پسندیدم : ۲۱۸

سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ ۰۶:۵۳

سه شنبه بیست و یکم سپتامبر، ۳۰ شهریور, روز جهانی آلزایمر
در امسال، شعار و تمرکز روز جهانی آلزایمر بر تشخیص زود هنگام این بیماری می باشد.

 مهم ترین علائم بیماری آلزایمر، ضعف حافظه، مشکل در کارهای روزمره، اختلال تکلم، گم کردن زمان و مکان می باشد.

این بیماری غیر از افزایش سن دلیل دیگری ندارد. ۵۵ میلیون نفر در دنیا با این اختلال حافظه زندگی می کنند و هر ۳ ثانیه، ۱ نفر به دمانس مبتلا  می شود. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، افزایش امید به زندگی در دنیا، اختلال حافظه را به یک نگرانی برای سلامت جهانی تبدیل کرده است. به دلیل افزایش سن جمعیت، پیش بینی می شود که تعداد افراد مبتلا به دمانس به ۱۳۹ میلیون نفر تا سال ۲۰۵۰ برسد. تا به حال داروها فقط به کنترل علایم این بیماری موثر بودند. اما برای بسیاری از افراد داروی ( آدوکانوماب) با تاثیر روی عامل بیماری شرایط زندگی شان را بهتر کرده است. به گفته محققان شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهند ( آدوکانوماب ) پلاک های آمیلویئد با را در مغز کاهش می دهد. در دهه گذشته بیش از ۱۰۰ دارو برای درمان و کنترل آلزایمر بی فایده بوده است. البته این دارو هم معجزه نکرده و فقط روال زوال عقل را کند تر می کند.شرکت آمریکایی بیوژن  امیدوار است که این دارو با تشخیص زود هنگام، ترکیب شده و عوارض آلزایمر را کاهش دهد. تمرکز اصلی روی پیش گیری ، یعنی تشخیص در مراحل بسیار ابتدایی قبل از این که روند زوال عقل شروع شود.

در این هنگام بیمار خوب یادش می ماند که ۳۰ شهریور روز جهانی آلزایمر است. این روز ۱۰ سال است که با امید و آگاهی بخشی جهانی برگزار شده و به نیازهای بیماران و خانواده های آنها می پردازد.

 


کلمات کلیدی : روز جهانی آلزایمر.

نسخه چاپی
 • مهسا عظیمی

  باسلام و درود به شما و با تشکر از سایت بسیار خوب تازه های تندرستی. واقعا این روز همیشه به یاد من و مادر بزرگم هست. چقدر مقاله خوب و مفید و پر انرژی مثبت بود. به امید از بین رفتن این بیماری وحشتناک.

  سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ ۱۱:۳۷
 • طیبه مختاری

  با عرض سلام و خسته نباشید. با سپاس فراوان از سایت خوبتون بخاطر یاد آوری این روزهای مهم و ارزشمند که تاثیر بسیار زیادی برای سلامت هر خانواده دارد. متاسفانه در طی سال های اخیر به شدت بر تعداد افراد مبتلا به این بیماری افزوده شده است. امیدواریم که به خواست خداوند و تلاش بی وقفه شما دوستان و پزشکان گرامی مخصوصا گروه (تازه های تندرستی) به زودی نتیجه قابل توجهی در کاهش این بیماری در سراسر جهان بوجود آید.

  سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ ۱۱:۴۳
 • رزیتا محمدی پور

  با عرض سلام و با تشکر از سایت خوب تازه های تندرستی . چه خبر خوبی امیدوارم با این دارو تا حد زیادی جلوی این بیماری گرفته بشه

  جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ ۱۱:۳۱

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله