پسندیدم : ۳۰۴

شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ۱۰:۳۱

ALS چیست؟
اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یک بیماری دژنراتیو است که مغز و نخاع را درگیر می کند. ALS نوعی اختلال مزمن است که باعث از بین رفتن کنترل عضلات ارادی می شود.در این بیماری اعصاب کنترل کننده گفتار ، بلع و حرکات اندام اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند. متأسفانه هنوز درمانی برای آن یافت نشده است.

لو گریگ بازیکن معروف بیس بال در سال 1939 به این بیماری مبتلا شد. ALS به عنوان بیماری لو گریگ نیز شناخته می شود.

علل بیماری ALS چیست؟

محققان بر این باورند که  ژنتیک تنها عامل ALS در حدود 5 تا 10 درصد از موارد است. سایر علل ALS به خوبی شناخته نشده است. برخی از عواملی که دانشمندان فکر می کنند ممکن است در ALS نقش داشته باشند عبارتند از:

1. آسیب رادیکال آزاد

2. پاسخ ایمنی که سلولهای عصبی حرکتی را هدف قرار می دهد

3. عدم تعادل در پیام رسان شیمیایی گلوتامات

4. تجمع پروتئین های غیر طبیعی در داخل سلول های عصبی

شروع علائم در ALS معمولاً در سنین 50 تا 60 سالگی رخ می دهد ، گرچه علائم می توانند زودتر بروز کنند.

 

علائم بیماری ALS چیست؟

ALS پراکنده و با کاهش تدریجی نورونهای حرکتی همراه است. علائم ALS به مناطقی از سیستم عصبی آسیب دیده بستگی دارد. این موارد از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

مدولا نیمه پایینی ساقه مغز است که بسیاری از عملکردهای خودکار بدن را کنترل می کندکه شامل تنفس ، فشار خون و ضربان قلب است. آسیب به مدولا می تواند باعث موارد زیر شود:

1. لکنت زبان

2. گرفتگی صدا

3. مشکل در بلعیدن

4. ناتوانی عاطفی ، که با واکنشهای عاطفی بیش از حد مانند خندیدن یا گریه مشخص می شود

5. از دست دادن کانتور عضله زبان ، یا آتروفی زبان

6. بزاق اضافی

7. تنفس دشوار

دستگاه کورتیکوسپاینال بخشی از مغز است که از رشته های عصبی تشکیل شده است. سیگنال هایی را از مغز به نخاع می فرستد. ALS به دستگاه کورتیکواسپینال آسیب می رساند و باعث ضعف اندام اسپاستیک می شود.

شاخ قدامی قسمت جلوی نخاع است. انحطاط دراین ناحیه  می تواند منجر به:

1. شلی عضلات

2. از بین رفتن عضلات

3. انقباض

4. مشکلات تنفسی ناشی از ضعف در دیافراگم و سایر عضلات تنفسی

علائم اولیه ALS شامل مشکلات درانجام کارهای روزمره است. به عنوان مثال ، در بالا رفتن از پله ها یا بلند شدن از صندلی مشکل ایجادمی شود. گاهی در گفتار یا بلع یا ضعف در بازوها و دستان بیمار نیز علائم ضعف مشاهده می شود  . در ابتدای بیماری دردها فقط در یک طرف اتفاق می افتند.

با پیشرفت بیماری ، علائم به طور کلی به دو طرف بدن گسترش می یابدوضعف عضلات دو طرفه ایجادمی شود که اصولامنجر به کاهش وزن به دلیل از بین رفتن عضلات می شود.

آیا ALS بر تفکر تأثیر می گذارد؟

اختلال شناختی یکی از علائم رایج ALS است.در برخی از بیماران  تغییرات رفتاری  و ناتوانی عاطفی نیز رخ می دهد. بی توجهی و کندی تفکر شایعترین علائم شناختی ALS است. در صورت آسیب به سلول عصبی در لوب فرونتال ، زوال عقل مرتبط با ALS نیز مشاهده می شود که به احتمال زیاد زمانی اتفاق می افتد که سابقه خانوادگی زوال عقل وجود داشته باشد.

چگونه ALS تشخیص داده می شود؟

ALS توسط متخصص مغز و اعصاب تشخیص داده می شود. هیچ آزمایش خاصی برای ALS وجود ندارد. روند  تشخیص ممکن است هفته ها تا ماه ها طول بکشد.

با مشاهده افت عصبی - عضلانی پیشرونده ، پزشک مشکوک به بیماری ALS می شود.از دیگر علائم هشداردهنده این بیماری علامت های زیر است :

1. ضعف عضلانی

2. از بین رفتن عضلات

3. انقباض عضلانی

4. گرفتگی عضلات

این علائم همچنین ممکن است در شرایط خاص ایجاد شود ،بنابراین  برای تشخیص نیاز است که پزشک جهت تشخیص از راهکارهای دیگر کمک بگیرد :

1. EMG برای ارزیابی فعالیت الکتریکی عضلات

2. بررسی هدایت عصبی در آزمایش عملکرد عصب

3. MRI که نشان می دهد کدام قسمت از سیستم عصبی  تحت تأثیر قرار گرفته است

4. آزمایش خون برای ارزیابی سلامت و تغذیه عمومی

آزمایشات ژنتیکی ممکن است برای افرادی که سابقه خانوادگی ALS دارند نیز مفید باشد.

عوارض احتمالی بیماری ALS چیست؟

عوارض ALS عبارتند از:

1. خفگی

2. ذات الریه

3.          سوتغذیه

4. زخم بستر

امید به زندگی  در افراد مبتلا به ALS چگونه است؟

امید به زندگی معمول برای یک فرد مبتلا به ALS دو تا پنج سال است. تقریباً 20 درصد بیماران بیش از پنج سال با ALS زندگی می کنند. ده درصد بیماران بیش از 10 سال با این بیماری زندگی می کنند.

شایعترین علت مرگ ناشی از ALS نارسایی تنفسی است. در حال حاضر هیچ درمانی برای ALS وجود ندارد. با این حال ، دارو و مراقبت های حمایتی می توانند کیفیت زندگی بیماران را بهبود ببخشند. مراقبت مناسب می تواند به بیمارکمک کند تا زمانی که ممکن است شاد و راحت زندگی کند.

دارویی جدید که امید را برای جامعه ALS فراهم می کند.

Radicava در ماه مه توسط FDA تأیید شد.محققان امیدوارند که این اولین داروی جدید باشد که می تواند به افراد مبتلا به بیماری لو گریگ کمک کند.

.

 


کلمات کلیدی : ALS. علل ALS. علائم ALS. تشخیص ALS. عوارض ALS

نسخه چاپی
 • لیلا مرادی نژاد

  باسلام و خسته نباشید. اسم این بیماری هم وحشنانک هست. به امید ریشه کن شدن این بیماری لا علاج. ممنونم از سایت خوب تازه های تندرستی

  شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ۱۴:۱۳
 • نسرین خدا پناه

  سلام . لطفا در مورد این بیماری و راه هایی برای جلوگیری و درمان هم بیشتر مقاله بزارید. گر چه این بیماری درمانی نداره ولی همیشه با پیشرفت علم پزشکی همه چیز ممکن شده است. با تشکر فراوان

  شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ۱۴:۱۶
 • احسان نام داری

  با سلام لطفا آخرین داروها و تحقثیقات لازم در مورد این بیماری را بیشتر در سایت قرار دهید. با تشکر فراوان از سایت خوب تازه های تندرستی

  شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ۱۴:۲۰
 • مهدی اصغری

  سلام از این مقاله کامل بسیار تشکر می کنم. واقعا کارتان عالی است.

  شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ۱۴:۳۰
 • علی محمدی

  همه چی درباره این بیماری سخت رو گفتید. ممنونیم

  شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ۱۴:۳۲
 • ریحانه انصاریان

  با سلام و تشکر از گروه تازه های تندرستی. متاسفانه یکی از نزدیکان من چند ماهه که به این بیماری سخت مبتلا شدند. در حال حاضر بعد از خدا با کمک استاد بزگوار جناب دکتر شاه بیگی وضعیت تقریبا ثابتی را دارد. لطفا در مرد تحقیقات و آخرین داروها و درمان های این بیماری اطلاع رسانی به روز کنید. با تشکر فراوان

  شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ۲۲:۲۲
 • مهسا رحمانیان

  با سلام هر بار که اسم این بیماری به گوشم میخوره فقط از خدا میخوام که نصیب هیچ کسی نشه. به امید درمان و ریشه کن شدن این بیماری لا علاج.

  شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ۲۲:۳۲
 • امیر پایداری

  با سلام و خسته نباشید بدترین عارضه این بیماری خفگی و لکنت زبان می باشد. به امید خدا و تلاش بی وقفه پزشکان عزیز هر چه سریع تر درمان موثری برای این بیماری پیدا شود.

  شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ۲۲:۴۱
 • علی سلیمانی

  با سلام لطفا در صورت انجام آخرین تحقیقات جدید درمانی، از طریق سلول های نبیادی ، برای بیماری ALS حتما اطلاع رسانی شود.

  يکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۰:۳۴
 • اکرم رسولی

  به امید روزی که درمان قطعی برای این بیماری پیدا بشه.

  يکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ ۱۶:۰۴

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله