پسندیدم : ۲۸۶

دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ۰۹:۰۴

مصاحبه با سرکار خانم معصومه صالحی، مدیر انجمن آلزایمر ایران

روز سه شنبه بیست و یکم سپتامبر، 30 شهریور 1400 مصادف با روز جهانی آلزایمر است .به همین مناسبت گروه تازه های تندرستی گفتگویی با سرکار خانم صالحی مدیر انجمن آلزایمر ایران داشته است که به شرح زیر است :

 

تازه های تندرستی: با سلام و عرض تشکر خدمت سرکار خانم صالحی بابت وقتی که به ما دادید .ممکن است برای خوانندگان ما از انجمن ، پیشینه انجمن و نحوه عملکرد انجمن در رابطه با بیماران بفرمایید .

سرکار  خانم صالحی: از سال 1380 بعد از ابتلای مادرم به بیماری تصمیم به راه اندازی انجمن آلزایمر گرفتم که ابتدای کارمان با حداقل  امکانات بود ، در سال 1385 انجمن جهانی ما را به عنوان عضو دائم پذیرفتند .بعد از گذشت 20 سال به ساختمان جدید که از شهرداری گرفته شده انتقال پیدا کردیم . هم اکنون ساختمان جدید انجمن آلزایمر  دارای 2000 متر زیر بناست که دارای کلینیک تخصصی و داخلی حافظه  و مرکز تخصصی  جامع ویژه توان بخشی دمانس ، بخش آموزش و پژوهش، بخش اداری است و همچنان در حال توسعه است .

در این مدت طی دو دوره به عنوان عضو هیئت مدیره انجمن جهانی انتخاب شدیم و دارای 3 کرسی کمیته ملی  در انجمن جهانی هستیم . هم اکنون واحد روابط بین الملل ما به عنوان مسئول کمیته انتخابات انجمن آلزایمر فعالیت می کند .

مدیران این مجموعه عموما جزء داوطبین هستند و انجمن هیچ گونه بودجه دولتی ندارد و با کمک خیرین اداره می شود.

تازه های تندرستی :  ممکن است تعداد حدودی اعضا انجمن ( بیماران ) را بفرمایید ؟

سرکار خانم صالحی : از ابتدا تا کنون حدود 8000 بیمار تحت پوشش بو ده اند و حدودد 2500 نفر در طرح حساس پیشگیری شرکت کرده اند وبیش از 10000 نفر آموزش داده شده اند.

.

تازه های تندرستی :خدماتی که انجمن آلزایمر به بیماران ارائه می دهد چیست ؟

سرکار خانم صالحی:  هدف ما ارتقای کیفیت زندگی بیماران و مراقبین است . در حقیقت ما ارائه دهنده  خدمات درمانی و پیشگیری و حمایتی در انجمن هستیم  .

در بخش کلینیک بیماران با حضور متخصصین ویزیت می شوند .در بخش آموزش طی ده جلسه رایگان خانواده هایی که بیمار آلزایمر دارند، در مورد مدیریت بیماری و اینکه چگونه از خود و بیمار محافظت کنند آموزش می بینند، زیرا بیشتر در معرض آسیب هستند . همچنین مجلات و کتاب های آموزشی به صورت رایگان در اختیارشان گذاشته می شود .

در بخش توان بخشی  به بیماران با حداقل هزینه از صبح تا ساعت 2 بعد از ظهر خدمات ارائه می شود .البته فعلا این خدمات به صورت آنلاین می باشد .

برای بیماران تست حافظه و تست تشخیصی و کلاس های آموزشی زبان برگزار می شود و برای افراد کم بضاعت تجهیزات اولیه مراقبت مثل ویلچر و..... در نظر گرفته شده که به صورت امانت در اختیارشان قرار می گیرد.

 

تازه های تندرستی : برای دسترسی بهتر بیماران به داروهای خارجی  که کیفیت بالاتری نسبت به داروهای ایرانی دارد ،  با توجه به شرایط موجود آیا انجمن برنامه خاصی دارد ؟

سرکار خانم صالحی: ما با مکاتباتی که با سازمان بهداشت جهانی داشتیم برای واردات داروها تقاضا دادیم که فعلا کاری انجام نشده است .

تازه های تندرستی :  برنامه انجمن برای روز جهانی آلزایمر چیست ؟

سرکار خانم صالحی : در روز 30 شهریور روز جهانی آلزایمر برنامه رونمایی سند ملی دمانس ( آلزایمر ) را خواهیم داشت که از سال 1395 شروع به آماده سازی شده است و با افتخار ما سومین کشوری هستیم که دارای این سند ملی است و امیدواریم به کمک این سند جهانی کیفیت خدمات رسانی و آموزش در تمام کشور را   بالا ببریم و  درآینده کاهش  تعداد مبتلایان   به این بیماری را  داشته باشیم.

سرکار خانم صالحی از وقتی که به ما دادید کمال تشکر را داریم و امید واریم که همیشه موفق و پیروز باشید .


کلمات کلیدی : مدیر انجمن آلزایمر ایران. مصاحبه . خانم معصومه صالحی. روز جهانی آلزایمر

نسخه چاپی
  • محمدی

    واقعا خسته نباشید 👌👌👌👌

    سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ ۱۶:۴۱
  • احسان امیر قاسمی

    با سلام و با تشکر ویژه از سر کار خانم صالحی بابت این همه تلاش در زمینه بیماری آلزایمر.واقعا همه جامعه باید با تلاش و همکاری گسترده با چنین افرادی در سلامت هر چه بیشتر کشور قدم های بزرگی ایجاد کنند.

    چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ ۲۱:۵۹

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله