چاپی
 • سحر مقام داری

  با سلام و تشکر از سایت تازه های تندرستی. لطفا در مورد داروهای آلزایمر و شرایط استفاده در سنین مختلف هم مقاله بگذارید. با سپاس فراوان

  سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ ۱۳:۰۵
 • محمد شاه بیگی

  با سلام خدمت سر کار خانم مقام داری و با تشکر از شما بابت شرکت در نظر سنجی. چشم حتما، شما می توانید با انتخاب گزینه (آلزایمر ) در قسمت بالای وب سایت، آخرین، به روز ترین، اخبار و اطلاعات مهم در زمینه آلزایمر را دریافت کنید. در ضمن برای پاسخ به هر سوال پزشکی می توانید به قسمت پرسش و پاسخ مراجعه نموده، در کمتر از ۲۴ ساعت جواب سوال خود را دریافت نمایید.

  سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ ۱۳:۳۱
 • سحر مقام داری

  خیلی هم عالیییی. جهت پیگیری سریع و زحمات فراوان شما و گروه تازه های تندرستی در جهت سلامت جامعه صمیمانه تشکر میکنم.

  سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ ۱۳:۳۹
 • محمد امینی فرد

  بسیار عالی. با تشکر از سایت گروه تازه های تندرستی. به امید ریشه کن شدن این بیماری سخت که تاثیرمنفی زیادی در زندگی اکثر افراد جامعه می گذارد.

  سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ ۱۴:۲۸
 • آرزو

  با سلام جناب دکتر شاه بیگی بسیار عالی بود فقط اینکه من ۴۹سالمه و میخوام ببینم این آزمایش رو کجا انجام بدم که مطمئن باشه ممنونم از پاسخ دهی

  يکشنبه ۹ آبان ۱۴۰۰ ۱۱:۳۵
 • تازه های تندرستی

  درود دوست عزیز این آزمایش به صورت پژوهشی در حال انجام است و کماکان گسترده نشده. در صورت گسترده شدن حتما اطلاع رسانی می کنیم. شاد و سلامت باشید

  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰ ۱۲:۱۱

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله