پسندیدم : ۱۳۹

سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ ۰۸:۰۷

درمان های کمر درد
انواع روش های درمان

کمر درد معمولاً با استراحت و درمان های خانگی برطرف می شود ، اما گاهی اوقات درمان پزشکی لازم است.

درمان های خانگی

داروهای مسکن بدون نسخه ، مانند ایبوپروفن ، می توانند ناراحتی را تسکین دهند. استفاده از کمپرس گرم یا کیسه یخ در ناحیه دردناک نیز ممکن است درد را کاهش دهد.

استراحت کمر دردهایی که به علت فعالیت شدید ایجاد شده را تسکین می دهد .

درمان پزشکی

اگر درمان های خانگی کمردرد را تسکین نمی دهد ، پزشک ممکن است داروهای زیر ، فیزیوتراپی یا هر دو را توصیه کند.

دارو : کمر درد که به خوبی به داروهای مسکن OTC پاسخ نمی دهد ممکن است به نسخه NSAID نیاز داشته باشد. کدئین یا هیدروکدون که مخدر هستند ممکن است برای دوره های کوتاه مدت تجویز شود. این موارد نیاز به نظارت دقیق توسط پزشک دارد. در برخی موارد ، ممکن است از داروهای شل کننده عضلات استفاده شود.

 داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین ، ممکن است تجویز شود ، اما تحقیقات در مورد اثربخشی آنها ادامه دارد و شواهد متناقض است.

فیزیوتراپی: استفاده از گرما ، یخ ،  تحریک الکتریکی  و همچنین برخی از تکنیک های آزاد سازی عضله در عضلات پشت و بافت های نرم می تواند به کاهش درد کمک کند.

با بهبود درد ، ممکن است فیزیوتراپیست برخی از تمرینات انعطاف پذیری و قدرت را برای عضلات پشت و شکم معرفی کند. تکنیک های بهبود وضعیت بدن نیز ممکن است کمک کند.

 به بیمار توصیه می شود که برای جلوگیری از عود کمر درد ، به طور منظم حتی پس از برطرف شدن درد ، این تکنیک ها را تمرین کند.

تزریق کورتیزون: اگر گزینه های دیگر موثر نباشند ، ممکن است این موارد به فضای اپیدورال ، اطراف نخاع تزریق شوند. کورتیزون یک داروی ضد التهاب است. به کاهش التهاب در اطراف ریشه های عصبی کمک می کند. همچنین ممکن است از تزریق برای بی حس کردن مناطقی که فکر می کنند باعث درد می شوند ، استفاده شود.

بوتاکس :طبق برخی مطالعات اولیه ،بوتاکس (سم بوتولیسم ) با فلج کردن عضلات درناحیه  اسپاسم موثر باشد . این تزریق ها حدود 3 تا 4 ماه موثر است.

کشش : از قرقره و وزنه برای کشش پشت استفاده می شود. این روش ممکن است منجر به حرکت فتق دیسک به موقعیت خود شود. همچنین می تواند درد را تسکین دهد .

.

درمان های مکمل

درمان های تکمیلی ممکن است در کنار درمان های معمولی یا به صورت خودکار مورد استفاده قرار گیرند.

عمل کایروپراکتیک ، استئوپاتی ، شیاتسو و طب سوزنی ممکن است به تسکین کمردرد کمک کند .

 • یک استئوپات در زمینه درمان اسکلت و عضلات تخصص دارد.
 • یک متخصص عمل جراحی مشکلات مفصلی ، عضلانی و استخوانی را درمان می کند. تمرکز اصلی ستون فقرات است.
 • شیاتسو ، معروف به فشار درمانی انگشت ، نوعی ماساژ است که فشار در امتداد خطوط انرژی در بدن اعمال می شود. درمانگر شیاتسو با انگشتان ، شست و آرنج فشار وارد می کند.
 • طب سوزنی از چین سرچشمه می گیرد. این شامل قرار دادن سوزن های ظریف و نقاط خاصی در بدن است. طب سوزنی می تواند به بدن کمک کند تا مسکن طبیعی خود - اندورفین - و همچنین تحریک کننده بافت عصبی و عضلانی را آزاد کند.
 • یوگا شامل حالت ها ، حرکات و تمرینات تنفسی خاصی است. برخی ممکن است به تقویت عضلات کمر و بهبود وضعیت بدن کمک کنند. باید مراقب بود که ورزش ها درد کمر را بدتر نکنند.

مطالعات در مورد روشهای درمانی تکمیلی نتایج متفاوتی را به همراه داشته است

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست یک روش درمانی محبوب برای بیماران مبتلا به کمردرد است. دستگاه TENS از طریق الکترودهایی که روی پوست قرار گرفته اند ، پالس های الکتریکی کوچکی را به بدن می رساند.

کارشناسان معتقدند TENS بدن را به تولید آندورفین ترغیب می کند و ممکن است سیگنال های درد برگشت شده به مغز را مسدود کند. مطالعات روی TENS نتایج متفاوتی را ارائه داده است.  در برخی هیچ اثری نداشته است  ، در حالی که  برای برخی از بیماران مفید بوده است .

دستگاه TENS باید تحت نظر پزشک یا متخصص استفاده شود.

 

عمل جراحی

جراحی کمردرد بسیار نادر است. اگر بیمار جراحی فتق دیسک داشته باشد ، ممکن است یک گزینه باشد ، خصوصاً اگر درد مداوم و فشرده سازی عصبی وجود داشته باشد که منجر به ضعف عضلانی شود.

نمونه هایی از اقدامات جراحی عبارتند از:

 • همجوشی : دو مهره به هم متصل شده اند ، و پیوند استخوان بین آنها قرار گرفته است. 
 • دیسک مصنوعی : یک دیسک مصنوعی قرار داده می شود. جایگزین  بین دو مهره می شود.
 • دیسککتومی: ممکن است قسمتی از دیسک در صورت تحریک یا فشار بر روی عصب برداشته شود.
 • برداشتن جزئی مهره: اگر مهره ای از نخاع یا اعصاب را فشار دهد ، قسمت کوچکی از آن را می توان خارج کرد.


منبع : خبرگزاری تازه های تندرستی

.

 


کلمات کلیدی :

نسخه چاپی
 • شیوا محبی

  مطالعه کردم خیلی مفید بود و آگاهی بنده بیشتر شد ممنون از مطالب و مقالات مفید

  دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ۲۱:۴۷

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله